Opozita kërkon qeveri kalimtare, Gruevski refuzon

15.03.2015 15:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Opozita kërkon qeveri kalimtare, Gruevski refuzon

Opozita në Maqedoni ka përsëritur kërkesën për qeveri kalimtare, si alternativa e vetme për nxjerrjen e vendit nga kriza në të cilën është futur, pas publikimit të asaj që quhet “aferë e përgjimeve”.

Lideri i Lidhjes Social-Demokrate në opozitë, Zoran Zaev, ka publikuar audio-incizime të reja nga bisedat e përgjuara telefonike të zyrtarëve të qeverisë, të cilat, sipas tij, dëshmojnë punën kriminale të pushtetit aktual.

Në fokus të materialeve të prezantuara sot ka qenë kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, i cili, në një bisedë me ministrin e Transportit, Mile Janakievski, merret vesh për ndryshimin e një plani urbanistik të Shkupit, në mënyrë që personalisht të përvetësojë tokë për ndërtim në pjesën elitare të kryeqendrës.

“Nuk ka më asgjë se çfarë të fshehë, apo të pranojë. Gjithçka është e qartë. Gruevskit i ka ardhur fundi. Vetëm me dorëheqjen e Gruevskit dhe formimin e qeverisë kalimtare, mund të dilet nga kriza politike në të cilën ndodhet Maqedonia”, ka deklaruar Zaev.

Por, kritikave të tij, Gruevski i është përgjigjur në një miting të partisë së tij, VMRO-DPMNE, të mbajtur menjëherë pas publikimit të, siç thuhet, “bombës së dhjetë” të opozitës.

Gruevki ka përjashtuar çdo mundësi për dorëheqje, apo për qeveri kalimtare.

“Nuk do të ketë zgjedhje, nuk do të ketë qeveri kalimtare me VMRO-DPMNE-në si pjesë e saj. Legjitimitetin e një qeverie e cakton populli. Ne respketojmë vullnetin e popullit, i cili shihet edhe nga tubimi i sotëm”, ka deklaruar Gruevski, duke akuzuar kreun e opozitës për, siç ka thënë, “tentim për rrëzimin me dhunë të qeverisë së zgjedhur në mënyrë demokratike”.

Gruevski ka thënë se të gjitha materialet e publikuara nga Zaevi janë të montuara me ndihmën e shërbimeve të huaja sekrete, me qëllimin e vetëm destabilizimin e Maqedonisë.

Gruevski ka hedhur poshtë mundësitë për ndryshimin e emrit të shtetit, siç kërkohet, për zhbllokimin e procesit eurointegrues të Maqedonisë./rel/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Trump, SHBA: E ndërprejmë përfundimisht marrëdhëniet me OBSH’në

Trump, SHBA: E ndërprejmë përfundimisht marrëdhëniet me OBSH’në

Një fjalë shmang Austrinë nga gabimi i madh në buxhetin e vendit

Një fjalë shmang Austrinë nga gabimi i madh në buxhetin e vendit

Fillojnë shkurtimin e stafit linjat ajrore  për shkak të Covid-19

Fillojnë shkurtimin e stafit linjat ajrore për shkak të Covid-19

Në SHBA, arrestohet polici që ia vuri gjurin në qafë zezakut

Në SHBA, arrestohet polici që ia vuri gjurin në qafë zezakut

Tensionet kufitare, kinezët apo indianët kanë gjuajtësit më të mirë?

Tensionet kufitare, kinezët apo indianët kanë gjuajtësit më të mirë?

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në SHBA, Policia arreston gazetarin e CNN gjatë transmetimit ‘live’

Në SHBA, Policia arreston gazetarin e CNN gjatë transmetimit ‘live’

Ministrja italiane: Objekt abuzimesh seksiste prej “paaftësisë gjatë krizës së pandemisë”

Ministrja italiane: Objekt abuzimesh seksiste prej “paaftësisë gjatë krizës së pandemisë”

Tensione dhe përleshje në SHBA

Tensione dhe përleshje në SHBA

Është duke përgatitur një rregullore Trump për rrjetet sociale

Është duke përgatitur një rregullore Trump për rrjetet sociale

Burri mbyt gruan e tij

Burri mbyt gruan e tij

​Gentiloni: Një mundësi të madhe i ofroi BE Italisë

​Gentiloni: Një mundësi të madhe i ofroi BE Italisë

Levitt, fituesi i Nobelit për kimi: S’ka shpëtuar asnjë jetë deri më tash karantina

Levitt, fituesi i Nobelit për kimi: S’ka shpëtuar asnjë jetë deri më tash karantina

SHBA kalon 100 mijë vdekje nga koronavirusi

SHBA kalon 100 mijë vdekje nga koronavirusi

8 miliardë euro Franca për ta shpëtuar industrinë e makinave të dëmtuar nga pandemia e COVID-19

8 miliardë euro Franca për ta shpëtuar industrinë e makinave të dëmtuar nga pandemia e COVID-19

Çfarë po ndodh në Ekuador, më i prekur nga Covid-19

Çfarë po ndodh në Ekuador, më i prekur nga Covid-19