Opozita: Zëvendësministrat më shumë e pengojnë njëri-tjetrin sesa punojnë

28.04.2018 11:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Opozita: Zëvendësministrat më shumë e pengojnë njëri-tjetrin sesa punojnë

Qeveria “Haradinaj” i ka 21 ministri dhe hiç më pak se 78 zëvendësministra. Zyrtarë për informim të Qeverisë së Kosovës kanë konfirmuar për gazetën “Zëri” për dhjetëra raporte të punës që i kanë pranuar deri më tani nga zëvendësministrat, por nuk kanë treguar datën se kur do të mbahet ky takim i përbashkët, shkruan sot Gazeta “Zëri”.

Në anën tjetër, përfaqësues të opozitës thonë se një numër kaq i madh i zëvendësministrave s’ka çfarë pune të bëjë në Qeveri. Sipas tyre, zëvendësministrat vetëm se janë shndërruar në pengesë për të punuar në dikasteret qeveritare.

Lirije Kajtazi, deputete e Lidhjes Demokratike të Kosovës, ka thënë për gazetën “Zëri” se zëvendësministrat e shumtë më shumë po e pengojnë njëri-tjetrin sesa punojnë. “Ajo çka është parë dhe është raportuar në disa raste është se ata më shumë e kanë penguar njëri-tjetrin duke u munduar të gjejnë hapësira, pasi s’kanë pasur as karrige të mjaftueshme nëpër zyra”, ka thënë Kajtazi.

Ndërkaq Ismajl Kurteshi, nga Lëvizja Vetëvendosje, ka thënë se LVV-ja nuk ka informacion për ndonjë punë konkrete të zëvendësministrave të qeverisë “Haradinaj”, shkruan “Zëri”.

“Sa unë kam informata, nuk dimë asnjë punë konkrete deri më tani të ndonjë zëvendësministri. Kjo nuk do të thotë që ata s’kanë bërë asgjë, por ne nuk dimë ndonjë punë të veçantë të ndonjërit prej tyre”, ka thënë Kurteshi për “Zërin”.

Ai tutje tha se numri i madh i zëvendësministrave nuk e ka shtuar aspak intensitetin e punës në ministritë përkatëse./ZËRI

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lirohet pjesëtari i FSK-së, i arrestuar dje në Konçul

Lirohet pjesëtari i FSK-së, i arrestuar dje në Konçul

The Guardian: Vuçiqi jeton me intriga politike

The Guardian: Vuçiqi jeton me intriga politike

Pacolli zhvleftëson Platformat e liderëve, sheh zgjedhje vitin e ardhshëm

Pacolli zhvleftëson Platformat e liderëve, sheh zgjedhje vitin e ardhshëm

Haradinaj kundërshton arrestimin e ushtarit serb të FSK-së në Konçul

Haradinaj kundërshton arrestimin e ushtarit serb të FSK-së në Konçul

Ekipi menaxhues për formimin e asociacionit përbëhet vetëm nga Serbë

Ekipi menaxhues për formimin e asociacionit përbëhet vetëm nga Serbë

Zyrtare: Gjilani do të qeveriset nga LDK, AAK dhe AKR

Zyrtare: Gjilani do të qeveriset nga LDK, AAK dhe AKR

Gjykata vendos rreth të akuzuarit për djegien e kufomave në Krushë të Vogël

Gjykata vendos rreth të akuzuarit për djegien e kufomave në Krushë të Vogël

Haradinaj nuk merr pjesë në manifestimin ‘Takimet e Vendlindjes 2018’ në Medvegjë

Haradinaj nuk merr pjesë në manifestimin ‘Takimet e Vendlindjes 2018’ në Medvegjë

Vazhdon largimi i të rinjve nga Maqedonia

Vazhdon largimi i të rinjve nga Maqedonia

Rusal "reformohet" në këmbim të largimit të sanksioneve të SHBA-së

Rusal "reformohet" në këmbim të largimit të sanksioneve të SHBA-së

Opozita: Zëvendësministrat më shumë e pengojnë njëri-tjetrin sesa punojnë

Opozita: Zëvendësministrat më shumë e pengojnë njëri-tjetrin sesa punojnë

Shuma marramendëse që Serbia ka shpenzuar për lobim kundër Kosovës

Shuma marramendëse që Serbia ka shpenzuar për lobim kundër Kosovës

Prokuroria hesht, IPK-ja trajton rastin e deportimit gabimisht

Prokuroria hesht, IPK-ja trajton rastin e deportimit gabimisht

Përleshje masive mes punëtorëve të Bechtel-Enkas, një dërgohet në spital- gjashtë të tjerë arrestohen

Përleshje masive mes punëtorëve të Bechtel-Enkas, një dërgohet në spital- gjashtë të tjerë arrestohen

Rreth 70.35% e banesave përdorin drurin për ngrohjeje

Rreth 70.35% e banesave përdorin drurin për ngrohjeje

Borxhi i qeverisë Haradinaj pritet të arrijë 2 miliardë euro

Borxhi i qeverisë Haradinaj pritet të arrijë 2 miliardë euro