Opozita bojkoton seancën për Kosovën: Vuçiq dëshiron ta shëndrrojë Parlamentin në reality show

27.05.2019 14:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Opozita bojkoton seancën për Kosovën: Vuçiq dëshiron ta shëndrrojë Parlamentin në reality show

Opozita serbe e sheh si keqpërdorim të institucioneve shtetërore, raportin e sotëm nga presidenti Aleksandar Vuçiq për Kosovën në Parlamentin e Serbisë.

Pjestarë të opozitës në Parlamentin serb kanë paralajmëruar se do ta bojkotojnë seancën e sotme në të cilën në rend të ditës është çështja e Kosovës, duke theksuar se nuk dëshirojnë të jenë pjesëmarrës në “reality show” në të cilin presidenti serb Aleksandar Vuçiq, sipas tyre, do të mundohet ta fajësojë opozitën për “debaklin” politik ndaj Kosovës.

Duke theksuar se caktimi i seancës për Kosovën në këtë moment është “keqpërdorim i temës më të rëndësishme shtetërore dhe nacionale”, kreu i lëvizjes Dveri, Bosko Obradoviq ka thënë se sot në Parlament do të jetë një atmosferë e “reality shoë” në vend të Parlamentit, shkruan “Beta”, transmeton lajmi.net.

“Nuk na shkon ndërmend që nga seanca e Parlamentit të krijojmë një reality show. Dikush që është paraqitur si i çmendur ose ndoshta edhe jo, tani është kujtuar të vjen në Parlament kur opozita i bojkoton seancat”, u shpreh ai. Sipas tij, e vetmja gjurmë e shkruar nga vitet e fundit ishin bisedimet e Beogradit dhe Prishtinës për raportin e zyrës për Kosovë.

“Aso kohe Vuçiq si president i shtetit kishte komentuar raportin e një zyreje të Qeverisë së Serbisë. Kjo është dëshmi se janë keqpërdorur insistucionet shtetërore, kjo flet për sëmundjen e sistemit”, theksoi Obradoviq. Vuçiq sot pritet të paraqesë një raport në seancën për Kosovën derisa është bërë e ditur se do të flasë për dy – tri orë edhe për tema të tjera. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ministri Ismaili nënshkruan Udhëzimin Administrativ që ulë çmimet e barnave në Kosovë

Ministri Ismaili nënshkruan Udhëzimin Administrativ që ulë çmimet e barnave në Kosovë

Opozita bojkoton seancën për Kosovën: Vuçiq dëshiron ta shëndrrojë Parlamentin në reality show

Opozita bojkoton seancën për Kosovën: Vuçiq dëshiron ta shëndrrojë Parlamentin në reality show

Thaçi: Mungesa e marrëveshjes Kosovë-Serbi mund të ketë pasoja

Thaçi: Mungesa e marrëveshjes Kosovë-Serbi mund të ketë pasoja

Lajiq: Lejlekët s’e kthejnë dot Kosovën në Serbi

Lajiq: Lejlekët s’e kthejnë dot Kosovën në Serbi

Mbollët erë, tani korrni furtunë!

Mbollët erë, tani korrni furtunë!

Skenderaj me më së shumti investime nga Qeveria, prej të gjitha komunave

Skenderaj me më së shumti investime nga Qeveria, prej të gjitha komunave

Kjo është kosovarja që do t’i ligjërojë NATO-s për krimet e Serbisë në Kosovë

Kjo është kosovarja që do t’i ligjërojë NATO-s për krimet e Serbisë në Kosovë

Djankov: KE-ja duhet ta ketë prioritet integrimin ekonomik të vendeve të Ballkanit

Djankov: KE-ja duhet ta ketë prioritet integrimin ekonomik të vendeve të Ballkanit

Arba Kokalari, eurodeputetja e parë shqiptare

Arba Kokalari, eurodeputetja e parë shqiptare

Serbët arrestojnë punëtorin e Administratës Tatimore të Kosovës, Marjan Gjokajn

Serbët arrestojnë punëtorin e Administratës Tatimore të Kosovës, Marjan Gjokajn

Pjesëmarrje historike për PE-në, ekstremistët ngjiten të udhëhequr nga Le Pen

Pjesëmarrje historike për PE-në, ekstremistët ngjiten të udhëhequr nga Le Pen

SHBA dërgon trupa të reja ushtarake në Kosovë

SHBA dërgon trupa të reja ushtarake në Kosovë

Dalin rezultatet e para të zgjedhjeve evropiane

Dalin rezultatet e para të zgjedhjeve evropiane

Shpenzohet gjysma e rezervës shtetërore

Shpenzohet gjysma e rezervës shtetërore

Tema e Asociacionit mund të rikthehet në tavolinën e bisedimeve

Tema e Asociacionit mund të rikthehet në tavolinën e bisedimeve

Rita Ora përmend Kosovën dhe jep mesazhin e madh: Duhet të qep gojën dhe të këndoj

Rita Ora përmend Kosovën dhe jep mesazhin e madh: Duhet të qep gojën dhe të këndoj