Opozita marshon në Tiranë

13.05.2019 21:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Opozita marshon në Tiranë

Protestuesit e thirrur nga opozita e Shqipërisë, të hënën kanë marshuar në rrugët e kryeqytetit të Tiranës dhe kanë kërkuar largimin e Qeverisë duke brohoritur “Rama ik” dhe “e duam Shqipërinë si gjithë Evropa”.

Ata, me të arritur para godinës së kryeministrisë së Shqipërisë kanë hedhur tymuese në drejtim të saj, përderisa qindra forca të Policisë së Shtetit e kishin rrethuar atë fizikisht dhe me rrethim të hekurt.

Kryetari opozitar nga Partia Demokratike, Lulzim Basha, e ka quajtur kryeministrin “jolegjitim” dhe tha se ai duhet të largohet, duke shtuar se krimi dhe korrupsioni kanë kapluar Shqipërinë.

Ai e ka quajtur dhunë barbare shtetërore intervenimin me gaz lotsjellës dhe autobote uji të policisë në protestën e së shtunës, që shpërndanë turmën e protestuesve të cilët hodhën shishe molotovi dhe mjete të forta në drejtim të institucioneve.

Pranë Kuvendit të Shqipërisë situata ishte më e tensonuar, kur disa prej protestuesve hodhën fishekzjarre në drejtim të forcave të policisë ndërsa përmes altoparlantit nga këta të fundit bëhej thirrje për vetëpërmbajtje.

Protestat e dhunshme në Tiranë, 11 maj

Protestat e dhunshme në Tiranë, 11 maj

Policia ka bërë të ditur përmes një njoftimi për media, se nga shashkat e hedhura në drejtim të tyre ka mbetur i lënduar një oficer i policisë, i cili është dërguar në spital për të marrë ndihmën e shpejtë.

Qytetarët, megjithatë u shpërndanë për të vazhduar te Ministria e Punëve të Brendshme, ku tërhoqën gardhin metalik që ishte vendosur në rrethim të institucionit. Ata edhe në këtë pikë hodhën flakadanë e tymuese.

Stacioni i fundit i marshimit opozitar është Drejtoria e Policisë në Tiranë, ku protestuesit thyen xhamat pasi hodhën gurë dhe një shishe molotovi në drejtim të godinës dhe kërkuan lirimin e të arrestuarve të protestës së kaluar.

Misionet diplomatike me seli në Tiranë kanë bërë thirrje për qetësi, duke ripërsëritur qëndrimin e tyre se dhuna nuk është zgjidhje.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara përmes një deklarate ka dënuar përsëri dhunën e ushtruar në protestën e 11 majit, si dhe mbishkrimin pranë vendbanimit së Ambasadorit të OSBE-së Bernd Borchardt, ku me mbishkrim të zi ishte shkruar “Borchardt turp të kesh”.

Ata po ashtu u kanë bërë thirrje drejtuesve të protestës që të dënojnë veprimet e dhunshme të mbështetësve të tyre. Në anën tjetër ata kanë thënë se edhe autoritetet ligj-zbatuese duhet të veprojnë me vetëpërmbajtje, përfshirë edhe rastet kur iu përgjigjen provokimeve.

“;
//parse XFBML, because it is not nativelly working onload
if (!fbParse()) {
var c = 0,
FBParseTimer = window.setInterval(function () {
c++;
if (fbParse())
clearInterval(FBParseTimer);
if (c === 20) { //5s max
thisSnippet.innerHTML = “Facebook API failed to initialize.”;
clearInterval(FBParseTimer);
}
}, 250);
}
}
};
thisSnippet.className = “facebookSnippetProcessed”;
if (d.readyState === “uninitialized” || d.readyState === “loading”)
window.addEventListener(“load”, render);
else //liveblog, ajax
render();
})(document);

Ky marshim shënon protestën e pestë kombëtare që nga mesi i muajit shkurt, kur partitë opozitare Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim, bashkë me aleatët e tyre të djathtë u larguan nga Parlamenti duke hequr dorë nga mandatet e tyre si deputetë në Kuvend.

Kërkesa kryesore e opozitës është dorëheqja e kryeministrit Edi Rama dhe krijimi i një qeverie tranzitore që garanton organizimin e zgjedhjeve të lira e të ndershme.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vrasja e dy grave në Zvicër, njëra është nga Kosova

Vrasja e dy grave në Zvicër, njëra është nga Kosova

Arrestohet 17-vjeçari që e sulmoi gruan rome në Ferizaj

Arrestohet 17-vjeçari që e sulmoi gruan rome në Ferizaj

A janë përgjimet në BDI të ndërlidhura me aksionin “Fshesa”?

A janë përgjimet në BDI të ndërlidhura me aksionin “Fshesa”?

Apostolova: Merrni seriozisht rekomandimet në Raportin e Progresit, hartoni plan veprimi

Apostolova: Merrni seriozisht rekomandimet në Raportin e Progresit, hartoni plan veprimi

A mund të bëhet fryrje e buzëve dhe rritje e gjoksit në QKUK?

A mund të bëhet fryrje e buzëve dhe rritje e gjoksit në QKUK?

Për 24 orë: 84 aktakuza kundër 104 personave dhe 12 të ndaluar

Për 24 orë: 84 aktakuza kundër 104 personave dhe 12 të ndaluar

Sindikata e RTK-së mirëpret votimin në parim të ligjit për transmetuesin publik

Sindikata e RTK-së mirëpret votimin në parim të ligjit për transmetuesin publik

Merkel mohon se ka përplasje me pasardhësen e saj

Merkel mohon se ka përplasje me pasardhësen e saj

Reagon Çitaku: Gruaja e ‘goditur’ rome – Turp dhe marrëzi

Reagon Çitaku: Gruaja e ‘goditur’ rome – Turp dhe marrëzi

Thaçi kritikon BE-në, përmend alternativa kombëtare

Thaçi kritikon BE-në, përmend alternativa kombëtare

Përleshja në nëndegën e LDK-së në Ferizaj, vjen reagimi i partisë

Përleshja në nëndegën e LDK-së në Ferizaj, vjen reagimi i partisë

Krerët e Maqedonisë së Veriut të kënaqur nga raporti i KE-së

Krerët e Maqedonisë së Veriut të kënaqur nga raporti i KE-së

Marrëveshja e Mirëkuptimit për patrullime të përbashkëta në mes të Policisë së Kosovës dhe Shqipërisë

Marrëveshja e Mirëkuptimit për patrullime të përbashkëta në mes të Policisë së Kosovës dhe Shqipërisë

GLPS për Raportin për Kosovën: BE-ja kërkesat e njëjta, perspektiva evropiane po përdoret për politika ditore

GLPS për Raportin për Kosovën: BE-ja kërkesat e njëjta, perspektiva evropiane po përdoret për politika ditore

Pacolli i çon porosi ndërkombëtarëve, pasi Serbia liron zyrtarin kosovar

Pacolli i çon porosi ndërkombëtarëve, pasi Serbia liron zyrtarin kosovar

Halil Kastrati: Sot nis ndërtimi i shtatë shtëpive të reja në Dragash

Halil Kastrati: Sot nis ndërtimi i shtatë shtëpive të reja në Dragash