Pakistani proteston ndaj komenteve të Presidentit Trump në Twitter

02.01.2018 17:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pakistani proteston ndaj komenteve të Presidentit Trump në Twitter

Pakistani thirri ambasadorin e Shteteve të Bashkuara në Islamabad për të protestuar ndaj komenteve të Presidentit Donald Trump në Twitter, në të cilat ai akuzon Pakistanin për strehimin e terroristëve që luftojnë kundër forcave amerikane në Afganistanin fqinj.

Një zëdhënës i ambasadës amerikane në Islamabad tha se ambasadori David Hale u thirr në ministrinë e jashtme të hënën mbrëma për të diskutuar komentet në Twitter të Presidentit Trump me rastin e Vitit të Ri.

Në postimet e tij të para të vitit 2018, Presidenti shprehej me zemërim se Shtetet e Bashkuara i kanë dhënë “marrëzisht” Pakistanit mbi 33 miliardë dollarë ndihmë gjatë 15 viteve të fundit dhe si shkëmbim nuk kanë marrë “asgjë, përveç gënjeshtrave dhe mashtrimit, duke i konsideruar udhëheqësit e vendit tonë si budallenj”.

“Ata u japin strehë terroristëve të cilët ne i kemi luftuar në Afganistan, me shumë pak ndihmë nga të tjerët. Mjaft më!” e përfundonte Presidenti Trump komentin e tij në Twitter.

Uashingtoni ka akuzuar Pakistanin, veçanërisht institucionet e tij të sigurisë, për mos marrje të masave ose për ofrimin e ndihmës fshehurazi për talebanët afganë dhe rrjetin terrorist Hakani për të kryer sulme në rajonin kufitar kundër forcave afgane dhe forcave të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara.

Islamabadi i mohon akuzat për strehim të kryengritësve afganë, duke u ankuar nga ana tjetër se militantët po e përdorin vendin fqinj për të planifikuar sulme terroriste kundër Pakistanit.

Duke iu përgjigjur Presidentit Trump përmes një postimi në Twitter, ministri i jashtëm pakistanez Khawaja Asif tha të hënën se vendi i tij “do t’i tregojë botës të vërtetën … dallimin mes fakteve dhe trillimeve”.

Rafiq Dossani, analist i Korporatës Rand, i tha Zërit të Amerikës se ministri i jashtëm Asif dëshiron që bota ta dijë se Pakistani “është në vijën e parë të betejës kundër terrorizmit dhe ka paguar një çmim të lartë për problemet që janë krijuar shumë kohë më parë pa dëshirën e tij”, duke iu referuar pushtimit të Afganistanit në vitin 1979 nga ish-Bashkimi Sovjetik.

Zoti Dossani tha se pakistanezët “ndjehen të pakënaqur” se ajo që kanë humbur “është shumë më tepër se çdo vend tjetër”, ndërsa dështimet përmenden më shumë sesa sakrificat e tyre.

Komiteti i Sigurisë Kombëtare të Pakistanit, i përbërë nga udhëheqja e lartë civile dhe ushtarake e vendit, do të mbajë një takim urgjent për të diskutuar situatën pas komenteve të Presidentit Trump.

Presidenti Trump e shpalli politikën e tij të re ndaj Azisë Jugore në gusht të vitit të kaluar, duke fajësuar Pakistanin se u ofron “strehë të sigurta” për terroristët.

Administrata e Presidentit Trump njoftoi gjithashtu në atë kohë se po pezullonte 255 milionë dollarë ndihmë ushtarake deri sa Pakistani të ndërmerrte veprime kundër ekstremistëve.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për kameraman/e dhe fotograf/e
artikull i sponzorizuar


Në Prishtinë deri në 5 orë reduktime të energjisë elektrike, qytetarët të indinjuar

Në Prishtinë deri në 5 orë reduktime të energjisë elektrike, qytetarët të indinjuar

Brenda koalicionit qëndrime të ndryshme për demarkacion

Brenda koalicionit qëndrime të ndryshme për demarkacion

Trupi i pajetë i Jonuz Musliut arrin sonte në Kosovë

Trupi i pajetë i Jonuz Musliut arrin sonte në Kosovë

Demarkacioni mbetet pezull, Komisioni e procedoi por Kryesia “s’mund” ta shqyrtojë

Demarkacioni mbetet pezull, Komisioni e procedoi por Kryesia “s’mund” ta shqyrtojë

Lluka tregon se sa dëmtohet Kosova nëse kontrata për Kosovën e Re s’kalon në Kuvend

Lluka tregon se sa dëmtohet Kosova nëse kontrata për Kosovën e Re s’kalon në Kuvend

Zbulohet çfarë tha Dardan Molliqaj në Pejë: Vetëvendosja do të ndahet në dysh

Zbulohet çfarë tha Dardan Molliqaj në Pejë: Vetëvendosja do të ndahet në dysh

Mësohet nga e ka origjinën vetura e djegur pas vrasjes së Ivanoviqit

Mësohet nga e ka origjinën vetura e djegur pas vrasjes së Ivanoviqit

Isa Mustafa po bëhet më mirë me shëndet

Isa Mustafa po bëhet më mirë me shëndet

Ministri premton: Mungesa e barnave do të zgjidhet sivjet!

Ministri premton: Mungesa e barnave do të zgjidhet sivjet!

Qeriqi: Delawie ia don të mirën Kosovës, fajin e kanë partitë

Qeriqi: Delawie ia don të mirën Kosovës, fajin e kanë partitë

“Vdekje e shqiptarëve”, nisin kërcënime ndaj shqiptarëve në Serbi, pas vrasjes së Ivanoviqit

“Vdekje e shqiptarëve”, nisin kërcënime ndaj shqiptarëve në Serbi, pas vrasjes së Ivanoviqit

MASHT-i s’e ka pyetur fare UP-në për Udhëzimin Administrativ për avancime të stafit

MASHT-i s’e ka pyetur fare UP-në për Udhëzimin Administrativ për avancime të stafit

Nora Gjakova fiton medaljen e artë

Nora Gjakova fiton medaljen e artë

Masakra e 20 shqiptarëve me urdhër të Oliver Ivanoviqit. Çka thonë familjarët për vrasjen e tij?

Masakra e 20 shqiptarëve me urdhër të Oliver Ivanoviqit. Çka thonë familjarët për vrasjen e tij?

MASHT nxjerr Udhëzimin për parimet e njohjes së platformave dhe revistave ndërkombëtare

MASHT nxjerr Udhëzimin për parimet e njohjes së platformave dhe revistave ndërkombëtare

Kryetari i Vushtrrisë Përsëri Shpenzon Vetëm 69 Euro

Kryetari i Vushtrrisë Përsëri Shpenzon Vetëm 69 Euro