Pacolli kërkon liberalizimin e vizave: Jepni fund një izolimi paradoksal

28.03.2019 15:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pacolli kërkon liberalizimin e vizave: Jepni fund një izolimi paradoksal

Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, ka kërkuar nga institucionet e Bashkimit Evropian që të ndjekin shembullin e Parlamentit Evropian, kështu duke liberalizuar vizat për qytetarët e Kosovës.

Përmes një shkrimi në Facebook, Pacolli tha se lëvizja e lirë në Evropë, është e drejtë themelore njerëzore.

“Përkrahje e lartë e Parlamentit Evropian për çështjen e liberalizimit të vizave. Është koha që edhe institucionet tjera bashkëvendimmarrëse të Bashkimit Evropian, të respektojnë verdiktin e këtij tempulli të demokracisë evropiane. Në fakt, përmbushja e kritereve nga ana e Republikës së Kosovës, ka qenë përkushtimi i ynë për tu bërë pjesë e një komuniteti më të madh demokratik, familjes së vendeve demokratike. Liberalizoni vizat, lëvizja e lirë në Evropë, është e drejtë themelore njerëzore. Mos na ndalni rritjen demokratike të vendit tonë të ri, jepni fund një izolimi paradoksal”, ka shkruar Pacolli.

Ndryshe, Parlamenti Europian ka votuar në favor të heqjes së regjimit të vizave për Kosovën. Ky votim ka qenë pjesë e një hapi ligjor, në mënyrë që të vazhdohet mandati i këtij procesi edhe në kohën e tranzicionit, pasi zgjedhjet në Bashkimin Europian do të mbahen në muajin maj.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Grenelli ‘Supermeni’ për të cilin litar është edhe treni!

Grenelli ‘Supermeni’ për të cilin litar është edhe treni!

Kundërthëniet e Ligjit për Prokurorinë Publike

Kundërthëniet e Ligjit për Prokurorinë Publike

Kurti: Jam për dialog, por përmbajtja e marrëveshjes me Serbinë ka prioritet

Kurti: Jam për dialog, por përmbajtja e marrëveshjes me Serbinë ka prioritet

Lajiq: Heqja e taksës largon një barrierë, por reciprociteti sjell tri barriera të reja

Lajiq: Heqja e taksës largon një barrierë, por reciprociteti sjell tri barriera të reja

Flasin për Kartonin e Gjelbër,  Guvernatori i BQK-së dhe Kryeparlamentarja Osmani

Flasin për Kartonin e Gjelbër, Guvernatori i BQK-së dhe Kryeparlamentarja Osmani

Limaj uron për 50-vjetorin e UP’së

Limaj uron për 50-vjetorin e UP’së

Nagavci reagon ndaj Tomë Gashi: Akti i mbrëmshëm është i gabuar dhe nuk mund të justifikohet

Nagavci reagon ndaj Tomë Gashi: Akti i mbrëmshëm është i gabuar dhe nuk mund të justifikohet

Zv/Kryeministri: Kosova partner i besueshëm në normalizim e marrëdhënieve me Serbinë

Zv/Kryeministri: Kosova partner i besueshëm në normalizim e marrëdhënieve me Serbinë

Thaçi i thotë në takim ndihmës-sekretarit amerikan: Kosova e gatshme të arrijë marrëveshje përfundimtare me Serbinë

Thaçi i thotë në takim ndihmës-sekretarit amerikan: Kosova e gatshme të arrijë marrëveshje përfundimtare me Serbinë

Ky është kandidati i LDK-së për kryetar të Podujevës

Ky është kandidati i LDK-së për kryetar të Podujevës

E kërkonin autoritetet gjermane shtetasi serb arrestohet në Gjilan

E kërkonin autoritetet gjermane shtetasi serb arrestohet në Gjilan

Tragjedi/ Merr flakë jetimorja, humbin jetën 15 fëmijë

Tragjedi/ Merr flakë jetimorja, humbin jetën 15 fëmijë

Gratë: Presim shumë nga ministret e reja të Kosovës

Gratë: Presim shumë nga ministret e reja të Kosovës

Dy të plagosur në Prishtinë

Dy të plagosur në Prishtinë

Kryeministri bullgar: Pas takimit me Kurtin u dakorduam se  kziston një potencial i pashfrytëzuar për zgjerimin e bashkëpunimit dy palësh

Kryeministri bullgar: Pas takimit me Kurtin u dakorduam se kziston një potencial i pashfrytëzuar për zgjerimin e bashkëpunimit dy palësh

Normalizimi i raporteve nis me këto marrëveshje

Normalizimi i raporteve nis me këto marrëveshje