Opozita në Serbi del me Deklaratë për pajtim mes serbëve e shqiptarëve

25.05.2019 17:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Opozita në Serbi del me Deklaratë për pajtim mes serbëve e shqiptarëve

Partia e Lirisë dhe e Drejtësisë (SSP) në Serbi prezantoi sot një propozim-Deklaratë për pajtimin e popullit serb dhe shqiptar i cili parasheh mënyrën e zgjidhjes së problemeve të jetës së njerëzve ndërsa çështja e statusit mbetet mënjanë, sepse, siç thonë nga kjo parti, në këtë moment nuk mund të zgjidhet për shkak të pozicioneve krejtësisht të kundërta.

“Kjo Deklaratë bën thirrje për pajtim, për promovim të gjërave të mira nga e kaluara e përbashkët dhe heqje të pengesave”, ka thënë nënkryetari i SSP-së, Borko Stefanoviq, shefi i dikurshëm i ekipit negociator të Serbisë me Kosovën, në një konferencë me gazetarë, duke shtuar se “oligarkitë e alienuara” në Beograd e Prishtinë nuk mund të sjellin pajtimin.

Ai tha se ky dokument paraqet “drejtimin e qartë të lëvizjes për dy popujt të cilët nuk dëshirojnë të jenë të robëruar në llogoret e urrejtjes dhe mosmarrëveshjeve të vazhdueshme”.

“Vizioni ynë për sa i përket statusit të Kosovës e Metohisë është i njohur, por ne s’duam që ta ekspozojmë atë në këtë dokument”, tha Stefanoviqi, raporton agjencia serbe e lajmeve “Beta”.

Ndërkaq, kryetari i SSP-së, Dragan Gjillas, tha se problemet e jetës së mund të zgjidhen “bashkërisht, nëse jemi të gatshëm, të hapur, dëshirojmë të bashkëpunojmë, natyrisht me ndihmën e bashkësisë ndërkombëtare”, ndërsa theksoi se regjimet në Beograd e Prishtinë e shfrytëzojnë problemin e Kosovës për “qëllime të brendshme politike”, transmeton Koha.net.

“Kjo do të jetë politika partiake që do ta zbatojmë kur të jemi në pushtet, do të insistojmë në këtë si dokument fillestar për bisedime të mëtejshme”, tha GJillasi, duke shtuar se “jeta nuk i pret politikanët” dhe kështu problemet duhen zgjidhur sa më parë.

Ai deklaroi se nuk do të marrin pjesë në seancën e së hënës në Kuvendin e Serbisë ku presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, do të flasë për Kosovën.

Deklarata e propozuar parasheh miratimin e një sërë protokollesh – mbi bashkëpunimin e sistemeve të sigurisë dhe drejtësisë, lirinë e lëvizjes, zgjidhjen e çështjeve të së drejtave pronësore, bashkëpunimin ekonomik, bashkëpunimin në fushën e kulturës, sportit, medias, arsimit, shëndetësisë.

Në Deklaratë thuhet po ashtu se momentumi aktual politik e historik kërkon zgjidhje të guximshme dhe afatgjate, por assesi “zgjidhje të shpejtë që kërcënon nxitjen e përleshjeve në Ballkan”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vuçiq: Serbia i ka mbrojtur interesat në Kosovë, serbët i dominojnë të gjitha institucionet e veriut

Vuçiq: Serbia i ka mbrojtur interesat në Kosovë, serbët i dominojnë të gjitha institucionet e veriut

Grabovci tërhiqet nga kandidatura për kryetar të PDK-së në Pejë

Grabovci tërhiqet nga kandidatura për kryetar të PDK-së në Pejë

Protestë paqësore e opozitës. Basha falenderon ndërkombëtarët: Kërkuan zgjedhje jo pa opozitën

Protestë paqësore e opozitës. Basha falenderon ndërkombëtarët: Kërkuan zgjedhje jo pa opozitën

Lista Serbe mbron Vuçiqin: Planet e opozitës për Kosovën rrenë e mashtrime

Lista Serbe mbron Vuçiqin: Planet e opozitës për Kosovën rrenë e mashtrime

Arrestohet pas 30 vjetësh për vrasjen e Haki Ukajt, dorasi më 2010 e kishte ndërruar identitetin

Arrestohet pas 30 vjetësh për vrasjen e Haki Ukajt, dorasi më 2010 e kishte ndërruar identitetin

LDK’ja thotë se pati alarmuar para 4 vjetësh për fajdetë

LDK’ja thotë se pati alarmuar para 4 vjetësh për fajdetë

Opozita në Serbi del me Deklaratë për pajtim mes serbëve e shqiptarëve

Opozita në Serbi del me Deklaratë për pajtim mes serbëve e shqiptarëve

Dodik: Më vjen mirë që Haradinaj po e trajton Republikën Serbe shtet

Dodik: Më vjen mirë që Haradinaj po e trajton Republikën Serbe shtet

Policia terrorizon spitalet – A po i drejtojnë pacientët për fekondim artificial drejt Shkupit?

Policia terrorizon spitalet – A po i drejtojnë pacientët për fekondim artificial drejt Shkupit?

Tahiri kërkon konfiskimin e pasurisë së grupeve kriminale, KDI-ja thotë se 90% e rasteve nuk identifikohen

Tahiri kërkon konfiskimin e pasurisë së grupeve kriminale, KDI-ja thotë se 90% e rasteve nuk identifikohen

Kurti për padinë ndaj Thaçit e Veselit: Prokuroria Themelore e Prishtinës në heshtje varri

Kurti për padinë ndaj Thaçit e Veselit: Prokuroria Themelore e Prishtinës në heshtje varri

Daçiq: Pacolli me 500 mijë dollarë deshi ta blinte njohjen e Kosovës nga Kongoja

Daçiq: Pacolli me 500 mijë dollarë deshi ta blinte njohjen e Kosovës nga Kongoja

“Shqiptarët e fituan Betejën e Kosovës”

“Shqiptarët e fituan Betejën e Kosovës”

Deputeti i PDK’së: Rrahim Hashimin ma sollën në tavolinë, jap dorëheqje nëse del diçka

Deputeti i PDK’së: Rrahim Hashimin ma sollën në tavolinë, jap dorëheqje nëse del diçka

Wesley Clark: Shqiptarët iu përgjigjen luftimeve me luftë

Wesley Clark: Shqiptarët iu përgjigjen luftimeve me luftë

Isa Mustafa uron 24 Majin – Ditën e Presidentit të Republikës së Kosovës

Isa Mustafa uron 24 Majin – Ditën e Presidentit të Republikës së Kosovës