Osmani: Autostrada e Anamoravës do të bëhet, korrupsioni do të ndalet

21.02.2020 18:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Osmani: Autostrada e Anamoravës do të bëhet, korrupsioni do të ndalet

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr.Vjosa Osmani, sot ka qëndruar për vizitë në Gjilan.

Ajo është takuar me kreun komunal Lutfi Haziri, të cilit i ka shprehur ngushëllime për rastin tragjik të vrasjes së pesë anëtarëve të familjes Bllaca.

Më pas, Osmani në një fjalim në Kuvendin Komunal, ka thënë se është e vendosur që ta krijojë një hallkë mirëbesimi e bashkëpunimi ndërmjet nivelit qendror dhe atij lokal, në mënyrë që të identifikohen dhe realizohen projektet të cilat janë jetike për qytetarët gjithandej Kosovës.

“Ne jemi në dijeni për vështirësitë me të cilat përballeni ju, duke nisur nga uji i pijshëm. Por, ne kemi krijuar institucione të cilat do të dinë të kujdesen për qytetarët e vendit të vet dhe do të merren me zgjidhjen e problemeve akute të tyre. Ne kemi krijuar institucione të cilat u sigurojnë atyre investime, por u sigurojnë atyre transparencë dhe llogaridhënie për secilin cent të shpenzuar. Prandaj, ne do të vazhdojmë të realizojmë projekte kapitale për qytetarët tanë, por do të sigurohemi se mjetet do të shpenzohen në mënyrë racionale dhe transparente”, ka thënë Osmani para kuvendarëve të Gjilanit.

Ajo ka thënë se projekti i autostradës së Anamoravës do të realizohet.

“Ne do të vazhdojmë të punojmë që rajoni i Anamoravës ta ketë autostradën, por nuk mund të lejojmë që, në emër të lidhjes së njerëzve me autostradë, t’i lidhim ata me zinxhirin e keqpërdorimit. Autostrada do të bëhet, por korrupsioni do të ndalet”, ka thënë Osmani.

Zonja Osmani e ka mbështetur idenë e kreut të Gjilanit për një monument për nënat.

Ndërkaq duke folur për institucionin që përfaqëson, kryekuvendarja Osmani ka thënë se Kuvendi i Kosovës është shtëpia e të gjithëve.

“Vendi ku idetë tona të përbashkëta për Kosovë më të fortë e më prosperuese i qojmë përpara bashkë. Prandaj jam këtu për t`ua ofruar gjithë bashkëpunimin tim, komunës në përgjithësi, secilit veç e veç”, ka thënë Osmani.

Vizitën në Gjilan, kryekuvendarja Osmani e ka përfunduar me ngushëllimin në familjen Bllaca, në të cilën tri ditë më parë humbën jetën pesë anëtarë të saj./Infosot/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Apostolova përgëzon institucionet për luftën ndaj koronavirusit, i fton politikanët t’i lënë inatet mes vete

Apostolova përgëzon institucionet për luftën ndaj koronavirusit, i fton politikanët t’i lënë inatet mes vete

Mësimi online i paarritshëm për të gjithë nxënësit në Maqedoninë e V.

Mësimi online i paarritshëm për të gjithë nxënësit në Maqedoninë e V.

Demi: RTK-në duhet me e mbyllë, nuk mund të shpëtohet

Demi: RTK-në duhet me e mbyllë, nuk mund të shpëtohet

Ambasada amerikane: I përgëzojmë përpjekjet e vazhdueshme të institucioneve, leni anash ndasitë mes komuniteteve, e mposhtim COVID-19

Ambasada amerikane: I përgëzojmë përpjekjet e vazhdueshme të institucioneve, leni anash ndasitë mes komuniteteve, e mposhtim COVID-19

Kurti: Ka politikanë në Kosovë që duan konflikt në veri për të kthyer idenë e shkëmbimit territorial

Kurti: Ka politikanë në Kosovë që duan konflikt në veri për të kthyer idenë e shkëmbimit territorial

Mustafa: Ata që rrezikuan marrëdhëniet me SHBA-në, s’kanë legjitimitet të flasin në emër të Kosovës

Mustafa: Ata që rrezikuan marrëdhëniet me SHBA-në, s’kanë legjitimitet të flasin në emër të Kosovës

A doli koronavirusi nga laboratori kinez, fill pasi stafi u spërkat me gjak?

A doli koronavirusi nga laboratori kinez, fill pasi stafi u spërkat me gjak?

Shasha: Përveç ndikimit në ekonomi, pandemia do të ketë rol edhe për vizat

Shasha: Përveç ndikimit në ekonomi, pandemia do të ketë rol edhe për vizat

Ndërron jetë 80 vjeçarja, shkon në 20 numri i viktimave nga Covid-19 në Shqipëri

Ndërron jetë 80 vjeçarja, shkon në 20 numri i viktimave nga Covid-19 në Shqipëri

Agim Bahtiri zotohet se do të kujdeset për shqiptarët që jetojnë në pjesën veriore

Agim Bahtiri zotohet se do të kujdeset për shqiptarët që jetojnë në pjesën veriore

Policët shtypin mes dy makinave burrin e zhveshur me dy shpata samurai, që i kërcënonte me koronavirus

Policët shtypin mes dy makinave burrin e zhveshur me dy shpata samurai, që i kërcënonte me koronavirus

Pesë raste të reja me koronavirus në Kosovë, shtatë të tjerë njoftohet se janë shëruar

Pesë raste të reja me koronavirus në Kosovë, shtatë të tjerë njoftohet se janë shëruar

Reagon Haxhiu: Thaçi, Mustafa e Veseli si zakonisht në të njëjtën linjë – sot u paska ra në mend Veriu

Reagon Haxhiu: Thaçi, Mustafa e Veseli si zakonisht në të njëjtën linjë – sot u paska ra në mend Veriu

Vitia konfirmon se numri i serbëve të infektuar në veri, së shpejti futet në listën e IKSHPK-së

Vitia konfirmon se numri i serbëve të infektuar në veri, së shpejti futet në listën e IKSHPK-së

Ramadani: Rrini në shtëpi, 3 javët e ardhshme të rrezikshme në përhapjen e koronavirusit

Ramadani: Rrini në shtëpi, 3 javët e ardhshme të rrezikshme në përhapjen e koronavirusit

Mustafa akuzon Vetëvendosjen për “kapjen e re” të shtetit

Mustafa akuzon Vetëvendosjen për “kapjen e re” të shtetit