OVL: Janë duke u lëshuar ende certifikata të veteranëve të UÇK-së

11.09.2019 12:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
OVL: Janë duke u lëshuar ende certifikata të veteranëve të UÇK-së

OVL e UÇK-së ka reaguar lidhur me keqpërdorimin e vazhdueshëm të statusit të veteranit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Përmes reagimit ata i bëjnë thirrje organeve kompetente, të reagojnë duke mos lëshuar më certifikata të veteranëve, shkruan lajmi.net.

“Si OVL UÇK, i ftojmë të gjithë që të mos bien pre e këtyre manipulimeve, dukuri e cila në kohën e fundit është duke u shpeshtuar, sepse kjo është e pakuptimtë në kohën kur jemi në procesin e hetimeve nga prokuroria”, thuhet në reagim.

Po ashtu përmes këtij reagimi kjo organizatë ka kërkuar nga kryeministri që ta parandalojë këtë dukuri.

“Nga Zyra për Çështjet e Kategorive të Dala nga Lufta në kuadër të Zyrës së Kryeministrit, kërkojmë që ta parandalojë dukurinë e lëshimit të certifikatave, të cilat edhe ashtu e kanë kompromituar procesit dhe vet statusin e veteranit”, thekson OVL UÇK.

Kujtojmë se ndonëse ky rast është në proces gjyqësor, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli kishte inicuar nismë për formimin e një komisioni hetimor për veteranët e rrejshëm të UÇK-së të cilët përfitojnë jashtëligjshëm nga shteti.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rotarianët gjilanas vendosin shporta për mbeturina në një pjesë të qytetit të Gjilanit

Rotarianët gjilanas vendosin shporta për mbeturina në një pjesë të qytetit të Gjilanit

KFOR-i dhe Policia e Kosovës kryejnë patrullim të përbashkët në Karaçevë

KFOR-i dhe Policia e Kosovës kryejnë patrullim të përbashkët në Karaçevë

Mustafa mirëpret takimin në Washington: Kosova nuk e ka humbur asnjëherë besimin në ShBA-në

Mustafa mirëpret takimin në Washington: Kosova nuk e ka humbur asnjëherë besimin në ShBA-në

Gashi: Ky projektligj mund të jetë gjithçka tjetër, por vetëm Ligj për Rimëkëmbje nuk është

Gashi: Ky projektligj mund të jetë gjithçka tjetër, por vetëm Ligj për Rimëkëmbje nuk është

Peticion online për anulimin e testit të maturës mbi 8000 nënshkrime për…

Peticion online për anulimin e testit të maturës mbi 8000 nënshkrime për…

KDI: Ndërtimi i konsensusit politik – i domosdoshëm para takimit të dialogut në Uashington

KDI: Ndërtimi i konsensusit politik – i domosdoshëm para takimit të dialogut në Uashington

LVV mbështet projektligjin për pandeminë

LVV mbështet projektligjin për pandeminë

Borxhi publik i Kosovës mbi 1.3 miliard euro

Borxhi publik i Kosovës mbi 1.3 miliard euro

6 të vdekur dhe 146 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri

6 të vdekur dhe 146 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri

​Qeveria nis procedurat për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Zgjedhje

​Qeveria nis procedurat për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Zgjedhje

Lutfi Haziri i rekomandon Qeverisë që në shtator të rikthejë nxënësit në shkolla

Lutfi Haziri i rekomandon Qeverisë që në shtator të rikthejë nxënësit në shkolla

OVL-UÇK dorëzon kërkesën për ndryshimin e Ligjit për Specialen

OVL-UÇK dorëzon kërkesën për ndryshimin e Ligjit për Specialen

Dogana konfiskon 65 mijë euro të kontrabanduara

Dogana konfiskon 65 mijë euro të kontrabanduara

Vjollca Shala emërohet U.D. e Kryeshefit Ekzekutiv të Postës

Vjollca Shala emërohet U.D. e Kryeshefit Ekzekutiv të Postës

Qytetarët në Maqedoninë e V. kundërshtojnë shtrenjtimin e energjisë elektrike

Qytetarët në Maqedoninë e V. kundërshtojnë shtrenjtimin e energjisë elektrike

Zemaj thotë se do të testohen falas rreth 3500 qytetarë brenda ditës

Zemaj thotë se do të testohen falas rreth 3500 qytetarë brenda ditës