Pa përfunduar një pandemi, a duhet që fëmijët të kthehen në shkollë?

18.05.2020 22:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pa përfunduar një pandemi, a duhet që fëmijët të kthehen në shkollë?

Në Danimarkë, shkollat po jetojnë me norma të reja. Nxënësve të klasave të ndryshme u jepet një hyrje e veçantë, pas së cilës ata ndjekin një sistem një-drejtimësh drejt dhe nga klasat e tyre, në mënyrë që të mos “fërkohen” me të tjerët në shkallët dhe korridoret.

Sapo futen në klasë, çdo fëmijë ka një tavolinë dyshe i vetëm, duke siguruar një distancë prej dy metrash nga njëri-tjetri.

Dhe ashtu si të gjithë ne, ata janë mësuar të lajnë duart – shumë herë.

Sa i përket kohërave të pushimit, mësuesit e Danimarkës u takon të bëhen oficer policie kur bëhet fjalë për ruajtjen e rregullit dy metrash.

Dhe derisa askush nuk do të argumentojë që sistemi i ri është ideal, por po funksionon, shkruan Euronews, përcjell Telegrafi.

Belgjika tashmë i është bashkuar Danimarkës dhe shumë të tjerë në rihapjen e shkollave fillore dhe të mesme – me ato kushte të rrepta natyrisht.

Por, në vendet e tjera, kërkesat po rriten që nxënësit të kthehen në klasë; më së shumti në Francë dhe Angli.

Diskutimet midis sindikatave dhe këshilltarëve shkencorë të qeverisë u zhvilluan të premten në Britani.

Sidoqoftë, takimi ishte jokonkluziv dhe kritikët e planit të qeverisë thanë se ngriti më shumë pyetje sesa përgjigje.

Mësuesit atje, si gjetkë, janë të brengosur që fëmijët do të “kapin” dhe ndihmojnë në përhapjen e coronavirusit; për nxënësit e tjerë, për veten e tyre dhe në fund të fundit për familjarët e tyre.

Ata gjithashtu pretendojnë se është gati e pamundur të mbash fëmijët e vegjël në një distancë të sigurt nga njëri-tjetri.

Dhe Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka pranuar që ka rreziqe.

Michael Gove, një ministër i kabinetit – dhe ish Ministër i Arsimit – tha në fundjavë: “Mënyra e vetme për të siguruar që kurrë të mos prekeni nga coronavirusi është të qëndroni plotësisht në shtëpi. Gjithmonë, gjithmonë, gjithmonë, në çdo humbje të këtyre kufizimeve, ekziston rreziku që njerëzit të preken nga coronavirusi”.

Megjithatë, disa argumentojnë, shkollat janë në ekuilibër mjaft të sigurta.

Një studim i Qendrës Kombëtare për Kërkimin dhe Mbikëqyrjen e Imunizimit, i cili u përqendrua në rastet e COVID-19 në shkolla në Uellsin e Ri Jugor, thotë se “fëmijët nuk janë nxitësit kryesorë të COVID-19 të përhapur në shkolla ose në komunitet”.

Grupi tha që gjetjet e tij ishin në përputhje me studimet e tjera që kishin ilustruar një përhapje të kufizuar midis fëmijëve dhe nga fëmijët tek të rriturit.

Sa i përket coronavirusit të ri, ka sasi gjithnjë e më të mëdha të të dhënave dhe provave, por, deri më tani, nuk ka përgjigje përfundimtare.

Dhe jo të gjitha vendet po lejojnë që shkollat të kthehen.

Për shembull, Italia ka thënë se nxënësit nuk do të kthehen në shkollë deri në shtator. Dhe madje edhe në Mbretërinë e Bashkuar, Irlanda Veriore dhe Skocia nuk po e ndjekin Anglinë, përcjell Telegrafi.

Por, ka rreziqe dhe dëmtime të bëra nga mos rihapja e shkollave.

Le të shohim së pari ekonominë. Nëse shkollat janë të mbyllura dhe kujdesi për fëmijët është i kufizuar, shumë prindër thjesht nuk mund të shkojnë në punë.

Një studim i vitit 2009 që modelon efektet e mbylljes së të gjitha shkollave dhe qendrave zyrtare të kujdesit ditor në Amerikë për një muaj, vendosi koston në 0,1-0,3% të PBB-së.

Dhe shkollat e mbyllura goditën edhe më të varfrit. Janë fëmijët që jo gjithmonë kanë mbështetjen e nevojshme në shtëpi. Janë ata fëmijë që kanë më pak të ngjarë të kenë kompjuterë, libra dhe prindër që mund të ndihmojnë.

Këtu nuk ka përgjigje të lehta. Rihapja e shkollave është padyshim një rrezik, por duket se është një rrezik i ekuilibruar dhe ai që mund (në afat të gjatë) të dëshmojë opsionin më pak të dëmshëm. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pa përfunduar një pandemi, a duhet që fëmijët të kthehen në shkollë?

Pa përfunduar një pandemi, a duhet që fëmijët të kthehen në shkollë?

Abazi: Edi, të thuash se nuk ka oligark është njësoj si të thuhet që Shqipëria nuk ka det

Abazi: Edi, të thuash se nuk ka oligark është njësoj si të thuhet që Shqipëria nuk ka det

Rama: Refuzova ftesën sepse ishte formati i gabuar në momentin e gabuar

Rama: Refuzova ftesën sepse ishte formati i gabuar në momentin e gabuar

Ndërtimi i 22 shtëpive në Lagjen e Dëshmorëve në Podujevë

Ndërtimi i 22 shtëpive në Lagjen e Dëshmorëve në Podujevë

Planifikoi marokeni sulmin terrorist në derbin Real-Barcelona

Planifikoi marokeni sulmin terrorist në derbin Real-Barcelona

I suspenduar deri më 14 qershor futbolli në Itali

I suspenduar deri më 14 qershor futbolli në Itali

Brazil: Jemi drejt kolapsit spitalor, mbi 240 mijë të infektuar dhe mbi 16 mijë viktima

Brazil: Jemi drejt kolapsit spitalor, mbi 240 mijë të infektuar dhe mbi 16 mijë viktima

Pacolli jep një ide se si të dilet nga kriza ekonomike

Pacolli jep një ide se si të dilet nga kriza ekonomike

Që prej 9 marsit Italia shënon numrin më të ulët të të vdekurve

Që prej 9 marsit Italia shënon numrin më të ulët të të vdekurve

Disa serbë që u larguan kanë parashtrua kërkesë për tu rikthyer si pjesëtar të Ushtrisë së Kosovës

Disa serbë që u larguan kanë parashtrua kërkesë për tu rikthyer si pjesëtar të Ushtrisë së Kosovës

Sipas dermatologëve: Përbërësit që nuk duhet të vendosni kurrë në maskat tuaja për lëkurën në kushte shtëpie

Sipas dermatologëve: Përbërësit që nuk duhet të vendosni kurrë në maskat tuaja për lëkurën në kushte shtëpie

Pa ujë Matiçani, Taukbahçja dhe Kolovica në kryeqytet

Pa ujë Matiçani, Taukbahçja dhe Kolovica në kryeqytet

Edi Rama flet në “Pressing”: Pse u shemb teatri në kohën e pandemisë?

Edi Rama flet në “Pressing”: Pse u shemb teatri në kohën e pandemisë?

AMF në fshatin Breznicë të Komunës së Obiliqit

AMF në fshatin Breznicë të Komunës së Obiliqit

Shefqet Krasniqi: Mesazh i Zotit për njerëzimin koronavirusi

Shefqet Krasniqi: Mesazh i Zotit për njerëzimin koronavirusi

Në Malishevë fëmija nëntë muajsh e mposht koronavirusin

Në Malishevë fëmija nëntë muajsh e mposht koronavirusin