Osmani dorëzoi dekoratën “Urdhri Dr. Ibrahim Rugova” për aktivisten Sevdije Ahmeti

10.12.2020 20:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Osmani dorëzoi dekoratën “Urdhri Dr. Ibrahim Rugova” për aktivisten Sevdije Ahmeti

Në Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, u.d. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dorëzoi dekoratën Urdhri Dr. Ibrahim Rugova, për aktivisten dhe humanisten Sevdije Ahmeti.

Në emër të Presidencës, dekorata iu dorëzua familjes së Sevdije Ahmeti. Sevdije Ahmeti (1944-2016) ishte ideatorja dhe shtylla e lëvizjes së grave në Kosovë. Në mesin e mbrojtësve më të hershëm të të drejtave të grave si të drejta të njeriut në Kosovë, ajo ishte udhëheqëse, aktiviste, feministe.

Me 12 shkurt 2019, RrGK dërgoi propozimin zyrës së Presidencës e cila u aprovua nga Presidenti në kuadër të shënimit të20-vjetorit të çlirimit të Kosovës, si nderim për kontribuuesen e madhe të të drejtave të njeriut, veçmas të të drejtave të gruas.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Osmani dorëzoi dekoratën “Urdhri Dr. Ibrahim Rugova” për aktivisten Sevdije Ahmeti

Osmani dorëzoi dekoratën “Urdhri Dr. Ibrahim Rugova” për aktivisten Sevdije Ahmeti

AKR mbështet rrëzimin e Qeverisë Hoti

AKR mbështet rrëzimin e Qeverisë Hoti

SHBA vendosin sanksione ndaj aleatit të ngushtë të Putinit

SHBA vendosin sanksione ndaj aleatit të ngushtë të Putinit

Modelja 22-vjeçare vritet me thikë nga i dashuri xheloz pas ndarjes

Modelja 22-vjeçare vritet me thikë nga i dashuri xheloz pas ndarjes

​Lleshaj reagon pas dorëheqjes: Me brengë në shpirt për humbjen e padrejtë të jetës së një djali të ri

​Lleshaj reagon pas dorëheqjes: Me brengë në shpirt për humbjen e padrejtë të jetës së një djali të ri

George Clooney u dërgua me urgjencë në spital

George Clooney u dërgua me urgjencë në spital

Vrasja e Klodian Rashës, Rama kërkon falje: Lleshaj më ka dorëzuar dorëheqjen…

Vrasja e Klodian Rashës, Rama kërkon falje: Lleshaj më ka dorëzuar dorëheqjen…

​Përfundon seanca, s’ka vendimmarrje për rezolutën e VV për hidrocentrale dhe projektligjin për letërnjoftim

​Përfundon seanca, s’ka vendimmarrje për rezolutën e VV për hidrocentrale dhe projektligjin për letërnjoftim

​Kuvendi miraton statutet e katër universiteteve publike në Kosovë

​Kuvendi miraton statutet e katër universiteteve publike në Kosovë

​MEA i bën thirrje Bordit të Postës të anulojë ndryshimin e koeficienteve të pagave

​MEA i bën thirrje Bordit të Postës të anulojë ndryshimin e koeficienteve të pagave

Ja lojtarët më të ri që kanë shënuar 20 gola në Ligën e Kampionëve

Ja lojtarët më të ri që kanë shënuar 20 gola në Ligën e Kampionëve

Vdes një 50-vjeçar në Ferizaj, u lëndua në vendin e punës

Vdes një 50-vjeçar në Ferizaj, u lëndua në vendin e punës

Zvicra mbështet Kosovën në mënyrë aktive në ujëra rurale dhe kanalizime

Zvicra mbështet Kosovën në mënyrë aktive në ujëra rurale dhe kanalizime

​KEDS-i ndihmon kooperativën “Gratë e Krushës”

​KEDS-i ndihmon kooperativën “Gratë e Krushës”

Reçica dhe ambasadori zviceran Kolly dakordohen për vazhdim të projekteve në të mirë të qytetarëve

Reçica dhe ambasadori zviceran Kolly dakordohen për vazhdim të projekteve në të mirë të qytetarëve

​Gaxherri: Licencimi për dy hidrocentralet, i papranueshëm dhe me pasoja për mjedisin

​Gaxherri: Licencimi për dy hidrocentralet, i papranueshëm dhe me pasoja për mjedisin