Osmani: S’duhet lejuar bosnjizimi i Kosovës, të zbatohet vendimi i Kushtetueses për asociacionin

13.10.2020 20:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Osmani: S’duhet lejuar bosnjizimi i Kosovës, të zbatohet vendimi i Kushtetueses për asociacionin

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka paralajmëruar sot emisarin evropian për dialogun Miroslav Lajçak, se çfarëdo marrëveshje përfundimtare që do të mund të arrihet me Serbinë dhe e cila nuk është e pranueshme për Kuvendin, do të mbetet e pa ratifikuar dhe rrjedhimisht e pazbatueshme.

Ajo gjatë takimit me diplomatin sllovak theksoi nevojën për konsensus të brendshëm të Kosovës në procesin e dialogut me Serbinë. Në këtë kontekst, kryetarja Osmani ka thënë se sistemi kushtetues i Kosovës dhe unitariteti i vendit janë të pacenueshëm dhe nuk duhet të jenë pjesë e negociatave.

Osmani i ka thënë të ngarkuarit të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, për asociacionin duhet të zbatohet vendimi i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës dhe se nuk duhet lejuar bosnjizimi i Kosovës.

Kryetarja e Kuvendit ka kërkuar nga Lajçak që BE-ja t`i bëjë presion Serbisë për t`iu zbatuar marrëveshjet e deritashme me Kosovën, sikurse edhe t`i ketë parasysh deklarimet me gjuhën e urrejtjes të një pjese të zyrtarëve shtetërorë të Serbisë.

Ajo, në veçanti ka kërkuar që BE-ja të dënojë ashpër dhe qartë deklarimet lidhur me fshehjen e varrezave masive në Serbi dhe gjithashtu të kërkojë veprime konkrete nga pala serbe për zbardhjen e fatit të të pagjeturve.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dita e Infermierëve, Presidenti Meta: Sot u jemi mirënjohës për kujdesin e dëshmuar

Dita e Infermierëve, Presidenti Meta: Sot u jemi mirënjohës për kujdesin e dëshmuar

Rrokulliset vetura në rrugën Gjilan-Prishtinë, tre persona të lënduar

Rrokulliset vetura në rrugën Gjilan-Prishtinë, tre persona të lënduar

Simmons: BE po i ndjek penalisht ish-komandantët e UÇK-së, por jo ata serbë që kryen krime në Kosovë

Simmons: BE po i ndjek penalisht ish-komandantët e UÇK-së, por jo ata serbë që kryen krime në Kosovë

Dua Lipa triumfoi mbrëmë në Brit Awards 2021

Dua Lipa triumfoi mbrëmë në Brit Awards 2021

Katër komisione parlamentare pritet të mblidhen sot

Katër komisione parlamentare pritet të mblidhen sot

Sot vijnë edhe mbi 38 mijë vaksina të AstraZeneca’s në Kosovë

Sot vijnë edhe mbi 38 mijë vaksina të AstraZeneca’s në Kosovë

Burri i 20-vjeçares që u vra brutalisht në Greqi: Fëmija qante, dëgjoja gruan duke bërtitur e lidhur për shtrati

Burri i 20-vjeçares që u vra brutalisht në Greqi: Fëmija qante, dëgjoja gruan duke bërtitur e lidhur për shtrati

Haradinaj: Kurti e ka në tavolinë punën më të mirë të kryer nga unë për padi ndaj Serbisë, keni kujdes në të

Haradinaj: Kurti e ka në tavolinë punën më të mirë të kryer nga unë për padi ndaj Serbisë, keni kujdes në të

Liburn Aliu: S’ka kompromis me Serbinë, reciprociteti do të vendoset

Liburn Aliu: S’ka kompromis me Serbinë, reciprociteti do të vendoset

Haradinaj: Nuk jam kriminel, Donika Gërvalla le t’i vazhdojë fyerjet

Haradinaj: Nuk jam kriminel, Donika Gërvalla le t’i vazhdojë fyerjet

Zhegovc, liqeni zhvendoset në autostradë

Zhegovc, liqeni zhvendoset në autostradë

Votohet raporti i Avokatit të Popullit – Qelaj: Shteti ka dështuar t’i mbrojë viktimat e dhunës në familje

Votohet raporti i Avokatit të Popullit – Qelaj: Shteti ka dështuar t’i mbrojë viktimat e dhunës në familje

‘Në ambasadat e Kosovës punojnë njerëz të sëmurë mendërisht’: Ish-diplomatja kosovare bën deklaratë të papritur

‘Në ambasadat e Kosovës punojnë njerëz të sëmurë mendërisht’: Ish-diplomatja kosovare bën deklaratë të papritur

Presidenti kroat: Do t’i dërgojmë rreth 150 ushtarë në Kosovë

Presidenti kroat: Do t’i dërgojmë rreth 150 ushtarë në Kosovë

Dodik del jashtë kontrollit: Jam krenar që i kam mbrojtur Karaxhiqin dhe Mlladiqin (Video)

Dodik del jashtë kontrollit: Jam krenar që i kam mbrojtur Karaxhiqin dhe Mlladiqin (Video)

Programi i Qeverisë Kurti, çfarë thuhet për Autostradën e Dukagjinit dhe rrugën Deçan-Plavë

Programi i Qeverisë Kurti, çfarë thuhet për Autostradën e Dukagjinit dhe rrugën Deçan-Plavë