Paralajmëron kancelarja gjermane: Gjermania do të zhytet në recesionin më të keq që nga Lufta e Dytë Botërore

30.04.2020 13:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Paralajmëron kancelarja gjermane: Gjermania do të zhytet në recesionin më të keq që nga Lufta e Dytë Botërore

Qeveria u detyrua të bëjë parashikimin e saj ekonomik për këtë vit në një paralajmërim të ashpër të masave të bllokimit, në përpjekje për të frenuar përhapjen e Covid-19. Lajmi për ekonominë më të madhe të Evropës se po goditet kaq rëndë, ka të ngjarë të shkaktojë panik edhe midis vendeve të tjera të Eurozonës. Duke njoftuar shifrat e reja, Z. Altmaier tha: Ne po përballemi me sfida të mëdha, si nga pikëpamja ekonomike ashtu edhe politike.

Berlini ka ulur rritjen e parashikuar të Prodhimit të Brendshëm Bruto në vitin 2020 në -6.3 përqind nga 1.1 përqind të parashikuar në janar.

Ministrat paralajmëruan se një shërim i hershëm do të jetë i mundur vetëm nëse një valë e dytë e infeksioneve COVID-19 mund të shmanget në muajt e ardhshëm. Parashikimet bazohen në supozimin se autoritetet gradualisht mund të hapin masa bllokimi në kohën e duhur.

Për vitin 2021, qeveria pret që ekonomia të kthehet me një normë rritjeje prej 5.2 përqind. Sidoqoftë, Z. Altmaier këmbënguli se Gjermania nuk duhet të nxitojë të lehtësojë kufizimet e saj, pasi kjo do të rrisë rrezikun e një vale të dytë të infeksioneve.

“Sepse vetëm nëse heqim kufizimet ekonomike dhe sociale hap pas hapi me një metodë proporcionale, ne mund të fillojmë me rimëkëmbjen e ngadaltë në gjysmën e dytë të vitit.”- tha ai.

Me një rritje të shkallës së infeksionit në të gjithë Gjermaninë, vendi pritet të forcojë edhe një herë masat për virusin. Berlini gjithashtu duket i vendosur të ofrojë paketa të tjera ndihme, për të ndihmuar në rritjen e konsumit privat në mënyrë që të rimëkëmbet ekonomia.

Gjermania ka miratuar tashmë një paketë shpëtimi me vlerë mbi 750 miliardë euro për të ndihmuar vendin të kapërcejë luftën e ashpër me koronavirusin.

Deri  më tani Gjermania ka rregjistruar të paktën  6.467 të vdekur dhe numërohen mbi 161 mijë persona të infektuar nga Covid-19,që prej fillimit të shpërthimit të Covid-19. /Express.co.uk

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Veseli: Albin Kurti mashtrues, nisi reciprocitetin pasi e kuptoi nga Kushtetuesja se nuk do të jetë kryeministër

Veseli: Albin Kurti mashtrues, nisi reciprocitetin pasi e kuptoi nga Kushtetuesja se nuk do të jetë kryeministër

Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit