Osmani: Vizitat e ambasadorëve nuk kanë të bëjnë me presion për arritjen e marrëveshjes

22.01.2020 16:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Osmani: Vizitat e ambasadorëve nuk kanë të bëjnë me presion për arritjen e marrëveshjes

Nënkryetarja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se vizitat e ambasadorëve në zyrat e partive politike, nuk kanë të bëjnë me presion për arritjen e marrëveshjes për koalicion.

Sipas Osmanit, këto janë vizita të zakonshme të cilat i bëjnë përfaqësuesit e ambasadave të akredituara në Kosovë, për tu informuar drejtpërdrejt nga politikanët për idetë që kanë për të dal nga situata e krijuar politike.
“I shoh si krejtësisht normale, sepse politika e jashtme është fushë që e përcjelli. Nuk janë trysni, janë takime të zakonshme që ambasadat i bëjnë për tu informuar nga ne se cili është qëndrimi ynë, cilat janë idetë që i kemi deri tani për të dalur nga situatat e deritanishme dhe si mund të kontribuojmë tash e tutje. Normalisht marrim rekomandime të ndryshme, ndihmë e sugjerime, por në asnjë mënyrë që shtetet që e kanë ndihmuar Kosovën, jo vetëm të shpëtoj nga një regjim gjenocidal por edhe ta ndërtoj Kosovën si shtet sovran, nuk duhet të shiqohen si shtete që bëjnë trysni”, tha Osmani para medieve,transmeton Telegrafi.

Nënkryetarja e LDK-së, foli edhe për vizitën e ambasadorit Grenell, për të cilën tha se është herët të paragjykohet se si do të rrjedh kjo vizitë dhe cilat tema do të diskutohen, por që vizita e tij tregon se Shtëpia e Bardhë është e interesuar në veçanti për Kosovën.

“Sa i përket vizitës së ambasadorit Grenell, është herët me paragjyku se cilat janë të gjitha temat, apo sygjerimet e propozimet që dop të bëhen në atë takim. Megjithatë vizita e tij tregon një interesim të madh në veçanti të Shtëpisë së Bardhë, në raport me Kosovën në veçanti dhe rajonit në përgjithësi”, u shpreh Osmani.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pesë raste të reja me koronaviurs regjistrohen në Veri të Kosovës

Pesë raste të reja me koronaviurs regjistrohen në Veri të Kosovës

Sveçla: Karantina në Mitrovicë të Veriut dhe Zveçan është vënë në koordinim të plotë me Qeverinë

Sveçla: Karantina në Mitrovicë të Veriut dhe Zveçan është vënë në koordinim të plotë me Qeverinë

Thaçi: Marrëveshja për njohje Kosovë – Serbi përshpejton integrimin tonë në NATO dhe OKB

Thaçi: Marrëveshja për njohje Kosovë – Serbi përshpejton integrimin tonë në NATO dhe OKB

Veseli: Qeveria në ikje po e rrezikon sovranitetin e veriut të Kosovës

Veseli: Qeveria në ikje po e rrezikon sovranitetin e veriut të Kosovës

Shqipëria shënon 18 viktima dhe 333 të prekur nga COVID-19

Shqipëria shënon 18 viktima dhe 333 të prekur nga COVID-19

Me kokën lartë si një hero fitimtar, momenti kur mjeku Kraja del nga spitali Infektiv i shëruar nga CoVid-19

Me kokën lartë si një hero fitimtar, momenti kur mjeku Kraja del nga spitali Infektiv i shëruar nga CoVid-19

Solidaritet dhe frikë për të ndihmuar në Maqedoninë e Veriut

Solidaritet dhe frikë për të ndihmuar në Maqedoninë e Veriut

Gjashtë të shëruar nga koronavirusi pritet të lirohen sot, dy vazhdojnë të jenë në gjendje të rëndë

Gjashtë të shëruar nga koronavirusi pritet të lirohen sot, dy vazhdojnë të jenë në gjendje të rëndë

Kraja mposhti koronavirusin, ja çfarë shkruan Rama për mjekun e njohur: Iu përgjigj i pari luftës…

Kraja mposhti koronavirusin, ja çfarë shkruan Rama për mjekun e njohur: Iu përgjigj i pari luftës…

MAPL-DEMOS shpërblejnë Gjilanin me grant prej 430 mijë euro për performancën e lartë

MAPL-DEMOS shpërblejnë Gjilanin me grant prej 430 mijë euro për performancën e lartë

Isufi: Serbia vendosi në karantinë komunat në veri, ku janë institucionet kosovare?

Isufi: Serbia vendosi në karantinë komunat në veri, ku janë institucionet kosovare?

Kadri Veseli: Qeveria në ikje t’i ndihmojë kosovarët që duan të kthehen nga Evropa

Kadri Veseli: Qeveria në ikje t’i ndihmojë kosovarët që duan të kthehen nga Evropa

Oda Ekonomike e Kosovës dhe ajo Amerikane kundër vendimit të Qeverisë për favorizimin e Telekomit

Oda Ekonomike e Kosovës dhe ajo Amerikane kundër vendimit të Qeverisë për favorizimin e Telekomit

Ministri serb: Më keq se taksa 100 % nëse reciprociteti do të jetë siç thotë Prishtina

Ministri serb: Më keq se taksa 100 % nëse reciprociteti do të jetë siç thotë Prishtina

Nëntë shqiptarë në Amerikë të vdekur nga koronavirusi

Nëntë shqiptarë në Amerikë të vdekur nga koronavirusi

Tahiri: Kurti nuk e ka problem dhunimin e sovranitetit të Kosovës nga Serbia

Tahiri: Kurti nuk e ka problem dhunimin e sovranitetit të Kosovës nga Serbia