Para se të nisej për Bruksel, Vuçiqi kishte komentuar Thaçin – VV-ja do arrestimin e presidentit si të kthehet në Kosovë

08.11.2018 19:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Para se të nisej për Bruksel, Vuçiqi kishte komentuar Thaçin – VV-ja do arrestimin e presidentit si të kthehet në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, gjatë luftërave në ish-Jugosllavi, i kishte qëndruar përkrah Sllobodan Millosheviqit, dhe kishte shtypur zërat kritik të qeverisë së atëhershme sa ishte Ministër i Informimit.

Por në një promotor të paqes është shndërruar tani, kur është pyetur për komentet e homologut të tij, Hashim Thaçit.

“Nuk ndihem komod, as që parapëlqej të flas me Thaçin, megjithatë është më mirë të flasim 100 vjet, sesa të luftojmë një ditë të vetme. Kjo është puna ime. Paqja është e rëndësishme, gjithçka tjetër nuk vlen të krahasohet”, ka thënë Vuçiq.

Komentet, Vuçiqi i ka bërë në Helsinki, prej nga është nisur për në Bruksel për takimin e radhës me Thaçin, takime të cilat, në mënyrë të sinkronizuar, të dy presidentët, po i paraqesin si shumë të vështira.

E, pasi opozita dështoi ta ndalë Presidentin Hashim Thaçi të shkojë në Bruksel, Lëvizja Vetëvendosje e ka një ide për kthimin e tij në Prishtinë.

Sipas Konjufcës, Thaçi, me marrëveshje, dëshiron ta japë veriun e vendit, në këmbim të njohjes nga Serbia.

Lidhur me takimin e radhës pati deklarata e kërcënime nga zyrtarë në Beograd, pasi Qeveria kosovare vendosi taksën në import për produktet serbe dhe produktet nga Bosnjë e Herzegovina.

Megjithatë, Zyra e Përfaqësueses së Lartë, Federica Mogherini, konfirmoi takimin dhe pret konfirmimin e gatishmërisë së presidentëve në intensifikimin e punës drejt arritjes së marrëveshjes.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Luftë deklaratash mes VV-së e Ahmetit pas vendimit të këtij të fundit për shkarkimin e drejtorëve

Luftë deklaratash mes VV-së e Ahmetit pas vendimit të këtij të fundit për shkarkimin e drejtorëve

Para se të nisej për Bruksel, Vuçiqi kishte komentuar Thaçin – VV-ja do arrestimin e presidentit si të kthehet në Kosovë

Para se të nisej për Bruksel, Vuçiqi kishte komentuar Thaçin – VV-ja do arrestimin e presidentit si të kthehet në Kosovë

Gjendet një kufomë në malet e Prizrenit –dyshohet se mund të jetë një i ri i vrarë nga forcat serbe

Gjendet një kufomë në malet e Prizrenit –dyshohet se mund të jetë një i ri i vrarë nga forcat serbe

Nisin takimet në Bruksel, Mogherini ndaras me Thaçin e Vuçiqin

Nisin takimet në Bruksel, Mogherini ndaras me Thaçin e Vuçiqin

Bërnabiq u shkruan të gjitha shteteve të botës për taksën e Kosovës

Bërnabiq u shkruan të gjitha shteteve të botës për taksën e Kosovës

Taksa ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës nuk ka afat kohor

Taksa ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës nuk ka afat kohor

Rrustem Berisha vizitoi kadetët e FSK-së në Akademinë Ushtarake në Kroaci

Rrustem Berisha vizitoi kadetët e FSK-së në Akademinë Ushtarake në Kroaci

Ministri i Arsimit përkrah fyerjet nga zyrtari i tij ndaj gazetares së Kohës Ditore

Ministri i Arsimit përkrah fyerjet nga zyrtari i tij ndaj gazetares së Kohës Ditore

Arrestohet një i dyshuar për falsifikim të dokumenteve

Arrestohet një i dyshuar për falsifikim të dokumenteve

Policia në kërkim të tre grabitësve në Prishtinë, publikon fotografitë e tyre

Policia në kërkim të tre grabitësve në Prishtinë, publikon fotografitë e tyre

Arrestohen grabitësit e pikës së derivateve në Kralan të Gjakovës

Arrestohen grabitësit e pikës së derivateve në Kralan të Gjakovës

Kërkohet amnisti për Nikolla Gruevkin

Kërkohet amnisti për Nikolla Gruevkin

Ministri Mustafa takoi të ngarkuarën me punë në ambasadën e SHBA-së Colleen Hyland

Ministri Mustafa takoi të ngarkuarën me punë në ambasadën e SHBA-së Colleen Hyland

MTI në gatishmëri të përgjegjësive institucionale

MTI në gatishmëri të përgjegjësive institucionale

Mitrovica jep në shfrytëzim Qendrën Tregtare, pritet të punësohen 540 veta

Mitrovica jep në shfrytëzim Qendrën Tregtare, pritet të punësohen 540 veta

Pacolli i reagon Daçiqit: Të turpëruar para botës janë ata që kanë kryer gjenocid

Pacolli i reagon Daçiqit: Të turpëruar para botës janë ata që kanë kryer gjenocid