OKB: Nxehtësi rekord në oqeane

28.03.2019 21:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
OKB: Nxehtësi rekord në oqeane

Oqeanet kanë arritur temperatura rekrod në vitin 2018, njoftoi sot OKB-ja, që shqetësohet për rreziqet që peshojnë mbi jetën detare përballë ndryshimeve kilmatike.

Kombet e Bashkuara kishin njoftuar në shkurt se periudha 2015-2018 kishte qenë më e nxehta që prej fillimit të matjeve meteorologjike.

Në raportin e publikuar sot mbi gjendjen e klimës në botë, Organizata Meteorologjike Botërore (OMM) jep saktësime në lidhje me shtimin e shfaqjeve fizike të ndryshimit klimatik, sikurse janë fenomenet meteorologjike ekstreme.

OMM-ja thekson gjithashtu edhe impaktin socio-ekonomik në rritje që ka ky ndryshim.

Sipas këtij raporti, në vitin 2018, shumica e rreziqeve natyrore, viktima të të cilave kanë qenë 62 milionë persona, kishin lidhje me kushtet meteorologjike dhe klimatike ekstreme.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


OKB: Nxehtësi rekord në oqeane

OKB: Nxehtësi rekord në oqeane

Basha: Rama i ka orët e numëruara

Basha: Rama i ka orët e numëruara

SBASHK’u paralajmëron greva të reja

SBASHK’u paralajmëron greva të reja

“Mësimdhënësit janë të gatshëm t’i kompensojnë orët, por nuk po i lejon SBASHK’u”

“Mësimdhënësit janë të gatshëm t’i kompensojnë orët, por nuk po i lejon SBASHK’u”

Gjakova hap ekspozitë për garë mjedisore

Gjakova hap ekspozitë për garë mjedisore

Kuvendi ndalon përfundimisht lojërat e fatit

Kuvendi ndalon përfundimisht lojërat e fatit

BQK-ja informoi Bankierët e rinj me mënyrën e funksionimin dhe rolin e saj në ekonomi

BQK-ja informoi Bankierët e rinj me mënyrën e funksionimin dhe rolin e saj në ekonomi

Hoxhaj në përkrahje të fushatës së politikanit gjerman për deputet në Parlament Evropian

Hoxhaj në përkrahje të fushatës së politikanit gjerman për deputet në Parlament Evropian

Fajon: Kosova po bllokohet pa ndonjë arsye

Fajon: Kosova po bllokohet pa ndonjë arsye

Thaçi në shtëpinë e policit të vrarë në Istog, i jep dekoratë vajzës së tij

Thaçi në shtëpinë e policit të vrarë në Istog, i jep dekoratë vajzës së tij

Stoltenberg edhe dy vjet në krye të NATO-s

Stoltenberg edhe dy vjet në krye të NATO-s

Ministri Matoshi, u takua me zëvendësministrin turk të mjedisit dhe urbanizmit

Ministri Matoshi, u takua me zëvendësministrin turk të mjedisit dhe urbanizmit

Abdixhiku: Të mblidhet Komisioni, bashkë me lojërat e fatit të mbyllet edhe Lotaria e Kosovës

Abdixhiku: Të mblidhet Komisioni, bashkë me lojërat e fatit të mbyllet edhe Lotaria e Kosovës

Gjykata Kushtetuese, shfuqizon nenin diskriminues të ligjit për Kryqin e Kuq

Gjykata Kushtetuese, shfuqizon nenin diskriminues të ligjit për Kryqin e Kuq

SHBA mbështet Kosovën në ndërtimin e besimit të qytetarëve në institucione

SHBA mbështet Kosovën në ndërtimin e besimit të qytetarëve në institucione

Gjykata e Apelit liron Mijallkovin nga burgu

Gjykata e Apelit liron Mijallkovin nga burgu