Palmer: SHBA-ja, partnere e fuqishme e Maqedonisë së Veriut

29.10.2019 17:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Palmer: SHBA-ja, partnere e fuqishme e Maqedonisë së Veriut

I dërguari i posaçëm i Departamentit amerikan të Shtetit për Ballkanin, Matthew Palmer, ka thënë në Shkup se Shtetet e Bashkuara mbesin partnere e fuqishme në rrugëtimin e Maqedonisë së Veriut drejt integrimit euroatlantik.

“Është kohë e shkëlqyer për vizitë, posaçërisht pas vizitës së sekretarit (amerikan të Shtetit, Mike) Pompeo. Dua të përcjell mesazhin tim se Shtetet e Bashkuara mbeten partner i fortë i Maqedonisë së Veriut dhe mbështesin rrugëtimin e saj drejtë BE-së. Ky është rajon që i përket Evropës dhe BE-ja nuk mund të jetë e suksesshme dhe e qetë nëse rajoni mbetet i vonuar”, deklaroi Palmer pas takimit me ministrin për Punë të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Nikolla Dimitrov.

Shefi i diplomacisë maqedonase deklaroi pas takimit me diplomatin amerikan se institucionet, edhe pas mosmarrjes së datës për nisjen e bisedimeve me BE-në, do të vazhdojnë punën me zbatimin e reformave që të mos lënë asnjë arsye për ndonjë refuzim tjetër.

Ai tha se Ballkani e ka vendin në Bashkimin Evropian pasi unioni, siç u shpreh ai, nuk do të jetë i suksesshëm me një rajon të lënduar.

“Në vitin 2008 kishim rënë në kurthin e dëshpërimit, mendoj se kjo nuk do të na çojë larg, nëse sërish biem. Duhet të jemi të vendosur. Duhet të përpiqemi që të largojmë edhe arsyetimin e fundit për mosdhënien e datës. Ky është Ligji i Prokurorisë Publike dhe në momentin e parë që vjen të dalim edhe më të përgatitur dhe të gjejmë mënyrën që së bashku me të gjitha shtetet anëtare të BE-së të gjejmë mënyra që edhe brengosjet e tyre të adresohen, por edhe të kemi parasysh interesin tonë. Kemi interesa të përbashkët, pasi është një rajon i gjeografisë evropiane dhe nuk mundet Evropa të jetë e suksesshme dhe stabile me një rajon të lënduar”, u shpreh Dimitrov.

*Expose: BE-ja nuk është serioze me zgjerimin

I dërguari i posaçëm i Departamentit amerikan të Shtetit për Ballkanin, Matthew Palmer, gjatë vizitës në Maqedoninë e Veriut është takuar me ministren e Mbrojtjes, Radmilla Sheqerinska ndërsa në ditët në vijim do të realizojë takimet edhe me drejtues tjerë të lartë shtetërorë.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Avokati i Popullit e dërgon në Kushtetuese Ligjin për Paga

Avokati i Popullit e dërgon në Kushtetuese Ligjin për Paga

Vuçiq thotë se “Masakra e Reçakut është e trilluar”, ish-ministri i Millosheviqit e quan Walkerin “mashtrues”

Vuçiq thotë se “Masakra e Reçakut është e trilluar”, ish-ministri i Millosheviqit e quan Walkerin “mashtrues”

Javën e ardhshme nis shpërndarja e rreth 100 mijë vaksinave kundër gripit sezonal

Javën e ardhshme nis shpërndarja e rreth 100 mijë vaksinave kundër gripit sezonal

Haxhiu thotë se VV nuk pranon që në marrëveshje të futet edhe posti i Presidentit

Haxhiu thotë se VV nuk pranon që në marrëveshje të futet edhe posti i Presidentit

Kryetari Mustafa priti në takim Ambasadorin e Gjermanisë, Heldt

Kryetari Mustafa priti në takim Ambasadorin e Gjermanisë, Heldt

Kthehen në Shqipëri të larguarit e tërmetit: Faleminderit shumë Kosovë!

Kthehen në Shqipëri të larguarit e tërmetit: Faleminderit shumë Kosovë!

Mosratifikimi i protokollit të NATO-s, mund të shtyjë datën e zgjedhjeve

Mosratifikimi i protokollit të NATO-s, mund të shtyjë datën e zgjedhjeve

Bien çmimet e importit në tremujorin e tretë 2019

Bien çmimet e importit në tremujorin e tretë 2019

KDI: Shumica e qytetarëve preferojnë që taksa 100% të mbetet në fuqi

KDI: Shumica e qytetarëve preferojnë që taksa 100% të mbetet në fuqi

Rreth 100 raste në vit të dhunës seksuale ndaj fëmijëve dhe adoleshentëve

Rreth 100 raste në vit të dhunës seksuale ndaj fëmijëve dhe adoleshentëve

Vuçiq i përgjigjet Pamlerit rreth Kosovës

Vuçiq i përgjigjet Pamlerit rreth Kosovës

Palmer: Do t’i zgjidhnin më mirë mosmarrëveshjet Kosova e Serbia, po ta njihnin njëra-tjetrën

Palmer: Do t’i zgjidhnin më mirë mosmarrëveshjet Kosova e Serbia, po ta njihnin njëra-tjetrën

Agron Matjani, ish-prokurori  gjendet i vdekur në banesën e tij

Agron Matjani, ish-prokurori gjendet i vdekur në banesën e tij

Appathurai: NATO-ja shpreson për marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë

Appathurai: NATO-ja shpreson për marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë

VV-LDK me qëndrime të betonuara për ndarjen e pushtetit

VV-LDK me qëndrime të betonuara për ndarjen e pushtetit

​Haziri: Po e ndërtojmë koalicionin në mirëbesim në mënyrë që në qeverinë LVV-LDK mos të ketë ‘bomba të kurdisura’

​Haziri: Po e ndërtojmë koalicionin në mirëbesim në mënyrë që në qeverinë LVV-LDK mos të ketë ‘bomba të kurdisura’