Osmani: Dialogun e udhëheq Qeveria, Presidenti dekreton marrëveshjen

16.09.2019 13:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Osmani: Dialogun e udhëheq Qeveria, Presidenti dekreton marrëveshjen

Kandidatja e Lidhjes Demokratike të Kosovës për Kryeministre, Vjosa Osmani, ka thënë se dialogun me Serbinë do ta drejtojë Qeveria e ardhshme e Kosovës.

Ajo ka thënë se Presidenti i Kosovës vetëm do ta dekretojë marrëveshjen e arritur me Serbinë, njofton Klan Kosova.

Kështu ka thënë ajo në debatin “Fol hapur”, me temën “Shteti funksional sipas Vjosa Osmanit”.

“Sa i përket dialogut me Serbinë – do të udhëhiqet nga Qeveria, por jo vetëm nga unë. Në fushën e negociatave kam përvojë më shumë se secili kandidat për Kryeministër. Të tjerët e kanë shikuar nga televizori; ndërsa unë kam qenë e përfshirë drejtpërdrejti”.

“Të tjerët kanë bërë gjithçka duke e vendosur lëkurën e tyre personale para interesit shtetëror. Kurse disa të tjerë kanë ikur nga përgjegjësia e dialogut duke e lënë atë në duar të personave të papërgjegjshëm”.

“Nuk mund të hysh në dialog duke thënë se unë nuk e bëj këtë apo atë, por duhet të ketë ide konkrete se si duhet të arrihet deri te normalizimi”.

“Unë kam qenë kundër fokusimit të tërë energjisë në dialog. Serbia nuk ka na ndaluar që të krijojmë vende të reja pune. Dialogu është përdorur si strehë për gabimet dhe dështimet e Qeverisë”.

“Normalizimi është çështje me rëndësi, por nuk është ekzistenciale sepse kur Kosova e ka shpallur Pavarësinë, nuk e ka shpallur duke menduar që nuk do të mund të ekzistojë pa njohjen e Serbisë. Arsyeja pse jemi në dialog është par shkak se besojmë në fqinjësi të mirë”.

“Presidenti ka një rol komplet tjetër. Pasi që ta ratifikojmë marrëveshjen ne Kuvend, Presidenti e ka një detyrë ceremoniale ta nënshkruajë marrëveshjen që kemi arritur ne”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Thaçi: Sikur t’i pranonte këshillat e mia, Kurti sot do të ishte në zyrën e kryeministrit

Thaçi: Sikur t’i pranonte këshillat e mia, Kurti sot do të ishte në zyrën e kryeministrit

Kryetari i PDK’së: Hoti dhe Qeveri do të kolapsojnë shpejtë

Kryetari i PDK’së: Hoti dhe Qeveri do të kolapsojnë shpejtë

Veseli: Shumë shpejtë vendi shkon në zgjedhje të jashtëzakonshme

Veseli: Shumë shpejtë vendi shkon në zgjedhje të jashtëzakonshme

Spadafora: Ja datat e konfirmuara për gjysmëfinalet dhe finalen e Kupës së Italisë

Spadafora: Ja datat e konfirmuara për gjysmëfinalet dhe finalen e Kupës së Italisë

Abazi: Kemi parë dosje e informacione të rënda për Thaçin

Abazi: Kemi parë dosje e informacione të rënda për Thaçin

Profesorët universitar: Gjuha e rëndë politike mund të sjellë pasoja në Kosovë

Profesorët universitar: Gjuha e rëndë politike mund të sjellë pasoja në Kosovë

Veliu dezinfekton MPB’në dhe zyrën ku qëndroi Xhelal Sveçla

Veliu dezinfekton MPB’në dhe zyrën ku qëndroi Xhelal Sveçla

Kryeministri: Nuk jam i zemëruar me Osmanin që nuk udhëhoqi seancën

Kryeministri: Nuk jam i zemëruar me Osmanin që nuk udhëhoqi seancën

Afro-amerikani dhunon barbarisht një person

Afro-amerikani dhunon barbarisht një person

Pyetja prekëse e thënë nga një vogëlushe në drejtim të policisë gjatë protestave në SHBA

Pyetja prekëse e thënë nga një vogëlushe në drejtim të policisë gjatë protestave në SHBA

Kallxon Shala: Thaçi e Haradinaj më kanë ardhur në shtëpi në orën 1:00 pas mesnate

Kallxon Shala: Thaçi e Haradinaj më kanë ardhur në shtëpi në orën 1:00 pas mesnate

​Vuçiq: Nuk do të jetë e lehtë për Serbinë, do të kemi presione për shkak të Kosovës

​Vuçiq: Nuk do të jetë e lehtë për Serbinë, do të kemi presione për shkak të Kosovës

Publikohen detaje të pakos stimuluese prej 130 miliardë eurosh të Gjermanisë

Publikohen detaje të pakos stimuluese prej 130 miliardë eurosh të Gjermanisë

Në Kosovë, shërohen tre pacientë, shtohën edhe pesë raste të reja me koronavirus

Në Kosovë, shërohen tre pacientë, shtohën edhe pesë raste të reja me koronavirus

Hoti falënderoi stafin shëndetësor për punën e palodhshme në përballje me pandeminë COVID 19

Hoti falënderoi stafin shëndetësor për punën e palodhshme në përballje me pandeminë COVID 19

Haxhi Shala i çel letrat, tregon me cilin ministër të NISMA-s i ka mbetur hatri

Haxhi Shala i çel letrat, tregon me cilin ministër të NISMA-s i ka mbetur hatri