Opinioni i Venecias mund t’i ofrojë parimet udhëheqëse rreth kontestit për mandatarin

04.05.2020 09:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Opinioni i Venecias mund t’i ofrojë parimet udhëheqëse rreth kontestit për mandatarin

Komisioni i Venecias mund t’i ofrojë vetëm parimet udhëheqëse në zgjidhjen e kontestit që ndërlidhet me çështjen e mandatarit të qeverisë së re.

Përveç kontestimit të dekretit të presidentit në Gjykatën Kushtetuese, Kryeministri në detyrë Albin Kurti, i ka dërguar kërkesë për opinion edhe Komisionit të Venecias nëse veprimet e Presidentit për mandatarin bien ndesh me aktin më të lartë juridik.

Kurti pretendon se presidenti Thaçi i tejkaloi kompetencat, duke e shmangur partinë fituese në mësymjen e tij që mandatarin t’ia kalojë partisë së dytë. Kjo është hera e parë që Kosova dërgon kërkesë për opinion në Komisionin e Venecias në lidhje me raportin e institucioneve kushtetuese.

Edhe pse opinioni i këtij Komisioni nuk krijon obligime ligjore, zyrtarë të qeverisë kanë treguar qëllimin që synohet të mbërrihet me kërkesën e parashtruar. Furtuna Sheremeti, këshilltare ligjore e kryeministrit në detyrë, ka thënë se opinioni i Komisionit mund të ndihmojë në përafrimin dhe sqarimin e interpretimeve aktuale. Sipas saj, Kërkesa në Komisionin e Venecies është dërguar konkretisht për të kërkuar sqarime në lidhje me kompetencat e Presidentit të Kosovës në shpërndarjen e Kuvendit dhe në kompetencat e tij për propozimin e mandatarit për Kryeministër të vendit, pas mocionit të suksesshëm të mosbesimit, transmeton KOHA.

“Ne kemi shtruar katër pyetje para Komisionit, ku kemi kërkuar sqarim se a kanë qenë veprimet e Presidentit në linjë me Kushtetutën. Një prej pyetjeve që kemi shtruar për shembull ka të bëjë me afatin që Presidenti ka vendosur në mënyrë arbitrare në raport me pritjen e përgjigjes nga partia fituese”, ka thënë Sheremeti për gazetën. Në linjë me situatën e krijuar në Kosovë, sipas Sheremetit, një opinion nga Komisioni i Venedikut do të shërbente në forcimin e demokracisë dhe të së drejtës kushtetuese.

“Gjithashtu, një vlerësim nga Komisioni do të kishte vlerë substanciale jo vetëm për Kosovën, por gjithashtu në mënyrë më të përgjithshme edhe për praktikën kushtetuese në të gjitha shtetet e Këshillit të Evropës. Kështu që pak a shumë, qëllimi ynë është që thjesht të arrijmë të mbyllim hendekun që ekziston në mes të interpretimeve të kundërta që mbizotërojnë aktualisht në skenën tonë jo vetëm politike – por edhe juridike”, ka theksuar këshilltarja e kryeministrit.

“Një opinion nga Komisioni i Venecies, përkundër faktit që nuk krijon obligime ligjore, prapëseprapë konsiderojmë që mund të ndihmojë në përafrimin dhe sqarimin e interpretimeve aktuale”.

Loxha: Komisioni mund të ndihmojë nëse e kërkon Gjykata Kushtetuese

Arbresha Loxha, Drejtoreshë Ekzekutive në Grupin për Studime Juridike dhe Politike (GLSP) vlerëson se Komisioni i Venecias nuk do të pranojë të përgjigjet në çështjet që potencialisht përbëjnë rast për Gjykatën Kushtetuese.

“Komisioni i Venecias (KV) zakonisht kur i dërgohen pyetje nga qeveritë ose parlamenti, përgjigjet në çështjet parimore që lidhen me funksionimin demokratik të shtetit dhe jo në ato që kontestimi ka të bëjë me elemente detajore, të tilla çfarë zakonisht janë të përshtatshme për zgjidhje gjyqësore”, ka thënë Loxha për “Kohën Ditore”.

Sipas saj, edhe në rastin konkret, ku qeveria në detyrë i është drejtuar, Komisioni i Venecias nuk do të pranojë të përgjigjet në ato gjëra që potencialisht janë rast gjyqësor për Gjykatën Kushtetuese të Kosovës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


130 persona janë në izolim pasi që kanë kontaktuar të infektuarit në fabrikën e tekstilit

130 persona janë në izolim pasi që kanë kontaktuar të infektuarit në fabrikën e tekstilit

Trump, SHBA: E ndërprejmë përfundimisht marrëdhëniet me OBSH’në

Trump, SHBA: E ndërprejmë përfundimisht marrëdhëniet me OBSH’në

Një fjalë shmang Austrinë nga gabimi i madh në buxhetin e vendit

Një fjalë shmang Austrinë nga gabimi i madh në buxhetin e vendit

Fillojnë shkurtimin e stafit linjat ajrore  për shkak të Covid-19

Fillojnë shkurtimin e stafit linjat ajrore për shkak të Covid-19

Muja: Pritjet i kam pasur nga tre gjyqtarë të Kushtetueses

Muja: Pritjet i kam pasur nga tre gjyqtarë të Kushtetueses

Max paralajmëron projektin e ri me një fotografi provokuese

Max paralajmëron projektin e ri me një fotografi provokuese

Rihanna është shumë e lezetshme, por nuk di të këndojë!

Rihanna është shumë e lezetshme, por nuk di të këndojë!

12 klubet e Superligës rezultojnë negativ në koronavirus, gati për rikthimin e garës

12 klubet e Superligës rezultojnë negativ në koronavirus, gati për rikthimin e garës

Në SHBA, arrestohet polici që ia vuri gjurin në qafë zezakut

Në SHBA, arrestohet polici që ia vuri gjurin në qafë zezakut

Gashi, Kushtetuesja: Sqaroi se në Kosovë popullin e përfaqëson Kuvendi, e jo Qeveria e Presidenti

Gashi, Kushtetuesja: Sqaroi se në Kosovë popullin e përfaqëson Kuvendi, e jo Qeveria e Presidenti

Borell: BE do të preferonim të ruhet gjendja e tanishme sa u përket kufijve, disa shtete janë kundër çfarëdo lëvizjeje

Borell: BE do të preferonim të ruhet gjendja e tanishme sa u përket kufijve, disa shtete janë kundër çfarëdo lëvizjeje

Mickoski: Të amnistohet nga fiaskoja me Covid-19, dëshiron të më paraqet Zaev që unë kinse jam qeveria e Maqedonisë

Mickoski: Të amnistohet nga fiaskoja me Covid-19, dëshiron të më paraqet Zaev që unë kinse jam qeveria e Maqedonisë

Pacolli: Të sqarohem lidhur me deklaratën për sulm terrorist, u keqinterpretua

Pacolli: Të sqarohem lidhur me deklaratën për sulm terrorist, u keqinterpretua

Tensionet kufitare, kinezët apo indianët kanë gjuajtësit më të mirë?

Tensionet kufitare, kinezët apo indianët kanë gjuajtësit më të mirë?

Agjencia kundër korrupsionit në Serbi: Jemi duke e hetuar Goran Rakiqin

Agjencia kundër korrupsionit në Serbi: Jemi duke e hetuar Goran Rakiqin

PDK në Lipjan: Imri Ahmetin po keqpërdor

PDK në Lipjan: Imri Ahmetin po keqpërdor