OSBE i kërkon Kosovës më shumë angazhim në luftimin e korrupsionit

27.03.2019 11:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
OSBE i kërkon Kosovës më shumë angazhim në luftimin e korrupsionit

Shefi i Misionit të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim Evropian (OSBE) në Kosovë, Jan Brathu, tha se Kosova ka bërë disa përparime në luftimin e korrupsionit, por shtoi se në këtë drejtim duhet bërë më shumë.

Në konferencën “Korrupsioni i nivelit të lartë”, të organizuar nga OSBE-ja, Brathuu potencoi faktin se ka pasur më pak procese gjyqësore të rasteve për abuzim me pozitën zyrtare. Mirëpo kjo sipas tij ka ndodhur për faktin se institucionet nuk kanë bërë përpjekje të mjaftueshme për të ndjekur këto raste.

“Më 2018, në gjykata kanë qenë 774 raste të ndërlidhura me korrupsionin. OSBE-ja ka monitoruar 328 raste gjyqësore, që prej 2016 deri tani. Sipas vëzhgimit tonë, bazuar në rastet ku janë përfshirë persona të akuzuar për abuzim të pozitës zyrtare ka rënë nga 168 raste më 2016, në 122 raste më 2018. Por, kjo rënie, fatkeqësisht nuk do të thotë se është arritur sukses në përpjekjet për të luftuar korrupsionin, por mund të lë të kuptohet se ka pasur përpjekje të pamjaftueshme nga institucionet e rëndësishme për të ndjekur raste të tilla”, tha Braathu.

Shefi i OSBE-së në Kosovë, po ashtu tha se “Nuk duhet të ketë mosndëshkim për korrupsionin”, duke shtuar se korrupsioni i nivelit të lartë minon besimin në institucionet e shtetit.

Në këtë konferencë mori pjesë edhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili tha se vendi ka ndërmarrë një sërë masash dhe ka miratuar legjislacion për të luftuar dukurinë e korrupsionit, që sipas tij, “është një kërcënim, jo vetëm për vendin tonë, por edhe për vendet më të zhvilluara dhe një sfidë për demokracinë”.

“Si shtet i ri, duhet të jemi të pakompromis në parandalimin dhe luftimin e kësaj dukurie”, tha Thaçi.

Në Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit për vitin 2018, të publikuar nga organizata Transparency Internacional, thuhet se Kosova ka shënuar përkeqësim në luftën kundër korrupsionit, krahasuar me vitin paraprak, duke u radhitur në vendin e 93.

Ndërkaq, në raportin e fundit të Departamentit amerikan të Shtetit për të drejtat e njeriut në botë, në pjesën për Kosovën janë nxjerr në pah disa probleme, të tilla si: “kthimin e detyrueshëm të refugjatëve ose azilkërkuesve, korrupsionin endemik në qeveri, dhunën dhe kërcënimet e dhunshme kundër gazetarëve dhe sulmet kundër anëtarëve të pakicave etnike ose komuniteteve të tjera të margjinalizuara”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


OSBE i kërkon Kosovës më shumë angazhim në luftimin e korrupsionit

OSBE i kërkon Kosovës më shumë angazhim në luftimin e korrupsionit

Thaçi: Duhet të jemi të pa kompromis në luftimin e korrupsionit

Thaçi: Duhet të jemi të pa kompromis në luftimin e korrupsionit

Haradinaj: Kosova nuk do të diskutojë për kufij dhe territore

Haradinaj: Kosova nuk do të diskutojë për kufij dhe territore

Kapiteni i Kosovës: Dashuria e “Dardanëve” na bën më të fortë

Kapiteni i Kosovës: Dashuria e “Dardanëve” na bën më të fortë

Veseli: Kosova po rrezikohet nga ikja e të rinjve

Veseli: Kosova po rrezikohet nga ikja e të rinjve

Vuçiq: Shqiptarët nuk duan marrëveshje bazuar në modelin e dy Gjermanive

Vuçiq: Shqiptarët nuk duan marrëveshje bazuar në modelin e dy Gjermanive

Pronari i 14 kazinove në Kosovë: Humbëm njerëz, tani po humbin edhe punën

Pronari i 14 kazinove në Kosovë: Humbëm njerëz, tani po humbin edhe punën

Miku i shqiptarëve, Mesiq, pretendon të bëhet serish president i Kroacisë

Miku i shqiptarëve, Mesiq, pretendon të bëhet serish president i Kroacisë

Dialogu e kompromisi – Kosova përplas ministrin serb me ambasadorin amerikan

Dialogu e kompromisi – Kosova përplas ministrin serb me ambasadorin amerikan

Rrëfimi rrëqethësi i të mbijetuarit të masakrës mbi familjen Berisha në Suharekë

Rrëfimi rrëqethësi i të mbijetuarit të masakrës mbi familjen Berisha në Suharekë

Gruaja e Guaidos do ta vizitojë Shtëpinë e Bardhë

Gruaja e Guaidos do ta vizitojë Shtëpinë e Bardhë

Lumezi: Ekspertët e rinj të Forenzikës Financiare do të kontribuojnë në luftimin e krimeve ekonomike

Lumezi: Ekspertët e rinj të Forenzikës Financiare do të kontribuojnë në luftimin e krimeve ekonomike

Danimarka ratifikon protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

Danimarka ratifikon protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

A po i fsheh politika pasojat e taksës?

A po i fsheh politika pasojat e taksës?

Ambasadori Kosnett: Gratë në Kosovë pengohen në aspektin politik, ekonomik e social

Ambasadori Kosnett: Gratë në Kosovë pengohen në aspektin politik, ekonomik e social

Kosova bëhet me Ekspertë të Licensuar të Forenzikës Financiare

Kosova bëhet me Ekspertë të Licensuar të Forenzikës Financiare