Papa mesazh klerikëve abuzues: Dorëzohuni, përgatituni për drejtësi hyjnore!

22.12.2018 09:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Papa mesazh klerikëve abuzues: Dorëzohuni, përgatituni për drejtësi hyjnore!

Papa Françesku i ka kërkuar ndjesë viktimave që kanë rënë pre e abuzimeve seksuale nga klerikët katolikë, dhe i ka siguruar ata se çdo pretendim i tyre tani e tutje do të trajtohet me përgjegjësinë dhe seriozitetin më të lartë. Kreu i Kishës Katolike u kërkoi abuzuesve që të pranojnë fajet në mënyrë që të përfitojnë nga drejtësia hyjnore.

Papa Françesku u ka kërkuar klerikëve katolikë të akuzuar për ngacmime seksuale se Kisha nuk do të jetë në krahun e tyre.

Në fjalën e tij të përvitshme përpara organit qeverisës të Vatikanit, papa pranoi se Kisha Katolike i ka trajtuar përciptas disa nga pretendimet e viktimave ndër vite.

Papa Françesku: Po e bëj të qartë se turpe të tilla nuk do të falen nga Kisha, dhe do të ndërmarrim të gjitha veprimet e nevojshme për të vënë para ligjit të gjithë ata që i kanë kryer. Është fakt i pamohueshëm që në të kaluarën, me papërgjegjshmëri, skpeticizëm, por edhe prej mungesës së përvojës ose dritëshkurtësisë shpirtërore e njerëzore, për shumë raste të abuzimit të të miturve nuk është treguar gatishmëria e duhur. E gjithë bashkësia katolike ka vendosur që kjo të mos ndodhë më. Ndërsa atyre që abuzojnë me të miturit do t’u thosha: konvertohuni dhe dorëzohuni përpara drejtësisë njerëzore që t’ju presë drejtësia hyjnore.

Vitet e fundit, Kisha Katolike është fajësuar për një sërë skandalesh me abuzimin e fëmijëve, ndërsa vetëm javën e kaluar kreu i saj shkarkoi dy kardinalë nga rrethi i tij i ngushtë të akuzuar për ngacmime seksuale.

Sipas viktimave, pretendimet e tyre ishin anashkaluar nga kleri katolik.

Abuzimet seksuale nga përfaqësuesit e Kishës do të jenë edhe fokusi i një konference të jashtëzakonshme që Papa Françesku pritet të thërrasë në 21 deri në 24 shkurt në Vatikan.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj insiston në “kontratë për njohje” nga Serbia

Haradinaj insiston në “kontratë për njohje” nga Serbia

Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Pas zgjidhjes së emrit, fokusi në përmbushjen e reformave

Pas zgjidhjes së emrit, fokusi në përmbushjen e reformave

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj