Paralajmërohet protestë masive me autobusë në Kosovë

15.05.2020 15:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Paralajmërohet protestë masive me autobusë në Kosovë

Shoqata e Transportit Rrugor në Kosovë ka paralajmërua protesta me autobusë.

Kjo nëse nuk plotësohen tri kërkesat e tyre, që kanë të bëjnë me ndihmesat para fillimit të punës së transportit rrugor të udhëtarëve.

Ata kanë kërkuar subvencionimin e kompanive të transportit rrugor, mbështetur në protokollin e OBSH-së dhe siç thonë ata, ashtu siç po ndodh në të gjitha shtetet e BE-së.

Njoftimi i plotë nga kjo shoqatë:

Këshilli Drejtues i Shoqatës së Transportit rrugor të udhëtarëve mbajti takim me datë 15 maj 2020. Në këtë takim u shqyrtua situata aktuale dhe pasojat e pandemisë Covid-19 në këtë sektor. Pas diskutimeve që u zhvilluan në prezencë të përfaqësuesve të Ministrisë së Infrastrukturës dhe Ambientit, Këshilli Drejtues i shoqatës morri vendim për të adresuar këto kërkesa në drejtim të Qeverisë së Republikës së Kosovës:

Qeveria e Republikës së Kosovës para se të marr vendim për rifillimin e punës sa i përket transportit rrugor të udhëtarëve, të nxjerr një Udhëzim Administrativ në kuadër të Ligjit Nr.04/L-179 për subvencionimin e kompanive të transportit rrugor të udhëtarëve në Republikën e Kosovës, duke u mbështetur në protokolin e OBSH-së, ashtu siç po ndodh në të gjitha shtetet e rajonit dhe BE-së.

Ministria e Infrastrukturës dhe Ambientit sa më shpejt të vazhdoj rendet e udhëtimit duke eliminuar pagesat e taksës për rendet e udhëtimit.

Kërkohet nga Qeveria e Republikës së Kosovës, përkatësisht nga Ministria e Infrastrukturës dhe Ambientit, që me krijimin e kushteve dhe lehtësimin e masave për lëvizjen e lirë të qytetarëve, të lejohet edhe rifillimi i punës në sektorin e transportit rrugor të udhëtarëve.

Këshilli Drejtues i Shoqatës kërkon me këmbëngulje nga Qeveria që të përmbushen kërkesat legjitime të lartëcekura, në mënyrë që të shmangen format e tjera të reagimit (protesta me autobusë) që mund të organizohen nga të gjitha qendrat e Kosovës në drejtim të Prishtinës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Vendimi i deputetëve për ta bërë Hotin kryeministër mund të jetë kundër vullnetit tim si qytetar, por është legjitim dhe legal”

“Vendimi i deputetëve për ta bërë Hotin kryeministër mund të jetë kundër vullnetit tim si qytetar, por është legjitim dhe legal”

Danimarka dhe Norvegjia rifillojnë me disa udhëtime midis tyre – përjashtohet Suedia

Danimarka dhe Norvegjia rifillojnë me disa udhëtime midis tyre – përjashtohet Suedia

Nagavci: Vendimin do ta dërgojmë në Komisionin e Venecias, veprimet e tjera demokratike

Nagavci: Vendimin do ta dërgojmë në Komisionin e Venecias, veprimet e tjera demokratike

Europa thërret për respektim të vendimit të Gjykatës Kushtetuese

Europa thërret për respektim të vendimit të Gjykatës Kushtetuese

Arben Gashi: Vjosa Osmani do ta respektoj vendimin e Kushtetueses

Arben Gashi: Vjosa Osmani do ta respektoj vendimin e Kushtetueses

Bekim Haxhiu: Në pandemi u vodhën edhe qeset e kufomave

Bekim Haxhiu: Në pandemi u vodhën edhe qeset e kufomave

Albin Kurti: Vendimi i Gkykatës Kushtetuese i padrejtë, ai është i papranueshëm

Albin Kurti: Vendimi i Gkykatës Kushtetuese i padrejtë, ai është i papranueshëm

Veseli: Vendim i drejtë i Kushtetueses, LVV është brenda skenarit të saj

Veseli: Vendim i drejtë i Kushtetueses, LVV është brenda skenarit të saj

Kurti nuk e pranon vendimin e Kushtetueses për dekretin e Thaçit: Vendim i padrejtë e i papranushëm

Kurti nuk e pranon vendimin e Kushtetueses për dekretin e Thaçit: Vendim i padrejtë e i papranushëm

Reagon raportuesja e PE-së për Kosovë: Pranojeni vendimin e Kushtetueses, ndryshimet kërkoni në zgjedhjet e ardhshme

Reagon raportuesja e PE-së për Kosovë: Pranojeni vendimin e Kushtetueses, ndryshimet kërkoni në zgjedhjet e ardhshme

Heshtja e Kurtit karshi Gjykatës Kushtetuese, nga mbrëmë nuk e tha asnjë fjalë

Heshtja e Kurtit karshi Gjykatës Kushtetuese, nga mbrëmë nuk e tha asnjë fjalë

Kusari-Lila e quan tradhti të re për demokracinë e Kosovës vendimin e Kushtetueses

Kusari-Lila e quan tradhti të re për demokracinë e Kosovës vendimin e Kushtetueses

Dekreti i presidentit për mandatarin shpallet kushtetues, LVV-ja paralajmëron revoltë

Dekreti i presidentit për mandatarin shpallet kushtetues, LVV-ja paralajmëron revoltë

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush