Pandemia ulë këmbimin tregtar në Maqedoninë e Veriut

25.05.2020 16:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pandemia ulë këmbimin tregtar në Maqedoninë e Veriut

Këmbimi tregtar i Maqedonisë së Veriut me shtetet tjera në periudhën janar-mars ka shënuar rënie në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit 2019. Kështu tregojnë të dhënat e Entit Shtetëror të Statistikës.

Eksporti i mallrave ka arritur në 1 milion e 400 mijë euro duke shënuar një rënie prej 8.2 për qind, ndërkohë që importi arrin në 1 milion e 900 mijë euro, që gjithashtu paraqet ulje për 3.6 për qind në krahasim me tre muajt e parë të një viti më parë.Ndërkaq, deficiti tregtar sillet në rreth 500 mijë euro.

Sipas vëllimit të përgjithshëm të këmbimit të jashtëm tregtar, Maqedonia e Veriut më së shumti ka bërë tregti mallrash me Gjermaninë dhe Britaninë e Madhe, pastaj vijnë shtetet fqinje Serbia, Bullgaria dhe Greqia si dhe Kina, Italia dhe Turqia.

Të dhënat e Entit Shtetëror të Statistikës tregojnë se Maqedonia e Veriut është shtet i varur nga importit, pasi ulja prej 3 për qind e shpenzimeve nuk është edhe aq dramatike, thotë kryetari Konfederatës së bizneseve, Mile Boshkov.

“Shqetësues është fakti se kemi ulje prej 10 për qind të eksportit. Unë lirisht mund të them se nëse kriza vazhdon ose nëse përballemi me valë të re të sëmundjes COVID-19, atëherë do të kemi problem serioz pasi do të vazhdojë kriza me eksportin. Partnerët apo prodhuesit që i kemi ne ndoshta nuk do të jenë të nevojshëm në vendet ku ne eksportojmë”, thotë Boshkov.

Ekonomia e Maqedonisë së Veriut është ngushtë e lidhur me lëvizjet në tregjet e Bashkimit Evropian, pasi këmbimi tregtar mes shtetet anëtarë të unionit është me rëndësi të madhe për vendin, thonë ndërkohë nga Oda Ekonomike e Maqedonisë Veriperëndimore.

“Pandemia ndikon në mënyrë direkte në kërkesën mbi këtë treg dhe kjo pa dyshim se do të reflektohet edhe në kapacitetet prodhuese, gjegjësisht në aktivitetet ekonomike të kompanive tona”, thonë nga kjo odë ekonomike.

Ndërkohë, Mile Boshkov nga Konfederata bizneseve, thotë se kompanitë vendore duhet të riorganizohen që me më pak pasoja të kapërcejnë krizën në të cilën ndodhet Maqedonia e Veriut.

“Ato duhet të bashkëpunojnë për të forcuar tregun e brendshëm, që të vijnë në shprehje konsumatorët e brendshëm sikur edhe kapacitetet prodhuese. Është vetëm një ide për realizimin e të cilës shteti duhet ta dijë sikur edhe bankat, por edhe organizatorët që të angazhohen në sigurimin e mjeteve, dhe jo gjithmonë të kërkojmë subvencione”, thotë Boshkov.

Ekspertët parashikojnë që kjo rënie të vazhdojë edhe në muajt e ardhshëm si pasojë e koronavirusit të ri.

Organizata Botërore e Tregtisë ka bërë të ditur se tregtia globale këtë vit do të shënojë ulje mes 13 dhe 33 për qind, shifër kjo më e lartë se në vitin 2008 kur bota u përballë me krizë financiare.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Maqedonia vendos kushte për hyrje dhe dalje nga kufiri

Maqedonia vendos kushte për hyrje dhe dalje nga kufiri

Tahiri:Vendi duhet të shkojë në zgjedhje, nëse bjen edhe qeveria HOTI

Tahiri:Vendi duhet të shkojë në zgjedhje, nëse bjen edhe qeveria HOTI

Vdes nëna e këngëtarit Ilir Shaqiri

Vdes nëna e këngëtarit Ilir Shaqiri

OBSH: Nuk garantojmë se do të gjendet një vaksinë, mësohuni me virusin

OBSH: Nuk garantojmë se do të gjendet një vaksinë, mësohuni me virusin

Osmani pyet Qeverinë dhe Presidencën: A do të preket territori i Kosovës?

Osmani pyet Qeverinë dhe Presidencën: A do të preket territori i Kosovës?

Vuçiq: Luftë mes Brukselit e Washingtonit se kush do të udhëheqë me dialogun

Vuçiq: Luftë mes Brukselit e Washingtonit se kush do të udhëheqë me dialogun

Televizioni publik gjerman flet për Tribunalin Special dhe Presidentin Thaçi

Televizioni publik gjerman flet për Tribunalin Special dhe Presidentin Thaçi

Virusi rikthehet; 226 raste në 7 ditët e fundit

Virusi rikthehet; 226 raste në 7 ditët e fundit

Abrashi kërkon mirëkuptim nga pronarët e tokave të rrugës Prishtinë-Mitrovicë

Abrashi kërkon mirëkuptim nga pronarët e tokave të rrugës Prishtinë-Mitrovicë

Janë goditur tri këmbësore më veturë në Prishtinë

Janë goditur tri këmbësore më veturë në Prishtinë

Hoti: Jemi  të detyruar t’i kthejmë masat që kanë qenë më herët. Situata është alarmante

Hoti: Jemi të detyruar t’i kthejmë masat që kanë qenë më herët. Situata është alarmante

Hoti për tubimin e VV-së: Kam frikë se u shkelën të gjitha udhëzimet e institucioneve shëndetësore

Hoti për tubimin e VV-së: Kam frikë se u shkelën të gjitha udhëzimet e institucioneve shëndetësore

Edhe 58 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, asnjë i shëruar

Edhe 58 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, asnjë i shëruar

Kurti: Presidenti është hajn, por jo edhe për shumë gjatë

Kurti: Presidenti është hajn, por jo edhe për shumë gjatë

Liburn Aliu: “Atyre që dojnë të e coptojnë vendin ju themi, po provo ta mbajt se këtu na ke”

Liburn Aliu: “Atyre që dojnë të e coptojnë vendin ju themi, po provo ta mbajt se këtu na ke”

Alibeaj: Kufoma politike me emrin Edi Rama e nxori kokën më në fund!

Alibeaj: Kufoma politike me emrin Edi Rama e nxori kokën më në fund!