Pacolli u bën thirrje biznesmenëve amerikanë të investojnë në Kosovë

12.03.2019 15:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pacolli u bën thirrje biznesmenëve amerikanë të investojnë në Kosovë

Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, sot ka pritur një delegacion të bizneseve amerikane, të cilat kanë shprehur interesim për eksplorimin e ekosistemit të teknologjisë informatike dhe të inovacionit në Kosovë, duke mos përjashtuar mundësitë tjera të investimeve dhe bashkëpunimit ekonomik.

“Biseduam për një sërë temash, ku ua shpjegova potencialin që Kosova ka për zhvillim dhe hapësirën që u ofrohet bizneseve të huaja për investime, si dhe folëm për sistemin e taksave që është shumë i avancuar. Ndër të tjera, e potencova faktin që Kosova vazhdon të mbetet një nga vendet në të cilin bizneset ruse dhe kineze nuk kanë arritur të hyjnë, e kjo i jep avantazh qysh në start bizneseve Perëndimore”.

“Poashtu, u fokusuam tek potenciali njerëzor që Kosova ofron, me një rini të shkolluar dhe të gatshme për tregun e punës, gjë për të cilën delegacioni i bizneseve amerikane e vlerësoi si një element kyç për këdo që dëshiron të investojë në Kosovë”.

“Republika e Kosovës dita-ditës po merr vëmendjen e bizneseve të huaja si një vend i cili ofron mundësi të pafundme për investime, andaj ne si institucione duhet t’i fusim të gjithë mekanizmat në funksion, në mënyrë që këta investitorë t’i konkretizojnë planet e tyre”, ka shkruar ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pacolli u bën thirrje biznesmenëve amerikanë të investojnë në Kosovë

Pacolli u bën thirrje biznesmenëve amerikanë të investojnë në Kosovë

Haradinaj tregon qëndrimin e Gjermanisë për taksën pas takimit me këshilltarët e Merkelit

Haradinaj tregon qëndrimin e Gjermanisë për taksën pas takimit me këshilltarët e Merkelit

Guvernatori Mehmeti takoi përfaqësuesit e Bankës Botërore

Guvernatori Mehmeti takoi përfaqësuesit e Bankës Botërore

Mustafa priti në takim Ambasadori jo rezident të Katarit në Kosovë

Mustafa priti në takim Ambasadori jo rezident të Katarit në Kosovë

Projektet lokale të Kaçanikut dhe Ferizajt marrin mbështetjen e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Transportit

Projektet lokale të Kaçanikut dhe Ferizajt marrin mbështetjen e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Transportit

Kosova kërkon investitorë nga Katari

Kosova kërkon investitorë nga Katari

Deputeti i AAK-së: Mbylleni këtë seancë palidhje

Deputeti i AAK-së: Mbylleni këtë seancë palidhje

Vuçiq tregon çfarë i thanë njerëzit e Merkel, paralajmëron disa veprime të BE’së gjatë prillit

Vuçiq tregon çfarë i thanë njerëzit e Merkel, paralajmëron disa veprime të BE’së gjatë prillit

Haradinaj: Vetëm 175 mijë euro u shpenzuan për 11-vjetor të Pavarësisë, të tjerat do të kthehen

Haradinaj: Vetëm 175 mijë euro u shpenzuan për 11-vjetor të Pavarësisë, të tjerat do të kthehen

MASHT-i pagoi trefish më shtrenjtë sesa çmimi real akomodimin në Durrës

MASHT-i pagoi trefish më shtrenjtë sesa çmimi real akomodimin në Durrës

Gjermania kërkon pezullimin e taksës për të zhbllokuar dialogun

Gjermania kërkon pezullimin e taksës për të zhbllokuar dialogun

Taksa, vendimi që po përçan koalicionin

Taksa, vendimi që po përçan koalicionin

Veseli zbulon detaje nga takimi i krerëve të shtetit me numrin tre të DASH’it

Veseli zbulon detaje nga takimi i krerëve të shtetit me numrin tre të DASH’it

Telekomi punësoi vjehrrin 60 vjeçar të Mërgim Lushtakut, u punësuan edhe pensionistë

Telekomi punësoi vjehrrin 60 vjeçar të Mërgim Lushtakut, u punësuan edhe pensionistë

SBAShK’u nuk heq dorë, thotë se orët e humbura gjatë grevës nuk zëvendësohen deri në vendim të Gjykatës

SBAShK’u nuk heq dorë, thotë se orët e humbura gjatë grevës nuk zëvendësohen deri në vendim të Gjykatës

Hoxhaj takon këshilltarin e Merkel: 2019-a vit i mundshëm për marrëveshje me Serbinë

Hoxhaj takon këshilltarin e Merkel: 2019-a vit i mundshëm për marrëveshje me Serbinë