Partneriteti Mozilla dhe DarkMatter për sigurinë e uebsajteve është në rrezik

05.03.2019 09:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Partneriteti Mozilla dhe DarkMatter për sigurinë e uebsajteve është në rrezik

Krijuesi i shfletuesit Firefox, Mozilla, është duke konsideruar bllokimin e kompanisë të sigurisë kibernetike DarkMatter.

Ky i fundit ishte një prej portave të sigurisë në internet të Mozilla dhe vendimi vjen në një kohë kur firma nga Emiratet e Bashkuara akuzohet për një program të spiunazhit kibernetik.

Në Janar agjencia e lajmeve Reuters raportoi se DarkMatter kishte vënë stafin në funksion të një operacioni hakimi me emrin e koduar Project Raven për llogari të inteligjencës së Emirateve.

Njësia përbëhej nga ish zyrtarë Amerikan të inteligjencës të cilët kryenin operacioni ofensive kibernetike për qeverinë e UAE.

Ish operativët e Project Raven thanë se ekzekutivët e DarkMatter nuk kishin informacion për programin sekret i cili operonte nga zyrave të kompanisë.

Këto operacione ishin hakime në llogari të aktivistëve të të drejtave të njeriut, gazetarëve dhe zyrtarëve të qeverive rivale. DarkMatter ka mohuar kryerjen e këtyre operacioneve duke thënë se është e përqendruar tek mbrojtja e rrjeteve kompjuterike.

Ndërsa Mozilla ka konsideruar mundësinë që DarkMatter ti jepte autoritetin për të certifikuar sigurinë e uebsajteve, dy ekzekutivëve të Mozilla në një intervistë javën e kaluar u shprehën të shqetësuar.

Çfarë e lidh Mozillan me DarkMatter?

Mozilla tha se kompania ende nuk ka marrë një vendim nëse këtë autoritet do ja lërë apo jo DarkMatter.

“Nuk kemi prova për keqpërdorim të këtij autoriteti por raportimi është një provë e qartë se keqpërdorimi mundet të ndodhë në të ardhmen nëse ende nuk ka ndodhur,” shprehej kompania.

Ajo tha se Mozilla gjithashtu po mendonte heqjen e 400 certifikimeve që DarkMatter u kishte thënë uebsajteve që nga 2017.

Kompania është e shqetësuar se DarkMatter mund të përdorë autoritetin e certifikimit të Mozilla për qëllime kibernetike dhe për të krijuar më shumë siguri dhe ueb më të besuar.

Më 25 Shkurt në një letër dërguar Mozilla dhe publikuar online nga kompania e sigurisë kibernetik, CEO i DarkMatter mohoi raportin e Reuters dhe lidhjen e kompanisë së tij me Project Raven.

Uebsajtet që duan të shfaqen si të sigurta duhet të certifikohen nga një organizatë e jashtme e cila konfirmon identitetin. Organizata certifikuese gjithashtu ndihmon në lidhjen e sigurtë mes uebsajteve dhe përdoruesve duke premtuar që trafiku nuk do të interceptohet.

Organizatat që duan të bëhen certifikues duhet të aplikojnë pranë Mozilla dhe Apple. Mozilla shihet nga ekspertët e sigurisë si lider i respektuar në fushë dhe shumë transparent.

DarkMatter që nga 2017 ka kërkuar që Mozilla ti japë autoritet të plotë. Kështu kompania do të bëhej një prej 60 kujdestarëve të uebi që mbrojnë qindra miliona përdorues të Firefox në mbarë botën. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Kamomil, qumësht dhe kanellë, kura natyrale që shëron trupin tuaj

Kamomil, qumësht dhe kanellë, kura natyrale që shëron trupin tuaj