OSBE dhe BE do të jenë të pranishme në zgjedhjet e parakohshme

02.09.2019 14:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
OSBE dhe BE do të jenë të pranishme në zgjedhjet e parakohshme

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve e ka mbajtur mbledhjen e 30-të, me ç’rast është diskutuar dhe janë votuar dy pika të rëndit të ditës.

Të dyja pikat e votuara kanë të bëjnë me mbarëvajtjen e procesit zgjedhor që pritet të zhvillohet me 6 tetor të këtij viti, njofton Klan Kosova.

“Rendi i ditës është që të shtohet edhe një pikë – shqyrtimi dhe miratimi i marrëveshjes me misionin vëzhgues të BE-së. Pritet që nesër të nënshkruhet marrëveshja me misionin e BE-së për vëzhgim”, ka thënë Valdete Daka.

“Ne kemi kontaktuar edhe me misionin e OSBE-së ku kemi kërkuar që të na japin përkrahjen e duhur dhe këshill-dhënie në ditën e zgjedhjeve në të njëjtin format sikur në zgjedhjet e kaluara”.

“Konstatoj se me shtatë vota është aprovuar që OSBE-ja ta ketë të njëjtin rol sikurse në zgjedhjet e kaluara”.

“Presidenti Hashim Thaçi ka kërkuar nga Bashkimi Europian që të kemi mision vëzhgues për zgjedhje sikur që ka ndodhur në zgjedhjet e kaluara. Ndërsa ata kanë pranuar me kënaqësi që ta ofrojnë një mision vëzhgues”.

Gjatë këtij takimi gjithashtu është bërë e ditur se në ditën e zgjedhjeve do të jenë të hapura gjithsej 895 qendra votimi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Milaim Zeka thotë se VV po luan me Familjen Jashari përmes Muratit

Milaim Zeka thotë se VV po luan me Familjen Jashari përmes Muratit

Shpëtoi një grua, ushtria e Zvicrës dekoron ushtaren me prejardhje shqiptare – Antigona bëhet personi i parë që merr “shiritin CdA”

Shpëtoi një grua, ushtria e Zvicrës dekoron ushtaren me prejardhje shqiptare – Antigona bëhet personi i parë që merr “shiritin CdA”

Krasniqi: Do ta mbështesnim pa kurrfarë rezerve nëse Murat Jasharit do t’i jepej mandati i plotë

Krasniqi: Do ta mbështesnim pa kurrfarë rezerve nëse Murat Jasharit do t’i jepej mandati i plotë

Kosova – Diasporë për Serbinë (VIDEO)

Kosova – Diasporë për Serbinë (VIDEO)

Lutfi Haziri: Po ndërtohet një qeveri të cilës unë nuk i besoj

Lutfi Haziri: Po ndërtohet një qeveri të cilës unë nuk i besoj

Lumir Abdixhiku nuk ka pranuar të jetë ministër në Qeverinë Hoti

Lumir Abdixhiku nuk ka pranuar të jetë ministër në Qeverinë Hoti

13 raste të reja me koronavirus sot, 7 prej tyre në Prishtinë

13 raste të reja me koronavirus sot, 7 prej tyre në Prishtinë

LDK i bën publikë emrat e ministrave në Qeverinë Hoti

LDK i bën publikë emrat e ministrave në Qeverinë Hoti

Qeveria ndan nga 30 mijë euro për familjet e dy minatorëve të Artanës

Qeveria ndan nga 30 mijë euro për familjet e dy minatorëve të Artanës

Kryetari i Ulqinit premton se për turistët këtë vit do të ketë zbritje

Kryetari i Ulqinit premton se për turistët këtë vit do të ketë zbritje

Eksperti gjerman: Po bëhet presion i jashtëzakonshëm për një marrëveshje të ndytë Kosovë -Serbi

Eksperti gjerman: Po bëhet presion i jashtëzakonshëm për një marrëveshje të ndytë Kosovë -Serbi

Nis mbledhja e LDK-së, vendoset për emrat e ministrave

Nis mbledhja e LDK-së, vendoset për emrat e ministrave

Vjosa Osmani shpreh ngushëllime për vdekjen e dy minatorëve

Vjosa Osmani shpreh ngushëllime për vdekjen e dy minatorëve

Minatorët kërkojnë t’u bashkohen ekipeve të kërkimit për nxjerrjen e trupave nga Miniera e Artanës

Minatorët kërkojnë t’u bashkohen ekipeve të kërkimit për nxjerrjen e trupave nga Miniera e Artanës

Agjencia kundër Korrupsionit njofton se afati i fundit i deklarimit të pasurisë është data 19 qershor 2020

Agjencia kundër Korrupsionit njofton se afati i fundit i deklarimit të pasurisë është data 19 qershor 2020

Duda Balje: Do ta votoj Qeverinë Hoti sepse është më përkrahëse ndaj boshnjakëve

Duda Balje: Do ta votoj Qeverinë Hoti sepse është më përkrahëse ndaj boshnjakëve