Partitë gati për konsultime, presin ftesën e Presidentit

29.07.2019 20:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Partitë gati për konsultime, presin ftesën e Presidentit

Presidenti Hashim Thaçi ka paralajmëruar që këtë javë do të fillojë konsultimet me partitë politike

Ka paralajmëruar që këtë javë do t’i nis konsultimet me partitë politikë.

Por, Presidenti Hashim Thaçi as këtë të hëne nuk u ka dërguar ftesat subjekteve politike.

E kur do që t’i ftojë, partitë janë të gatshme ta takojnë shefin e shtetit.

Duket se bisedimet ndërmjet përfaqësuesve të forcave politike dhe të parit të vendit do të jenë të shkurta.

Kjo pasio që të gjitha partitë parlamentare tanimë duket se kanë ndarë mendjen.

Ato kërkojnë që sa më shpejtë të shpallen zgjedhjet e jashtëzakonshme.

Një gjë të tillë po e kërkon edhe partia e kryeministrit në dorëheqje, Ramush Haradinajt.

“Do kërkojmë zgjedhje…”, ka thënë Ahmet Isufi, AAK

Për zgjedhje me presidentin do të flasë edhe Lëvizja Vetëvendosje.

Edhe në partinë e ministrit të Jashtëm në dorëheqje, Behgjet Pacollit, thonë se pas konsultimeve me presidentin, zgjedhjet janë opsion për daljen nga situata e krijuar.

“Zgjedhjet janë opsion …”, ka thënë Jetlir Zyberaj nga AKR

Të njëjtin mendim e ndan edhe partia tjetër e koalicionit qeverisës, Nisma Socialdemokrate.

E nëpërmjet një deklarate me shkrim, zëdhënësja e PSD-së, Natyrë Kuçi, ka thënë se presidenti duhet të caktojë datën e zgjedhjeve sa më parë.

Ditë më parë, pro zgjedhjeve u deklarua edhe LDK e PDK.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë

Gjendja e jashtëzakonshme në Maqedoni edhe për 14 ditë

Gjendja e jashtëzakonshme në Maqedoni edhe për 14 ditë

Mustafa: Gjykata s’ia mbajti askujt anën

Mustafa: Gjykata s’ia mbajti askujt anën

VV konferencë për media në ora 17:00

VV konferencë për media në ora 17:00

Në karantinë 140 udhëtarët e një aeroplani në Spanjë, pasi një udhëtar rezultoi se ishte i sëmurë me coronavirus

Në karantinë 140 udhëtarët e një aeroplani në Spanjë, pasi një udhëtar rezultoi se ishte i sëmurë me coronavirus

Këshilli Politik për Reforma Zgjedhore,  mblidhet sërish sot në orën 17:00

Këshilli Politik për Reforma Zgjedhore, mblidhet sërish sot në orën 17:00

Raporti: Qytetarët më së shumti të kënaqur me punën e Osmanit, Kurti në vendin e dytë, Thaçi i fundit

Raporti: Qytetarët më së shumti të kënaqur me punën e Osmanit, Kurti në vendin e dytë, Thaçi i fundit

Këshilli Kombëtar i Sigurisë: Mbështesim qëndrimin e Grenell, të gjitha palët ta respektojnë vendimin e Kushtetueses në Kosovë

Këshilli Kombëtar i Sigurisë: Mbështesim qëndrimin e Grenell, të gjitha palët ta respektojnë vendimin e Kushtetueses në Kosovë

KDI: Thirrje organeve të drejtësisë t’i hetojë tenderët e MSh-së gjatë pandemisë

KDI: Thirrje organeve të drejtësisë t’i hetojë tenderët e MSh-së gjatë pandemisë

Ministri i VV’së: Vendimin e Gjykatës Kushtetuese përgatiten këshilltarët e Presidentit

Ministri i VV’së: Vendimin e Gjykatës Kushtetuese përgatiten këshilltarët e Presidentit

Nga tetori mund të rishohim shenja të virusit, thotë virologu italian

Nga tetori mund të rishohim shenja të virusit, thotë virologu italian

Nuk i solli Kosovës investitorë strategjikë as Qeveria Kurti

Nuk i solli Kosovës investitorë strategjikë as Qeveria Kurti