Pajisjet shtëpiake që mund të jenë të rrezikshme nëse nuk i pastroni

07.08.2018 23:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pajisjet shtëpiake që mund të jenë të rrezikshme nëse nuk i pastroni

FRIGORIFERI
Disa studime kanë treguar se bakteret si E.coli, salmonella dhe listeria mund të rrinë në frigorifer (sidomos në mbeturinat e ushqimit dhe në kutinë e frutave) dhe të shkaktojnë helmim potencial ushqimor, dhimbje abdominale dhe simptoma të gripit. Si ta pastroni atë: ideale do të ishte të jepni një kalim javor në rafte, ndërsa çdo tre muaj ju nevojitet një pastrim më i thellë, me detergjent të veçantë dhe ujë të nxehtë me sapun. Dhe mos harroni filtrin dhe pjesën e derës.

LAVATRIÇJA
Temperaturat e ulëta të larjes dhe detergjentet pa zbardhues lejojnë që mikrobet dhe bakteret të mbijetojnë brenda makinës larëse. Nuk është rastësi që gjurmët e E.coli dhe Staphylococcus aureus janë gjetur në 44% të tyre. Si ta pastroni atë: Çdo muaj lavatriçja duhet të dezinfektohet, por nëse ka erë të keqe, është mirë të parashikoni sanitizimin. Pasi të hiqet sirtari i detergjentit, e lajmë me ujë të nxehtë me sapun dhe më pas me një furçë dhëmbësh të vjetër që heqim mykun dhe papastërtinë, pastaj vendoseni përsëri në vend dhe krijoni një cikël bosh. Në fund të larjes, mos harroni të hapni lavatriçen dhe thani si shportën, ashtu edhe rondelën e gomës.

PJATALARËSJA
Megjithëse temperaturat e larta mund të arrihen brenda pjatalarëses, kjo nuk parandalon formimin e baktereve të tilla si pseudomonas dhe acinetobacter, të cilat mund të shkaktojnë infeksione te njerëzit me sistem imun të komprometuar. Sikur të mos mjaftonte, mbetjet e ushqimit në kullim mund të bllokojnë rrjedhën e ujit dhe kjo, e kombinuar me nxehtësinë dhe lagështinë, mund të shkaktojë formimin e mykut. Si ta pastroni atë: gjëja e parë që duhet kontrolluar është kullimi, i cili duhet të hiqet (duke ndjekur udhëzimet) dhe larë në lavaman me një furçë dhëmbësh të vjetër, pastaj deri te spërkatësit, të cilët kalohen me detergjent të lëngshëm, duke e drejtuar ujin në eliminimin e çdo depozite. Një herë në muaj bëhet një pastrim më i plotë i pajisjes, duke vendosur një filxhan uthull të bardhë në raftin e sipërm dhe duke bërë një cikël vakum në temperaturën maksimale.

FURRA
Akumulimi i yndyrave dhe papastërtia është ideale për rritjen bakteriale: jo çuditërisht, një studim ka zbuluar se ka më shumë mikrobe në dorezat e furrës sesa tek ulësja e tualetit. Si ta pastroni: Çdo javë dera e furrës duhet pastruar, ndërsa një herë në muaj është e nevojshme të kryeni një pastrim më të plotë të pajisjes, duke përdorur një detergjent specifik ose një përzierje të ujit të nxehtë dhe lëngut për larjen e enëve, pa lënë pas dore dorezën e famshme.

MIKROVALA
Mbetjet e ushqimit janë ushqimi i preferuar i baktereve, sidomos E.coli dhe salmonelës nëse tentoni të përdorni furrën me mikrovalë për të shkrirë mishin e papërpunuar. Si ta pastroni: përdorni ujë të nxehtë dhe lëngje për larjen e enëve ose të zieni një tas me ujë dhe limon ose ujë dhe uthull, atëherë le të veprojë avulli për rreth 15 minuta, pastaj përdorni një leckë (jo gërryese) në muret e brendshme dhe në derë, ndërsa për pjesën e jashtme mund të përdoret një produkt antifungal.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mjeku i hoqi prej veshi rriqrën e gjallë, para se t’ia largonte edhe një sasi enorme dylli (Video)

Mjeku i hoqi prej veshi rriqrën e gjallë, para se t’ia largonte edhe një sasi enorme dylli (Video)

Ilaçi antidiabetik e ngadalëson plakjen dhe zgjat jetëgjatësinë

Ilaçi antidiabetik e ngadalëson plakjen dhe zgjat jetëgjatësinë

Ibrahim Sangare po kërkohet nga Milani

Ibrahim Sangare po kërkohet nga Milani

Nëpër korridorin e boshatisur të spitalit, pretendon se dëgjoi zëra që e tmerruan (Video)

Nëpër korridorin e boshatisur të spitalit, pretendon se dëgjoi zëra që e tmerruan (Video)

Debuton Mate 20 Pro, telefoni i Huawei me skaner të shenjave të gishtërinjve nën ekran dhe tre kamera të pasme

Debuton Mate 20 Pro, telefoni i Huawei me skaner të shenjave të gishtërinjve nën ekran dhe tre kamera të pasme

Allegri pas rekordit të Capellos

Allegri pas rekordit të Capellos

Ora inteligjente e re e Huawei me dy javë jetëgjatësi baterie refuzon sistemin operativ të Google

Ora inteligjente e re e Huawei me dy javë jetëgjatësi baterie refuzon sistemin operativ të Google

I vdiq foshnja nga një puthje e thjeshtë, nëna paralajmëron të gjithë prindërit

I vdiq foshnja nga një puthje e thjeshtë, nëna paralajmëron të gjithë prindërit

Miqësorja e luksit, Brazili mposht Argjentinën në fund

Miqësorja e luksit, Brazili mposht Argjentinën në fund

Dëshmitari i parë që nuk është njeri, roboti merret në pyetje nga ligjvënësit e Parlamentit (Video)

Dëshmitari i parë që nuk është njeri, roboti merret në pyetje nga ligjvënësit e Parlamentit (Video)

Ekrani i Google Pixel 3 XL është prodhuar nga Samsung

Ekrani i Google Pixel 3 XL është prodhuar nga Samsung

Scholes: As Messi nuk do t’i bënte punë Unitedit

Scholes: As Messi nuk do t’i bënte punë Unitedit

Ndihma e parë me përdorim të Defibrilatorit të jashtëm automatik (AED)

Ndihma e parë me përdorim të Defibrilatorit të jashtëm automatik (AED)

Franca fiton me rikthim ndaj Gjermanisë, Griezmann hero i ‘gjelave’

Franca fiton me rikthim ndaj Gjermanisë, Griezmann hero i ‘gjelave’

Bezos parashikon, 1 trilion njerëz në sistemin diellor

Bezos parashikon, 1 trilion njerëz në sistemin diellor

Kinezja bie në akuariumin e peshkaqenëve, shpëtoi mrekullisht edhe pse qëndroi në ujë për 60 sekonda (Video)

Kinezja bie në akuariumin e peshkaqenëve, shpëtoi mrekullisht edhe pse qëndroi në ujë për 60 sekonda (Video)