Palmer: Zgjidhja mes Kosovës dhe Serbisë, prioritet i SHBA-së

01.11.2019 15:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Palmer: Zgjidhja mes Kosovës dhe Serbisë, prioritet i SHBA-së

I ngarkuari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, është duke mbajtur një fjalim në bibliotekën “Pjetër Bogdani” në Prishtinë në një takim me studentë kosovarë.

“Më vjen mirë jam në Prishtinë. Ky është vend i rritjes dhe ndërtimeve të reja.
Shoh frytet e përpjekjeve tuaja. SHBA kanë mbështetur aspiratat tuaj si mik dhe si partner”.

“Zgjidhja për stabilitet në Ballkan është edhe përfshirja e Kosovës. Integrimi i plotë i Kosovës mbetet përkushtimi ynë. Emërimi i Grenell nënvizon se SHBA-ja është e pranishme dhe të gatshme për të ndihmuar”, ka thënë Palmer, njofton Klan Kosova.

“Kosova nuk mund të mbetet jashtë ndonjë zgjidhje të qëndrueshme në Ballkan. Zgjidhja e marrëdhënieve në mes Kosovës dhe Serbisë mbetet prioritet strategjik i SHBA-së”.

Palmer ka thënë se inkurajojnë Qeverinë e re të Kosovës për forcim të agjendës së dialogut me Serbinë.

“Çdo hap i kaluar pas normalizimit do të jetë më i lehtë. Hapet mundësi për vende pune. Qeveria e re kur të formohet do të duhet t’i gjallërojë negociatat e dialogut. Nuk shohim integrim të vendit tuaj pa pajtim me Serbinë”.

“E meritoni NATO-n, BE-në, OKB-në, e meritoni që të mos qëndroni pas SHBA-së por krah për krah nesh. Një e ardhme e tillë është përmes dialogut sepse Status-quo nuk mjafton. Themeli i dialogut ka qenë që Kosova ka negociuar si e barabartë përballë palës tjetër”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Për një javë në Kosovë u shtuan më shumë se 50 raste aktive me COVID-19

Për një javë në Kosovë u shtuan më shumë se 50 raste aktive me COVID-19

Von Cramon e hutuar se kush do ta kryesojë dialogun me Serbinë

Von Cramon e hutuar se kush do ta kryesojë dialogun me Serbinë

Balaj: Kurti për herë të parë ia dha dy ministri Listës Serbe dhe emëroi një këshilltar serb

Balaj: Kurti për herë të parë ia dha dy ministri Listës Serbe dhe emëroi një këshilltar serb

Ish-gjyqtarja Mushkolaj konteston kushtetutshmërinë e zgjedhjes së Qeverisë Hoti

Ish-gjyqtarja Mushkolaj konteston kushtetutshmërinë e zgjedhjes së Qeverisë Hoti

Cakaj: Jam krenar që isha në VV, por edhe më krenar që u largova

Cakaj: Jam krenar që isha në VV, por edhe më krenar që u largova

Zgjedhorja/ Arrihet dakordësia për administrimin e zgjedhjeve, komisionet siç kanë qenë…

Zgjedhorja/ Arrihet dakordësia për administrimin e zgjedhjeve, komisionet siç kanë qenë…

Vrasje-vetëvrasje, Prindërit, fëmijët dhe macet e shtëpisë gjenden të vdekur

Vrasje-vetëvrasje, Prindërit, fëmijët dhe macet e shtëpisë gjenden të vdekur

Foto/ U infektuan me koronavirus, nëna me foshnjën mposhtin virusin

Foto/ U infektuan me koronavirus, nëna me foshnjën mposhtin virusin

11 raste të reja me COVID-19 në Kosovë të premten, dy të shëruar

11 raste të reja me COVID-19 në Kosovë të premten, dy të shëruar

Haziri: Kurti tentoi të thotë se janë dy parti LDK, njëra në Kuvend e tjetra në lagjen Qafa

Haziri: Kurti tentoi të thotë se janë dy parti LDK, njëra në Kuvend e tjetra në lagjen Qafa

Dorëzohet Hoti ia delegon Thaçit përfaqësimin e Kosovës në negociata

Dorëzohet Hoti ia delegon Thaçit përfaqësimin e Kosovës në negociata

Mustafa i reagon Haskukës pas prishjes së koalicionit: I fitove zgjedhjet falë LDK’së, do të rrëzojmë nga pushteti

Mustafa i reagon Haskukës pas prishjes së koalicionit: I fitove zgjedhjet falë LDK’së, do të rrëzojmë nga pushteti

Hoti i shpreh Kosnettit “vendosmërinë për bashkëpunim të ngushtë me SHBA-në”

Hoti i shpreh Kosnettit “vendosmërinë për bashkëpunim të ngushtë me SHBA-në”

Kosnetti pret që SHBA-ja të dalë më e fuqishme pas trazirave të fundit

Kosnetti pret që SHBA-ja të dalë më e fuqishme pas trazirave të fundit

Një muaj paraburgim të dyshuarit që kërcënoi togerin serb të FSK-së

Një muaj paraburgim të dyshuarit që kërcënoi togerin serb të FSK-së

Mësimi në distancë nuk i realizoi objektivat

Mësimi në distancë nuk i realizoi objektivat