Pacolli kërkon përfshirjen e SHBA-së në dialogun Kosovë – Serbi

30.09.2017 20:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pacolli kërkon përfshirjen e SHBA-së në dialogun Kosovë – Serbi

Zëvendëskryeministri dhe ministri i punëve të jashtme, Behgjet Pacolli, ka thënë se është e domosdoshme përfshirja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në dialogun Kosovë – Serbi.

Në një postim në Facebook, Pacolli ka shkruar se përfshirja e SHBA-së në dialog duhet të bëhet për shkak të rolit që Amerika kishte në përfundimin e luftërave në Ish-Jugosllavi.

“Duke marrë parasysh rolin vendimtar të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në përfundimin e luftërave të përgjakshme në ish-Jugosllavi, ndërtimin e paqes dhe garantimin e stabilitetit në Evropën Juglindore, respektivisht Ballkanin Perëndimor është pothuajse e paimagjinueshme dhe shumë e vështirë të ketë një Marrëveshje përfundimtare/historike Kosovë-Serbi pa përfshirjen direkte të ShBA-ve”, ka shkruar Pacolli në Facebook.

“Andaj, përfshirja direkte e SHBA-së bashkë me BE-në, në fazën përfundimtare është e domosdoshme, në mënyrë që të sigurohet një Marrëveshje përfundimtare e pranueshme dhe e zbatueshme për të dy palët”, ka shkruar ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Kryeministri Haradinaj: Kosova është vend i përshtatshëm për investime në sektorin e bujqësisë

Kryeministri Haradinaj: Kosova është vend i përshtatshëm për investime në sektorin e bujqësisë

Jevtiq takohet me kongresmenin Engel, bisedojnë për problemet në Kosovë

Jevtiq takohet me kongresmenin Engel, bisedojnë për problemet në Kosovë

Instalimi i kamerave në QKUK po sjell rezultate

Instalimi i kamerave në QKUK po sjell rezultate

Stoltenberg: Rusia përpiqet të ndërhyjë te vendet e Ballkanit

Stoltenberg: Rusia përpiqet të ndërhyjë te vendet e Ballkanit

Mogherini dhe Vuçiq flasin për taksën, Trepçën dhe dialogun

Mogherini dhe Vuçiq flasin për taksën, Trepçën dhe dialogun

Këshilli i Sigurimit të OKB-së mblidhet sot për Kosovën

Këshilli i Sigurimit të OKB-së mblidhet sot për Kosovën

Ulen temperaturat në Shqipëri

Ulen temperaturat në Shqipëri

UNMIK-u i përgjigjet Qeverisë: Ne punojmë në bazë të mandatit të KS të OKB-së

UNMIK-u i përgjigjet Qeverisë: Ne punojmë në bazë të mandatit të KS të OKB-së

Diskutimi për kufijtë, rrezik për resurset e Kosovës

Diskutimi për kufijtë, rrezik për resurset e Kosovës

A po i vjen fundi zgjerimit të NATO-s?

A po i vjen fundi zgjerimit të NATO-s?

Përdhunuesit në burg! – Protestë para stacionit të Policisë në Prishtinë kundër përdhunimit ndaj grave e vajzave

Përdhunuesit në burg! – Protestë para stacionit të Policisë në Prishtinë kundër përdhunimit ndaj grave e vajzave

Kërkohen masa ndaj Thaçit për rastin e gylenistëve

Kërkohen masa ndaj Thaçit për rastin e gylenistëve

AKR-ja e dobët në Kuvend, e fortë në Qeveri

AKR-ja e dobët në Kuvend, e fortë në Qeveri

Premtimi i ministrit për rishikimin e koeficientit i kthen inspektorët shëndetësorë në punë

Premtimi i ministrit për rishikimin e koeficientit i kthen inspektorët shëndetësorë në punë

Mungesë e llogaridhënies për ngecjet në zbatimin e MSA-së

Mungesë e llogaridhënies për ngecjet në zbatimin e MSA-së

Loja e BE-së me ‘Trepçën’

Loja e BE-së me ‘Trepçën’