Parandaloni kancerin e mushkërive me anë të këtyre 4 mënyrave

10.03.2019 01:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Parandaloni kancerin e mushkërive me anë të këtyre 4 mënyrave

Mënyra më e mirë për të parandaluar këtë sëmundje është përdorimi i produkteve të shëndetshme. Disa nga këto produkte janë:

Domatet

Pigmenti i kuq i cili gjendet në domate, është një agjent i cili mund të parandalojë kancerin. Studimet në lidhje me faktorët që ndikojnë në parandalimin e kancerit të mushkërive janë bërë nga Instituti i Shëndetësisë në SHBA, dhe kanë rezultuar që domatet kanë disa përbërës që inhibojnë rritjen e qelizave të kancerit në mushkri.

Manaferrrat

Manaferrat njihen për sasinë e lartë të antioksidantëve  dhe vitaminës C. Në Revisten për Kancer është publikuar një studim i bërë, ku tregohet se këta fruta përmbajnë disa enzime që shkatërrojnë substacat të cilat tentojnë të krijojnë qeliza kancerogjene.

Brokoli

Brokoli ka një sasi të lartë të acidit folik dhe antioksidantëve të cilët parandalojnë formimin e kancerit.

Karrotat

Tanimë dihet që karrotat kanë shumë efekte pozitive në shëndetin e njeriut. Ato përbajnë beta karroten – një antioksidant i cili mbronë membranën e qelizave nga dëmtimet e jashtme, sikurse mbron ato nga substancat që kanë tendencë të shkaktojnë kancerin.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Parandaloni kancerin e mushkërive me anë të këtyre 4 mënyrave

Parandaloni kancerin e mushkërive me anë të këtyre 4 mënyrave

Analisti i shquar i Apple parashikon sukses të paprecedent për Galaxy S10

Analisti i shquar i Apple parashikon sukses të paprecedent për Galaxy S10

Senatorja Amerikane kërcënon me shpërbërje Amazon, Facebook dhe Google nëse zgjidhet presidente në 2020

Senatorja Amerikane kërcënon me shpërbërje Amazon, Facebook dhe Google nëse zgjidhet presidente në 2020

Mutacionet e tumoreve përcaktojnë suksesin e imunoterapisë

Mutacionet e tumoreve përcaktojnë suksesin e imunoterapisë

Zbrazi ujin mbi rrobe gjatë emisionit televiziv, harroi se e ka maskën në fytyrë kur deshi të pinte (Video)

Zbrazi ujin mbi rrobe gjatë emisionit televiziv, harroi se e ka maskën në fytyrë kur deshi të pinte (Video)

SHBA procedim penal ndaj themeluesve të OneCoin

SHBA procedim penal ndaj themeluesve të OneCoin

Mësoni se çfarë i ndodh trupit tuaj nëse nuk keni pirë alkool për 28 ditë

Mësoni se çfarë i ndodh trupit tuaj nëse nuk keni pirë alkool për 28 ditë

Qeni që kujdeset për bagëtinë, mund të zëvendësohet me dronin që leh (Video)

Qeni që kujdeset për bagëtinë, mund të zëvendësohet me dronin që leh (Video)

Facebook teston një version të “Watch Party” për Instagram

Facebook teston një version të “Watch Party” për Instagram

Si ndikon alkooli në trurin tuaj?

Si ndikon alkooli në trurin tuaj?

Kur do të hiqet roamingu mes Shqipërisë dhe Kosovës?

Kur do të hiqet roamingu mes Shqipërisë dhe Kosovës?

Çfarë i ndodhë trupit tuaj nëse hani 3 hurma në ditë për një javë rresht?

Çfarë i ndodhë trupit tuaj nëse hani 3 hurma në ditë për një javë rresht?

Bashkëshortët që për 15 vjet, porosisin ushqimin e njëjtë në të njëjtin restorant (Foto)

Bashkëshortët që për 15 vjet, porosisin ushqimin e njëjtë në të njëjtin restorant (Foto)

SHBA procedim penal nga themeluesve të OneCoin

SHBA procedim penal nga themeluesve të OneCoin

Çka duhet të dini për lëkurën? Stresi, çokollata, sapuni…Si ta mbajmë të shëndetshme

Çka duhet të dini për lëkurën? Stresi, çokollata, sapuni…Si ta mbajmë të shëndetshme

Ky ilaç shëron shpejt depresionin

Ky ilaç shëron shpejt depresionin