Pamje të rralla: Banorët më në fund e shohin diellin, pas 40 ditësh (Video)

13.01.2018 01:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pamje të rralla: Banorët më në fund e shohin diellin, pas 40 ditësh (Video)

Duke mos parë dritën e tij për më shumë se një muaj, banorët e Murmanskit më në fund kanë arritur që të shohin diellin në qiell, kur qyteti portual verior rus shndriti për pak më shumë se gjysmë orë, para se të tërhiqej nën horizont.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për pamje që tregojnë grupet e popullsisë që u mblodhën në një kodër mbi qytet, kështu që pas një 40 ditësh të plotë ata do të “ngroheshin” nga rrezet e diellit dhe do të shënonin fundin e natës polare.

Pavarësisht nga të ftohtit, shumë banorë kanë ardhur për të festuar fundin e fenomenit natyror që filloi më 2 dhjetor 2017.

Pritja e lindjes së diellit pas natës polare tërheq më shumë njerëz që nga viti 2007, dhe deri tani është bërë tashmë një ngjarje tradicionale në kodër.

Dritë dielli e parë që shënon fundin e natës polare nuk zgjat shumë – këtë vit rreth 34 minuta. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Interi njofton përfitimet rekord për ndeshjen ndaj Barçës, është fitimi më i madh në histori nga një ekip italian

Interi njofton përfitimet rekord për ndeshjen ndaj Barçës, është fitimi më i madh në histori nga një ekip italian

Ky është superkompjuteri i ri më i fuqishëm në botë, sillet si një tru njerëzor

Ky është superkompjuteri i ri më i fuqishëm në botë, sillet si një tru njerëzor

Pamjet që po bëjnë xhiron e botës, ariu i vogël mezi arrin ta ndjek të ëmën në kodrën e mbuluar me borë (Video)

Pamjet që po bëjnë xhiron e botës, ariu i vogël mezi arrin ta ndjek të ëmën në kodrën e mbuluar me borë (Video)

Unitedi e do Benatian në janar

Unitedi e do Benatian në janar

Telefoni i pazakontë shitet 100,000 njësi për 57 sekonda

Telefoni i pazakontë shitet 100,000 njësi për 57 sekonda

Griezmann ua mbyll dyert skuadrave të interesuara: Jam i lumtur te Atletico Madridi  

Griezmann ua mbyll dyert skuadrave të interesuara: Jam i lumtur te Atletico Madridi  

Më në fund Samsung duket se është gati për telefonin me ekran që paloset

Më në fund Samsung duket se është gati për telefonin me ekran që paloset

Ibrahimovic: Liga Premier e mbivlerësuar, jam krenar që luajta te Manchester United

Ibrahimovic: Liga Premier e mbivlerësuar, jam krenar që luajta te Manchester United

Antilopa që po kalonte lumin shpëtoi prej sulmit të krokodilit (Foto)

Antilopa që po kalonte lumin shpëtoi prej sulmit të krokodilit (Foto)

Pajisja që ndihmon personat të përqendrohen në punë dhe lexim në një ambient të zhurmshëm (Video)

Pajisja që ndihmon personat të përqendrohen në punë dhe lexim në një ambient të zhurmshëm (Video)

Ja pse Apple ka vendosur të mos publikojë numrin e iPhone të shitur

Ja pse Apple ka vendosur të mos publikojë numrin e iPhone të shitur

Ancelotti: E vështirë përballja me PSG-në, do të bëjmë më të mirën  

Ancelotti: E vështirë përballja me PSG-në, do të bëjmë më të mirën  

Kida sjell fotosesion mahnitës me ngjyra vjeshte

Kida sjell fotosesion mahnitës me ngjyra vjeshte

Jonida Maliqi provokuese e shtrirë në shtrat

Jonida Maliqi provokuese e shtrirë në shtrat

Projektorët mbi Itali, yjet e futbollit zbresin në stadiumet e këtij vendi për Ligën e Kampionëve

Projektorët mbi Itali, yjet e futbollit zbresin në stadiumet e këtij vendi për Ligën e Kampionëve

Me këto poza ish e dashura i tregon Neymarit çfarë ka humbur

Me këto poza ish e dashura i tregon Neymarit çfarë ka humbur