Parashikimi i Ricciardos: Starti i Botërorit, me emocione dhe gabime

10.05.2020 02:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Parashikimi i Ricciardos: Starti i Botërorit, me emocione dhe gabime

Daniel Ricciardo beson se gara e parë e Formulës 1, që do të zhvillohet pas krizës së Koronavirusit, do të jetë një kaos i vërtetë. Sipas 30-vjeçarit Australian, koha e gjatë pa gara dhe periudha e tejzgjatur e izolimit do të influencojnë ndjeshëm që sezoni të nisë në mënyrë kaotike, me një garë të vrullshme dhe plot të papritura.

Një skenar deri diku i pritshëm, duke patur parasysh që edicioni I radhës pritet të startojë pa teste dhe pas një shkëputjeje vërtet shumë të gjatë. Siç dihet, provat e fundit janë kryer në muajin shkurt, në Barcelonë, në pistën e Montmelosë, ku mbahet Çmimi i Madh i Katalunjës dhe me një kohë të tillë kaq të gjatë pa u ushtruar dhe pa ngarë njëvendëshet e tyre, pilotët me shumë gjasa do të përballen me gabime dhe shumë incidente gjatë garës.

Piloti me origjinë italiane, që jeton aktualisht në Montecarlo, beson se gara e parë e sezonit për vitin 2020 do të jetë një kombinim interesant i emocioneve, kënaqësisë së pilotimit dhe padurimit për të bërë mirë dhe për të shkëlqyer që në start. Ricciardo nuk ka asnjë dyshim se në momentin që do të ndizen motorët, që të gjithë do të jenë të përgatitur dhe të gatshëm për të filluar sezonin.

Sipas kalendarit të përcaktuar, gjithmonë nëse nuk do të ketë ndryshime apo modifikime të tjera të itinerarit, karvani i makinave të Formulës 1 pritet të fillojë garimin në fillimin e gjysmës së dytë të vitit, më saktë në datën 5 korrik me Çmimin e Madh të Austrisë, që do të zhvillohet në Spielberg në A1-Ring, në pistën që mban emrin e ish-ekipit të tij të dikurshëm, Red Bull Ring. Nëse do të respektohen afatet e përcaktuara që më herët, një kohë e tillë përkon me plot 4 muaj pa aktivitet për të gjithë. Me një situatë të tillë Daniel Ricciardo pret që shumë pilotë të bëjnë gabime për shkak të adrenalinës që prodhon një garë e këtij sporti. Më së shumti ai parashikon probleme në pozicionim, frenim apo dhe përllogaritjen e faktorëve të ndryshëm, që përcaktojnë distancën e nevojshme për të kryer siç duhet një parakalim të rregullt dhe të suksesshëm nën regjimin e shpejtësive të zakonshme, shumë të larta.

Ricciardo konsiderohet si një ndër pilotët me më shumë eksperiencë në qarkullim. 30-vjeçari nga Perthi krenohet me 7 fitore dhe numëron 3 pole position, 13 herë autor i xhiros më të shpejtë të garës, 29 podiume dhe plot 1040 pikë të grumbulluara në karrierë, megjithëse për hir të së vërtetës suksesin e fundit në këtë kampionat ai e ka regjistruar në vitin 2018, në Cmimin e Madh të Monakosë, por gjithsesi duhet theksuar që asokohe piloti australian garonte me ekipin austriak Red Bull Racing.

Ai shpjegoi se kohën e izolimit gjatë pandemisë së Koronavirusit e ka kaluar në vendlindje, në fermën që ka në Perth, në pjesën jugperëndimore të Australisë. Ricciardo pret që me të filluar kampionati të mos ketë më probleme dhe gjërat të rrjedhin normalisht, pasi kalendari parashikon zhvillimin e disa garave radhazi në Kontinentin e Vjetër, pra nuk do të jetë e nevojshme për të përshkuar distanca të gjata, duke humbur kohë nëpër fluturime. Daniel Ricciardo, siç dihet ka kaluar në radhët e skuadrës Renault, megjithatë ky mund të jetë edicioni i fundit për të me ekipin francez, pasi në fund të këtij sezoni atij i përfundon kontrata.

Në fund të intervistës së tij, Daniel Ricciardo shtoi se nuk i ka humbur shpresat për t’u kurorëzuar me titullin kampion, në botërorin e pilotëve, sidomos tani që bëhet fjalë për ndryshime rrënjësore në strukturë dhe modifikim të rregullores, deri në atë pikë sa për të ulur shpenzimet apo përcaktuar një limit për buxhetin e skuadrave, gjë që në mënyrë të kuptueshme do të shtonte ndjeshëm konkurrencën në këtë sport./tch/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


A do të jap dorëheqje? Flet Zinedine Zidane pas humbjes nga Shakhtari

A do të jap dorëheqje? Flet Zinedine Zidane pas humbjes nga Shakhtari

​Shakhtari e mposht me lehtësi Realin, komplikohet situata në Grupin B

​Shakhtari e mposht me lehtësi Realin, komplikohet situata në Grupin B

​Testoni veten sa jeni të vëmendshëm: Gjeni pesë objekte të fshehura

​Testoni veten sa jeni të vëmendshëm: Gjeni pesë objekte të fshehura

​Shakhtar – Real Madrid, formacionet zyrtare

​Shakhtar – Real Madrid, formacionet zyrtare

​Dalin detaje rrënqethëse mbi gjendjen e Maradonas në ditët e fundit të jetës së tij

​Dalin detaje rrënqethëse mbi gjendjen e Maradonas në ditët e fundit të jetës së tij

Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%

Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%

Një foto e paparë e Princeshës Diana në bikini

Një foto e paparë e Princeshës Diana në bikini

Në Itali: Ronaldo nuk e pyet Pirlon, ai vendos vet se kur luan

Në Itali: Ronaldo nuk e pyet Pirlon, ai vendos vet se kur luan

​Dy lajme shumë të mira për Juventusin

​Dy lajme shumë të mira për Juventusin

​Ballkani vazhdon me fitore, Llapi mposht Drenicën

​Ballkani vazhdon me fitore, Llapi mposht Drenicën

Zyrtare, jep dorëheqje trajneri i skuadrës së Superligës së Kosovës

Zyrtare, jep dorëheqje trajneri i skuadrës së Superligës së Kosovës

​Laporta zbulon mega-ofertën e gjigantit evropian për Leo Messin

​Laporta zbulon mega-ofertën e gjigantit evropian për Leo Messin

Vdes edhe një tjetër legjendë e futbollit botëror

Vdes edhe një tjetër legjendë e futbollit botëror

​Dyshime mbi vdekjen e Maradonas, nisin hetimet nga policia

​Dyshime mbi vdekjen e Maradonas, nisin hetimet nga policia

Ky aktivitet parandalon 5 milionë vdekje në vit – sa stërvitje nevojiten gjatë kohës së COVID?

Ky aktivitet parandalon 5 milionë vdekje në vit – sa stërvitje nevojiten gjatë kohës së COVID?

​Vendosja e shtatores së Fadil Vokrrit në Prishtinë, Shpend Ahmeti lëshon një paralajmërim

​Vendosja e shtatores së Fadil Vokrrit në Prishtinë, Shpend Ahmeti lëshon një paralajmërim