Paradoksi zgjedhor ?!

17.10.2019 15:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Paradoksi zgjedhor ?!

Nga Burim Korqa

Zgjedhje demokratike dhe sipas standardeve më të larta, u vlerësuan zgjedhjet e 6 tetorit 2019, nga ata që i organizuan dhe nga ata që i vëzhguan ato.

Jo për çudi, disa ditë më vonë fillon maratona e numërimit, rinumërimit dhe rinumërimit të rinumërimit të votave…! Pyetja që natyrshëm shtrohet në këtë rast: deklarimi për zgjedhje demokratike dhe me standarde, ishte mashtrim, ishte mbulesë apo deklaratë paushalle sa për të arsyetuar dështimin në kryerje të detyrës?

Jo për çudi, na doli që procesi nuk paska qenë as demokratik dhe as sipas standardeve më të larta.

Na doli që komisionerët e paskan prishur procesin zgjedhor. Komisionerët e gjithëpushtetshëm, po na dalin, njëkohësisht: votues, numërues, ri numërues, të gjithëpushtetshëm dhe të paprekshëm.

Votuesi e dha verdiktin, votë e cila u vodh nga komisionarët, gjithnjë sipas KQZ-së.

Votuesi e dha provimin, i cili u vë në diskutim nga komisionerët,

Votuesi e bëri ndryshimin, i cili po kontestohet nga komisionerët…

E kush dreqin janë këta “Komisionerë”, kush i zgjodhi, kush i akreditoi, kush ju dha të drejtën dhe fuqinë të korrigjojnë votat e sovranit, të dëmtojnë procesin dhe të shpërfillin shtetin ?!

Hetime, arrestime dhe burgime për të gjithëpushtetshmit KOMISIONERË matrapazë, të përfshirë në këtë marifet.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lulzim Basha, ose versioni modern i “ëndrrës për një karrike”!

Lulzim Basha, ose versioni modern i “ëndrrës për një karrike”!

Rrisni vigjilencën, mos të izolohemi sërish

Rrisni vigjilencën, mos të izolohemi sërish

Katrahura profesionale në Kosovë

Katrahura profesionale në Kosovë

Monumenti që mungon!

Monumenti që mungon!

Nuk mund të burgoset liria…

Nuk mund të burgoset liria…

Recesioni ekonomik dhe trilema financiare

Recesioni ekonomik dhe trilema financiare

Deputetet e Kosoves qe e votuan Gjykaten Speciale, drejtësinë e luftës e UÇK-se ia dorezuan Vuçiqit

Deputetet e Kosoves qe e votuan Gjykaten Speciale, drejtësinë e luftës e UÇK-se ia dorezuan Vuçiqit

Minishengeni ballkanik, blla blla blla, …. Unioni doganor Kosovë-Serbi

Minishengeni ballkanik, blla blla blla, …. Unioni doganor Kosovë-Serbi

LDK po e përjashton veten, e jo Vjosën

LDK po e përjashton veten, e jo Vjosën

Rifat Gjota – shkencëtar i përjetshëm!

Rifat Gjota – shkencëtar i përjetshëm!

Perandoritë globale dhe rënia e qeverive

Perandoritë globale dhe rënia e qeverive

Evropa është shumë e bukur nëse mbetet gjithnjë e vërtetë

Evropa është shumë e bukur nëse mbetet gjithnjë e vërtetë

Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën