Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

06.03.2019 01:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

Ndryshe nga mendimi i përgjithshëm, adoptimi i orëve inteligjente, rripave të fitnesit dhe gjurmuesve të aktivitetit është në rritje në mbarë botën.

Sipas IDC, tregu u rrit me 31.4% në mbarë botën në tre mujorin e fundit të 2018-ës duke arritur në 59.3 milionë njësi. Në terësi gjatë 2018-ës u shitën 172.2 milion njësi, një rritje me 27.5% krahasuar me 135 milion njësitë e shitura në 2017.

Firma analitike IDC thotë se rritja në tre mujorin e fundit erdhi si rezultat i prezantimit të modeleve të reja në Dhjetor. Popullariteti i kufjeve wireless si Apple AirPods, Google Pixel Buds dhe Bose QC35II gjithashtu ishte një faktor i rëndësishëm. Vetëm ky grup kapi 21.9% të tregut në 2018-ën.

Orët inteligjente u rritën me 55.2% krahasuar me një vit më parë. Apple është lideri i qartë me 16.2 milion njësi të shitura në tre mujorin e fundit të 2018-ës. 10.4 milion ishin orë Apple Watch ndërsa pjesa tjetër 5.8 milion AirPods dhe kufjet Beats.

Gjatë 2018-ës shiti 46.2 milion njësi. Xiaomi rrëmbeu vendin e dytë me 7.2 milion njësi shitur në tre mujorin e katërt. Gjatë gjithë vitit shiti 23.3 milion njësi një rritje me 43%.

Këtë tre mujor Huawei vinte në vendin e tretë me 5.7 milion njësi por gjatë viti shiti vetëm 11.3 milion njësi, më pak se Fitbit me 13.8 milion njësi.

Ky i fundit kishte vendin e katërt në tre mujorin e katërt të 2018-ës me 5.5 milion njësi të shitura.

Së fundi vjen Samsung me 4 milion njësi të shitura në tre mujorin e fundit të 2018-s dhe 10.7 milion njësi gjatë gjithë vitit. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

Opera sjell shfletuesin me portofolin e kriptomonedhave në iOS

Opera sjell shfletuesin me portofolin e kriptomonedhave në iOS

Mungesa e gjumit dëmton aftësinë riparuese të qelizave të trurit

Mungesa e gjumit dëmton aftësinë riparuese të qelizave të trurit

“ji32k7au4a83″ mund tu duket fjalëkalim i vështirë por është një prej më të hakuarve

“ji32k7au4a83″ mund tu duket fjalëkalim i vështirë por është një prej më të hakuarve

Apple adreson “Flexgate” në laptopët MacBook Pro

Apple adreson “Flexgate” në laptopët MacBook Pro

Miomët e mitrës

Miomët e mitrës

Huawei thirrje për krijimin e standardeve të përbashkëta të sigurisë kibernetike

Huawei thirrje për krijimin e standardeve të përbashkëta të sigurisë kibernetike

Në mungesë të pemëve, zogjtë ndërtuan fole gjigante nëpër shtyllat e telefonit (Foto)

Në mungesë të pemëve, zogjtë ndërtuan fole gjigante nëpër shtyllat e telefonit (Foto)

Corning po punon një xham fleksibël për të zëvendësuar plastikën tek smartfonët me ekrane me palosje

Corning po punon një xham fleksibël për të zëvendësuar plastikën tek smartfonët me ekrane me palosje

Ushqimet me sasi të lartë të kolesterolit nuk shkaktojnë sëmundje të zemrës

Ushqimet me sasi të lartë të kolesterolit nuk shkaktojnë sëmundje të zemrës

Shkrepi në momentin e duhur, fotografoi pilotin e aeroplanit ushtarak që shikonte drejt tij (Foto)

Shkrepi në momentin e duhur, fotografoi pilotin e aeroplanit ushtarak që shikonte drejt tij (Foto)

Misteri që rrethon QuadrigaCX, zbulohen bosh portofolët e themeluesit

Misteri që rrethon QuadrigaCX, zbulohen bosh portofolët e themeluesit

Çokollata e lufton kollin më mirë sesa ilaçet

Çokollata e lufton kollin më mirë sesa ilaçet

Ja fotot e para të shfletuesit Microsoft Edge bazuar në Chrome

Ja fotot e para të shfletuesit Microsoft Edge bazuar në Chrome

Plot 268 ankesa kanë shkuar në aplikacionin Rruga Dixhitale për mirëmbajtjen e rrugëve

Plot 268 ankesa kanë shkuar në aplikacionin Rruga Dixhitale për mirëmbajtjen e rrugëve

Mungesa e kësaj vitamine mund të ju vërbojë

Mungesa e kësaj vitamine mund të ju vërbojë