Pakësohen bankomatet, bankat duan që klientët të paguajnë me kartela por kjo ka kosto shtesë

14.01.2019 06:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pakësohen bankomatet, bankat duan që klientët të paguajnë me kartela por kjo ka kosto shtesë

Numri i klientëve të sistemit bankar po rritet çdo vit, derisa po ulet numri i bankomatëve.

Nga 512 bankomatët sa ishin në fillim të 2018-s në gjithë vendin, numri i tyre në fund të vitit ka rënë në 470, raporton KTV.

Derisa mbi 60 për qind e transaksioneve që bëjnë qytetarët janë për tërheqjen e parave nga llogaria.

Sipas kryetarit të Shoqatës së Bankave të Kosovës, Petrit Baliu, kjo po bëhet me qëllim të shmangies së tërheqjes së parasë nga bankomati dhe kryerjen e pagesave në pikat shitëse.

Për ta kryer pagesën përmes kartelës në pikat shitëse, pjesa më e madhe e bankave kanë tarifë.

Ndërsa, vetëm një bankë ka mundësi së fundi tërheqjen e parave në markete, por që e njëjta mund të bëhen vetëm nëse fillimisht vlen një produkt.

Njohësi i sistemit bankar, Naim Gashi, vlerëson se bankat në vend janë duke ecur me hapa më të shpejtë sesa sistemi i jetës.

Mirëpo, Banka Qendrore e Kosovës sipas legjislacionit në fuqi, nuk ka të drejtë të përcaktimit të numrit të bankomatëve në proporcion me numrin e konsumatorëve.

Drejtori i Departamentit për Mbikëqyrjen e Bankave, Mentor Geci, ka thënë se nuk kanë të drejtë ta pengojnë mbylljen, pasi tregu është i hapur.

i llogarive në banka është mbi 1 milion, prej tyre rreth 300 mijë llogari rrjedhëse.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Legalizimi i ngadalshëm i armëve pa leje në Kosovë

Legalizimi i ngadalshëm i armëve pa leje në Kosovë

Rrëzohet avioni, humbin jetën të gjithë pasagjerët dhe ekuipazhi

Rrëzohet avioni, humbin jetën të gjithë pasagjerët dhe ekuipazhi

Qeveria mund të përgjysmohet me Ligjin e ri, mund të mbesin vetëm 11 ministri

Qeveria mund të përgjysmohet me Ligjin e ri, mund të mbesin vetëm 11 ministri

Një grua goditet nga kamioni në magjistralen Prishtinë-Pejë

Një grua goditet nga kamioni në magjistralen Prishtinë-Pejë

Lista Serbe: Kosova po fabrikon aktakuza ndaj serbëve për ta thyer rezistencën e tyre

Lista Serbe: Kosova po fabrikon aktakuza ndaj serbëve për ta thyer rezistencën e tyre

Vuçiq, pas takimit me patriarkun Irinej: Serbia ndodhet në situatë të vështirë përballë Kosovës

Vuçiq, pas takimit me patriarkun Irinej: Serbia ndodhet në situatë të vështirë përballë Kosovës

Taksa nuk hiqet, Thaçi e Veseli e sulmojnë Haradinajn në takim me David Hale

Taksa nuk hiqet, Thaçi e Veseli e sulmojnë Haradinajn në takim me David Hale

Vuçiq me tone kërcënuese për Kosovën: Serbia është shumë e fuqishme

Vuçiq me tone kërcënuese për Kosovën: Serbia është shumë e fuqishme

David Hale: Esenca e dialogut është njohja reciproke – Kosova të flasë me një zë

David Hale: Esenca e dialogut është njohja reciproke – Kosova të flasë me një zë

Pusiq: Zgjidhja është që Serbia ta njohë Kosovën shtet

Pusiq: Zgjidhja është që Serbia ta njohë Kosovën shtet

Nota e ‘çmendur’ e Rashicës pas dy golave në fitoren e Werderit

Nota e ‘çmendur’ e Rashicës pas dy golave në fitoren e Werderit

Haziri: Serbia po dëshiron t’i sakatojë kufijtë e Kosovës

Haziri: Serbia po dëshiron t’i sakatojë kufijtë e Kosovës

Pacolli: Për taksën nuk ka pasur plasaritje brenda koalicionit

Pacolli: Për taksën nuk ka pasur plasaritje brenda koalicionit

Haradinaj kujton momentin se sikletshëm të 8 Marsit 2005, kur kishte lënë kryeministrinë e ishte nisur për Hagë

Haradinaj kujton momentin se sikletshëm të 8 Marsit 2005, kur kishte lënë kryeministrinë e ishte nisur për Hagë

Ish-ambasadori i Britanisë në ish-Jugosllavi: Serbia ta marrë veriun deri në Ibër, Kosova Luginën e Preshevës

Ish-ambasadori i Britanisë në ish-Jugosllavi: Serbia ta marrë veriun deri në Ibër, Kosova Luginën e Preshevës

Cilat janë “tri goditjet” që Kosova ia dha Serbisë, sipas Bërnabiqit

Cilat janë “tri goditjet” që Kosova ia dha Serbisë, sipas Bërnabiqit