Palmer kërkon marrëveshje Kosovë-Serbi: Të drejtë, të qëndrueshme dhe me njohje të ndërsjelltë

09.09.2019 23:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Palmer kërkon marrëveshje Kosovë-Serbi: Të drejtë, të qëndrueshme dhe me njohje të ndërsjelltë

I dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, ka deklaruar sonte që ai beson absolutisht se mund të arrihet një marrëveshje
midis Beogradit dhe Prishtinës dhe se do të ishte ideale në bazë të njohjes së ndërsjellë.

Në një intervistë për RTCG, Palmer tha se ishte një nga qëllimet kryesore të SHBA-së për të mbështetur formimin e një qeverie në Kosovë
që i kushtohet dialogut, që do të thotë pezullim i tarifës, kthimi në tryezën e bisedimeve dhe negociatat e mëtejshme, i cili duhet të ketë ashpërsi dhe një marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës.

“Në mënyrë ideale do të ishte në bazë të njohjes reciproke. Sapo të dy palët të kthehen në tryezën e bisedimeve, ne do të jemi atje si partnerë në kërkim të një marrëveshje që është lokale e pranueshme, e cila do të jetë e qëndrueshme dhe e drejtë, dhe kjo mund të ndihmojë edhe Serbinë edhe Kosovën për të kaluar në rrugën e tyre europiane”, tha Palmer.

Ai theksoi se çështja ishte e rëndësishme për të gjithë rajonin, raporton Radio Evropa e Lirë.

Duke folur për praninë e Rusisë në Ballkanin Perëndimor, Palmer vuri në dukje qasjen e ndryshme të Perëndimit dhe Rusisë ndaj vendeve të Ballkanit.

“Rusët janë sigurisht të pranishëm në Ballkanin Perëndimor. Ne (SHBA) e shohim Ballkanin Perëndimor si anëtar të një familje të kombeve perëndimore, të integruar me institucionet europiane në institucionet euro-atlantike, si vende që bashkëpunojnë në bazë të normave, rregullave dhe qasjet bashkëpunuese për administrimin e sfidave të përbashkëta.

Sipas tij, rusët kanë treguar se e duan rajonin bazuar në rrëmujë, mosbesim dhe fraksione.

Ai tha që kjo u pa më qartë në Mal të Zi kur rusët e mbështetën grushtin e shtetit të vitit 2016, që ishte”një veprim i egër për të parandaluar Malin e Zi të vazhdojë më tej drejt NATO-s, në rrugën për në Perëndim”.

I pyetur nëse kjo mund të ndodhë përsëri, Palmer tha se ai nuk kishte asnjë informacion që mund ta çonte atë mendoni se diçka e tillë mund të shihet në horizont.

“Unë sigurisht nuk besoj se rusët kanë përfunduar përpjekjet e tyre për probleme reale në Mal të Zi dhe në Ballkanin Perëndimor. Ne e shohim në në të gjithë rajonin”, vuri në dukje Palmer.

Duke komentuar faktin se nuk është në Bosnje dhe Hercegovinë formoi Qeverinë jo edhe dhjetë muaj pas zgjedhjeve, Palmer tha se ai besonte se një marrëveshje mund të arrihet shpejt brenda Sarajevë.

Siç tha ai, anëtarët e Presidencës së BiH Zeljko Komsiq dhe Sefik Dzaferoviq është i qartë në deklaratën e tij se ata duan që BiH të lëvizë përpara duke paraqitur Programin Kombëtar Vjetor të NATO-s.

“Natyrisht, duhet të bëhet një marrëveshje formimi Qeveria. Shpresojmë që liderët e BiH, anëtarët e Presidencës së pozicioni për të negociuar kompromise për të gjetur një mënyrë që do të lejonte që të gjithë të dalin si fitues”, tha Palmer.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Sot duhet të nisim punën”/ Inxhinieri-Ramës: Përgatituni për një dëm mbi 500 mln euro

“Sot duhet të nisim punën”/ Inxhinieri-Ramës: Përgatituni për një dëm mbi 500 mln euro

Artisti shqiptar: Këta janë ‘kosovarët’ që ju i paragjykoni, për mua këta kanë qenë dhe do të mbeten shqiptarët e Kosovës!

Artisti shqiptar: Këta janë ‘kosovarët’ që ju i paragjykoni, për mua këta kanë qenë dhe do të mbeten shqiptarët e Kosovës!

Borrelli thotë se mosnjohja e pavarësisë së Kosovës nga Spanja “s’paraqet problem për mua”

Borrelli thotë se mosnjohja e pavarësisë së Kosovës nga Spanja “s’paraqet problem për mua”

Elvis Naçi: Më kanë akuzuar, nuk do të merrem asnjëherë me politikë

Elvis Naçi: Më kanë akuzuar, nuk do të merrem asnjëherë me politikë

Drejtori i Institutit të Ndërtimit: Kemi ekspertë të huaj në terren, deri më tani 27 banesa do të prishen

Drejtori i Institutit të Ndërtimit: Kemi ekspertë të huaj në terren, deri më tani 27 banesa do të prishen

Shkup: Prokurorët e Speciales hetohen pë abuzim me buxhetin

Shkup: Prokurorët e Speciales hetohen pë abuzim me buxhetin

Rama: Të gjithë duhet të biem dakord për garantimin e transparencës për të ardhurat

Rama: Të gjithë duhet të biem dakord për garantimin e transparencës për të ardhurat

VV fton edhe opozitën në dialog me Serbinë, Haradinaj i përgjigjet pozitivisht

VV fton edhe opozitën në dialog me Serbinë, Haradinaj i përgjigjet pozitivisht

Shqipëria dërrmohet nga tërmetet

Shqipëria dërrmohet nga tërmetet

Kurtit i konfirmohet edhe një votë nga boshnjakët për qeverinë e re

Kurtit i konfirmohet edhe një votë nga boshnjakët për qeverinë e re

Lëkundje të forta të tërmetit në Durrës

Lëkundje të forta të tërmetit në Durrës

Ministri gjerman i Shëndetësisë kërkon të votohet nga Bundestagu migrimi i rinjve kosovarë në Gjermani

Ministri gjerman i Shëndetësisë kërkon të votohet nga Bundestagu migrimi i rinjve kosovarë në Gjermani

Po largohen banorët nga Tiranë, frika e tërmeteve

Po largohen banorët nga Tiranë, frika e tërmeteve

I reagon Prokuroria Speciale Albin Kurit: Jemi duke bërë përpjekje maksimale në zbulimin dhe hetimin e krimeve të luftës

I reagon Prokuroria Speciale Albin Kurit: Jemi duke bërë përpjekje maksimale në zbulimin dhe hetimin e krimeve të luftës

Varësia nga smartphonet një në katër të rinjët, të e rejat “viktimat më të mëdha”

Varësia nga smartphonet një në katër të rinjët, të e rejat “viktimat më të mëdha”

Diplomacia e lodhët: S’parashikohen ditë të mira për Kosovën në arenën ndërkombëtare

Diplomacia e lodhët: S’parashikohen ditë të mira për Kosovën në arenën ndërkombëtare