Pa njohur gjuhë të huaj, s’mund të aplikohet për studime

12.09.2019 20:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pa njohur gjuhë të huaj, s’mund të aplikohet për studime

Shumë shpejt do të hapet afati për aplikim në universitet.

Por jo të gjithë do të kenë mundësinë të testohen, për të vazhduar studimet e nivelit Master dhe Doktoraturë.

Sipas një udhëzimi administrativ të lëshuar nga Zyra e Kryeministrit gjatë vitit 2018, secili aplikant duhet të dorëzojë një certifikatë e cila dëshmon që ka njohuri të një gjuhe të huaj, raporton T7.

Për dikë është e arsyeshme që të vendoset si kriter njohja e një gjuhe të huaj.

Mirëpo sipas dekanit të Fakultetit Filozofik, Bujar Dugolli, një proces i tillë do të godasë xhepin e studentëve.

Madje Dugolli thotë se ky fakultet kundërshton këtë formë të testimit, pasi që ky institucion arsimor edhe paraprakisht kishte testuar studentët edhe në gjuhë të huaj.

Ndërsa rektori për ceshtje mësimore në Universitetin e Prishtinës, Hysen Bytyqi ka thënë që në aspektin cilësor ky vendim është pozitiv, mirëpo që është vështirë i implementueshëm.

Edhe Bytyqi konfirmon që në Universitetin e Prishtinës studentët testoheshin edhe paraprakisht për gjuhë të huaja.

Sipas Bytyqit, këtë radhë studentët do të dëmtohen materialisht pasi që këto certifikata kushtojnë.

Ndërkohë tanimë kanë filluar lajmërime për organizime të cilat mundësojnë që përmes një testi, të fitohet certifikata, për nivelin e kërkuar.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ramadani: Sa do që të testojmë, nuk mjafton

Ramadani: Sa do që të testojmë, nuk mjafton

Haradinaj: Qytetarëve t’u jepen 170 eurot sa më shpejtë, të ketë shpërndarje të sërishme të parave

Haradinaj: Qytetarëve t’u jepen 170 eurot sa më shpejtë, të ketë shpërndarje të sërishme të parave

Januzi: Askush nuk mundet ta përvetësojë luftën e UÇK-së, është vepër e popullit

Januzi: Askush nuk mundet ta përvetësojë luftën e UÇK-së, është vepër e popullit

Një vajzë 9-vjeçe ndërron jetë nga coronavirusi, konsiderohet viktima më e re në Florida

Një vajzë 9-vjeçe ndërron jetë nga coronavirusi, konsiderohet viktima më e re në Florida

Masat e reja, Qeveria Hoti e kufizon qarkullimin nga 22:30 deri në 5:00, në 13 komuna

Masat e reja, Qeveria Hoti e kufizon qarkullimin nga 22:30 deri në 5:00, në 13 komuna

27 raste aktive me Covid-19 dhe tre të shëruar sot nga Komuna e Malishevës

27 raste aktive me Covid-19 dhe tre të shëruar sot nga Komuna e Malishevës

Bursat evropiane sërish në vlera të ulëta në Francë

Bursat evropiane sërish në vlera të ulëta në Francë

Armend Zemaj: Gjatë kësaj jave do të ketë rishikim të masave

Armend Zemaj: Gjatë kësaj jave do të ketë rishikim të masave

​KMDLNj: Hetimi i Rakiqit nga Agjencionit Kundër Korrupcionit i Serbisë, ndërhyrje në punët e Kosovës

​KMDLNj: Hetimi i Rakiqit nga Agjencionit Kundër Korrupcionit i Serbisë, ndërhyrje në punët e Kosovës

Nga e enjtja, kosovarët që shkojnë në Shqipëri, do të vetëizolohen për 7 ditë

Nga e enjtja, kosovarët që shkojnë në Shqipëri, do të vetëizolohen për 7 ditë

Koronavirusi merr jetën e ish futbollistit të KF Ballkanit

Koronavirusi merr jetën e ish futbollistit të KF Ballkanit

Thaçi: Krenar me prindërit dhe fëmijët e heronjve të kombit

Thaçi: Krenar me prindërit dhe fëmijët e heronjve të kombit

Gastronomët: Më mirë të mbyllen lokalet 24 orë se të punojmë deri në 21:00

Gastronomët: Më mirë të mbyllen lokalet 24 orë se të punojmë deri në 21:00

Sot në Prishtinë janë testuar 103 persona

Sot në Prishtinë janë testuar 103 persona

Gjysmë milion maska do të shpërndahen në 38 komuna të Kosovës

Gjysmë milion maska do të shpërndahen në 38 komuna të Kosovës

Humb betejën me COVID-19 edhe një qytetar i Gjilanit

Humb betejën me COVID-19 edhe një qytetar i Gjilanit