Partia e Presidentit Erdogan kërkon anulimin e zgjedhjeve në Stamboll

16.04.2019 20:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Partia e Presidentit Erdogan kërkon anulimin e zgjedhjeve në Stamboll

Partia AK e Presidentit turk, Tayyip Erdogan ka paraqitur zyrtarisht kërkesën për anulimin dhe përsëritjen e zgjedhjeve lokale të Stambollit, më shumë se dy javë pas votimit.

Rezultatet fillestare tregojnë se opozita kryesore, Partia Popullore republikane (CHP) fitoi me rezultat të ngushtë në qytetin më të madh të vendit duke i dhënë fund kontrollit 25 vjeçar të Partisë AK dhe paraardhësve të saj islamistë.

Nënkryetari i Partisë AK Ali Ihsan Yavuz paraqiti në Bordin e Lartë Zgjedhor kërkesën e jashtëzakonshme të partisë për anulimin dhe përsëritjen e zgjedhjeve me tre valixhe të mbushura me dokumente, sipas televizionit CNN Turk.

Nëse kërkesa miratohet, përsëritja e zgjedhjeve do të bëhej 60 ditë pas votimit fillestar, ose më 2 qershor. Nëse ajo refuzohet, rezultatet do të finalizohen dhe fituesi merr mandatin për të filluar punën.

Humbja në Stambolli, ku zoti Erdogan ka qenë kryetar i bashkisë në vitet 1990, do të ishte një goditje e madhe për presidentin turk.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Partia e Presidentit Erdogan kërkon anulimin e zgjedhjeve në Stamboll

Partia e Presidentit Erdogan kërkon anulimin e zgjedhjeve në Stamboll

Ligji për Lojërat e fatit hyn në fuqi sonte, Thaçi nuk e nënshkruan

Ligji për Lojërat e fatit hyn në fuqi sonte, Thaçi nuk e nënshkruan

Takimi i Berlinit, shans për arritjen e marrëveshjes Kosovë-Serbi

Takimi i Berlinit, shans për arritjen e marrëveshjes Kosovë-Serbi

The Independent: Presidenti Thaçi po hetohet nga Trbunali Special

The Independent: Presidenti Thaçi po hetohet nga Trbunali Special

Portalet serbe: Zjarri në Notre Dame ishte  “Dënim nga Zoti” për flamurin e Kosovës

Portalet serbe: Zjarri në Notre Dame ishte “Dënim nga Zoti” për flamurin e Kosovës

Kryetari i BIK’ut në Prizren: Jeni dyfytyrësh – Reagoni për Katedralen në Paris, e s’ju nihet zani për xhamitë në Siri

Kryetari i BIK’ut në Prizren: Jeni dyfytyrësh – Reagoni për Katedralen në Paris, e s’ju nihet zani për xhamitë në Siri

Vuçiq: Jemi në pozitë të vështirë, do na kërkohet njohja e Kosovës

Vuçiq: Jemi në pozitë të vështirë, do na kërkohet njohja e Kosovës

Gjykimi për mashtrim me viza pune gjermane, dëshmitarët thonë se klientët kanë paguar deri në 3000 euro

Gjykimi për mashtrim me viza pune gjermane, dëshmitarët thonë se klientët kanë paguar deri në 3000 euro

Holanda voton për rikthimin e vizave me Shqipërinë. Por fjalën e fundit e thotë BE

Holanda voton për rikthimin e vizave me Shqipërinë. Por fjalën e fundit e thotë BE

17 vjet burgim për të akuzuarin për shtytje në vrasje të rëndë

17 vjet burgim për të akuzuarin për shtytje në vrasje të rëndë

Krimet e dhunës seksuale në Kosovë mbesin jashtë raportit të OKB-së

Krimet e dhunës seksuale në Kosovë mbesin jashtë raportit të OKB-së

Gent Cakaj e shkarkon Pacollin, por jo edhe Blerim Devollin

Gent Cakaj e shkarkon Pacollin, por jo edhe Blerim Devollin

77 zyrtarë publikë nuk e deklaruan pasurinë e tyre

77 zyrtarë publikë nuk e deklaruan pasurinë e tyre

Azizi: Prioritet u kemi dhënë lëndëve të vjetra dhe atyre të korrupsionit

Azizi: Prioritet u kemi dhënë lëndëve të vjetra dhe atyre të korrupsionit

OAK kërkon sqarime shtesë për pajisjen e bizneseve me Numrin Unik Identifikues nga ARBK

OAK kërkon sqarime shtesë për pajisjen e bizneseve me Numrin Unik Identifikues nga ARBK

Policia e Kosovës zbaton planin operativ “Identifikimi i fëmijëve si viktima të mundshme të trafikimit me njerëz”

Policia e Kosovës zbaton planin operativ “Identifikimi i fëmijëve si viktima të mundshme të trafikimit me njerëz”