Parlamenti i Zvicrës miraton Marrëveshjen me Kosovën për Pensionet

05.06.2019 16:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Parlamenti i Zvicrës miraton Marrëveshjen me Kosovën për Pensionet

Dhoma Nacionale e Parlamentit të Zvicrës posa ka miratuar Marrëveshjen sociale Zvicër Kosovë, me 115 vota pro 60 kundër dhe dy abstenime.

Para kësaj është zhvilluar një debat i shkurtë por mjaft i polarizuar në mes të përfaqësuesve të të gjitha partive dhe qeverisë nga njëra anë dhe SVP-së, nga ana tjetër.

Para më pak se gjysmë ore në Parlamentin Federal të Zvicrës ka filluar debati për miratimin e Marrëveshjee së Sigurimeve Shoqërore në mes të Zvicrës  dhe Kosovës, marrëveshje kjo që njihet më shumë si marrëveshje për pensionet, shkruan albinfo.ch.

Temën në debat e ka futur në emër të komisionit për çështje sociale, deputeti i CVP-së nga Kantoni Valis, Benjamin Roduit. Ai ka shpjeguar rrethanat të cilat kanë sjellë në vitin 2010 ndërprerjen e marrëveshjes që funksiononte deri në atë kohë.

Roduit ka shtuar se në vitin 2017 kanë filluar bisedimet për një marrëveshje të re, përcjell albinfo.ch. Pa këtë marrëveshje, ka thënë ai, shumë më tepër kosovarë vendosin të qëndrojnë në Zvicër. Ndërsa kostoja e marrëveshjes është 16 milionë franga në vit. Për këtë arsye, komisioni social rekomandon miratimin e marrëveshjes.

Ndërsa deputeti i SVP-së nga Neuchateli, Raymond Clottu, në emrin e grupit të tij parlamentar ka kërkuar që marrëveshja të mos miratohet. Për më tepër ai ka theksuar që kjo marrëveshje t`i nënshtrohet një referendumi fakultativ.

Sipüas tij, Kosova mbetet edhee më tutje një shtet fragjil. “Ish luftëtarët, vetereaanët e UCK-së drejtojnë këtë shtet, ku shpesh veprojnë struktura të ngjashme me klanet”. Kjo e favorizon korrupsionin…

Ndërsa ministri Alain Berset, në kompetencat e të cilit është edhe resori i punëve sociale në arsyetimin e marrüëveshjes ka thënë se bëhet fjalë për “persona të cilët për shumë vite kanë paguar kontributet dhe me këtë kanë kontribuuar në mirëqenien e Zvicrës. Me marrëveshjen jepet mundësia që të hiqet padresjtüësua e cila deri sot është në fuqi”.

“Kosova është shteti i vetëm trashëgimtar i ish Jugosllavisë me të cilin Zvicra nuk ka marrëveshje në fushën esociale. Dhe kjo me këtë marrëevshje duhet të rregullohet”; ka thënë deputeti i BDP-së nga Berna, Lorenz Hess.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zëdhënësi i Grenellit: Mirëpresim secilin që ndihmon Kosovën dhe Serbinë

Zëdhënësi i Grenellit: Mirëpresim secilin që ndihmon Kosovën dhe Serbinë

Njëmbëdhjetë raste të reja me koronavirus në Kosovë dhe dy të shëruar

Njëmbëdhjetë raste të reja me koronavirus në Kosovë dhe dy të shëruar

Haziri: LDK do të jetë më unike se kurrë, dallimet na bëjnë më të fortë

Haziri: LDK do të jetë më unike se kurrë, dallimet na bëjnë më të fortë

Gjini: Populli nuk e ka kuptuar sa gabime ka bërë Qeveria Kurti për 50 ditë

Gjini: Populli nuk e ka kuptuar sa gabime ka bërë Qeveria Kurti për 50 ditë

Drejtori i RTK’së paralajmëron sanksione ndaj gazetarës që përdori termin “Kosova dhe Metohia”

Drejtori i RTK’së paralajmëron sanksione ndaj gazetarës që përdori termin “Kosova dhe Metohia”

Kurti në kërkim të mbështetjes ndërkombëtare

Kurti në kërkim të mbështetjes ndërkombëtare

Hoxhaj thotë se PDK është kundër shkëmbimit territorial dhe korrigjimit të kufijve

Hoxhaj thotë se PDK është kundër shkëmbimit territorial dhe korrigjimit të kufijve

Deputeti i AAK-së: Mos të përdoren testet nga Serbia për Kurtin, janë të dyshimta

Deputeti i AAK-së: Mos të përdoren testet nga Serbia për Kurtin, janë të dyshimta

Kastrati: Kurti në luftë personale me Thaçin, s’mund të dilte i pari që të udhëhiqte dialogun

Kastrati: Kurti në luftë personale me Thaçin, s’mund të dilte i pari që të udhëhiqte dialogun

Ganimete Musliu e ofendon Vjosa Osmanin, e quan pulë e keqe

Ganimete Musliu e ofendon Vjosa Osmanin, e quan pulë e keqe

Rast URGJENT! apel për ndihmë! Sejdi Ismajli, ka nevojë për ndihmën tonë në këtë muaj të Ramazanit

Rast URGJENT! apel për ndihmë! Sejdi Ismajli, ka nevojë për ndihmën tonë në këtë muaj të Ramazanit

Boris Johnson, ka paralajmëruar se vaksina për koronavirusin mund të mos arrijë kurrë

Boris Johnson, ka paralajmëruar se vaksina për koronavirusin mund të mos arrijë kurrë

Avokati Ngjela:  Legalizimi i Cannabisit i është propozuar edhe Enver Hoxhës. Ja kush e propozoi dhe përse?!

Avokati Ngjela: Legalizimi i Cannabisit i është propozuar edhe Enver Hoxhës. Ja kush e propozoi dhe përse?!

Ka shkuar të konsultohet me disa mjekë, merr vesh se ka tre veshka

Ka shkuar të konsultohet me disa mjekë, merr vesh se ka tre veshka

Flet drejtori i ATK’së: Ja pse disa punëtorë akoma nuk i kanë marrë rrogat nga Pakoja Emergjente

Flet drejtori i ATK’së: Ja pse disa punëtorë akoma nuk i kanë marrë rrogat nga Pakoja Emergjente

Halit Geci: LDK parti e kapluar nga njerëzit e krimit në krye me Isa Mustafën

Halit Geci: LDK parti e kapluar nga njerëzit e krimit në krye me Isa Mustafën