Papa: Udhëheqësit nacionalistë minojnë diplomacinë globale

07.01.2019 16:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Papa: Udhëheqësit nacionalistë minojnë diplomacinë globale

Udhëheqësit nacionalistë po e dobësojnë sistemin e diplomacisë multilaterale në botë, tha Papa Françesku në adresimin e tij vjetor për ambasadorët në Selinë e Shenjtë.

Papa e kritikoi, siç tha ai, “ringjalljen e tendencave nacionaliste”, ndërsa vuri në dukje “pamundësinë e sistemit multilateral për të ofruar zgjidhje efikase për një numër situatash të pazgjidhura”.

“Rritja në pushtet e udhëheqësve populistë dhe nacionalistë pasqyron atë që ndodhi midis dy luftërave botërore, kur paraardhësja e Kombeve të Bashkuara, Liga e Kombeve, dështoi në përpjekjet e saj për të parandaluar konfliktin”, tha Papa Françesku.

“Rilindja e këtyre impulseve sot po e dobëson në mënyrë progresive sistemin multilateral, duke rezultuar me një mungesë të përgjithshme besimi”, tha Papa.

Partitë populiste kundër migrantëve shënuan fitore në një numër vendesh vitin e kaluar, përfshirë Italinë, Francën, Holandën, Hungarinë, Brazilin dhe Poloninë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Papa: Udhëheqësit nacionalistë minojnë diplomacinë globale

Papa: Udhëheqësit nacionalistë minojnë diplomacinë globale

Rama: Mbyllja me dhunë e dyerve të fakulteteve, fytyra e pengmarrësve të protestës

Rama: Mbyllja me dhunë e dyerve të fakulteteve, fytyra e pengmarrësve të protestës

Mustafa thotë se ishte komplet i palëvizshëm, tregon detaje si u sëmurë 1 vit më parë

Mustafa thotë se ishte komplet i palëvizshëm, tregon detaje si u sëmurë 1 vit më parë

VV-ja akuzon Komunën e Prishtinës se as gjatë 2018-s nuk i rregulloi shkallët e Arbërisë

VV-ja akuzon Komunën e Prishtinës se as gjatë 2018-s nuk i rregulloi shkallët e Arbërisë

Këta janë hapat kushtetues që duhet ndjekur Kosova deri të arritja e marrëveshjes me Serbinë

Këta janë hapat kushtetues që duhet ndjekur Kosova deri të arritja e marrëveshjes me Serbinë

Vetëvendosje kërkon përfaqësues të Luginës në ekipin negociator

Vetëvendosje kërkon përfaqësues të Luginës në ekipin negociator

Qeveria nuk ndryshon qëndrim për taksën

Qeveria nuk ndryshon qëndrim për taksën

LDK: Nuk bëhemi servil i pushtetit

LDK: Nuk bëhemi servil i pushtetit

Qeveria negocion kushtet e PSD-së për buxhetin

Qeveria negocion kushtet e PSD-së për buxhetin

“Termokosi” ia hedh fajin “KEDS-it” për mungesë të ngrohjes

“Termokosi” ia hedh fajin “KEDS-it” për mungesë të ngrohjes

Pakoja fiskale dhe MSA-ja tkurrën të hyrat për 117 milionë euro

Pakoja fiskale dhe MSA-ja tkurrën të hyrat për 117 milionë euro

Thaçi dhe Haradinaj akuzohen se po e pengojnë dekretimin e Cakajt

Thaçi dhe Haradinaj akuzohen se po e pengojnë dekretimin e Cakajt

Ambasadori amerikan Grenell tregon se çfarë kishte biseduar në takimin e pa raportuar me Thaçin në Berlin

Ambasadori amerikan Grenell tregon se çfarë kishte biseduar në takimin e pa raportuar me Thaçin në Berlin

Ministri Shala: Presidenti Thaçi nuk mund të japë premtime për taksën ndaj Serbisë

Ministri Shala: Presidenti Thaçi nuk mund të japë premtime për taksën ndaj Serbisë

Protestuesit letër Vuçiqit: Nuk mund të frikësoni 5 milionë qytetarë

Protestuesit letër Vuçiqit: Nuk mund të frikësoni 5 milionë qytetarë

Pa paralajmërim, Thaçi takoi në Berlin ambasadorin amerikan – i premtoi heqjen e taksës ndaj Serbisë

Pa paralajmërim, Thaçi takoi në Berlin ambasadorin amerikan – i premtoi heqjen e taksës ndaj Serbisë