Opera lançon një shfletues “lojërash”

11.06.2019 19:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Opera lançon një shfletues “lojërash”

Mbase pyetja e parë që do të bëni është: “Çfarë është një shfletues lojërash?” Menjëherë të vjen në mendje projekti Google Stadia, një platformë për transmetimin e video lojërave.

Por sipas konceptit të Opera për një shfletues lojërash, ai është një shfletues si përshtatur për adhuruesit e lojërave dhe jo një shfletues i cili bën punën e rëndë të të luajturit.

Me pak fjalë sistemi është më tepër i interesuar në minimizimin e përdorimit të resurseve të kompjuterit ndërsa lojtarët po luajnë.

Funksioni qendror i shfletuesit është Paneli i Kontrollit GX me të cilin përdoruesit mund të mësojnë sesa procesor dhe RAM po përdoret nga shfletuesi.

Ideja është që lojtarët të transmetojnë lojën e tyre në Twitch po ka ngadalësuar kompjuterin. Sipas kompanisë lojtarët zakonisht përpara se të luajnë një lojë, fikin shfletuesin që të mos ngadalësohet eksperienca e tyre me lojërat.

Një tjetër detaj interesant i Opera GX është integrimi i Twitch duke i lejuar përdoruesit të kyçen në shërbim direkt nga menuja anësore. Gjithashtu marrin njoftime kur transmetuesit që ndjekin janë live.

Ndër të tjera Opera GX ka edhe animacione dhe audio inspiruar nga konsolat e lojërave. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve