O`Connelli: Ushtarët e Mbretërisë kontribuan për lirinë e Kosovës

17.04.2018 08:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
O`Connelli: Ushtarët e Mbretërisë kontribuan për lirinë e Kosovës

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuara në Republikën e Kosovës, Ruairi O`Connelli, ka thënë se Kosova dhe Britania kanë marrëdhënie unike dhe specifike.

“Pjesëmarrja e ushtarëve britanik në luftën e Kosovës, nuk do të harrohet kurrë”, tha ai.

Sipas tij njerëzit në Prishtinë e në Kosovë janë shumë të mirë. “Këtu njerëzit të përshëndesin dhe kjo më bën shumë me përshtypje të mira. ”, tha ambasadori O’Connelli, në një intervistë sot në emisionin e mëngjesit “Mirëmëngjesi Kosovë”, në Radio Televizionin e Kosovës (RTK).

Ai ka folur edhe për bashkëpunimin e Kosovës dhe Britanisë. Ai ka folur edhe për Edit Durhamin që një shesh mban emrin e saj. “Fillimi bashkëpunimit ndërmjet shqiptarëve dhe Mbretërisë, lidhet me Edit Durhamin”, tha ai.

Sipas tij Kosova dhe Britania janë miq të vjetër. “Është nder për ne që një shesh në Prishtinë mban emrin e një akademike”, tha ai.

O’Connelli, ka përmendur edhe një ish ushtar të UCK-së, që veproi një Britani në një rast kur ndihmoi shumë qytetarë të shumtë.”Dervish Gashi ishte prezentë gjatë sulmit afër Urës së Londrës, ai me veprimin e tij shpëtoi jetën e shumë qytetarëve”, tha Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuara në Republikën e Kosovës, Ruairi O’Connelli./RTK/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Franca bashkëpunon me Rusinë për ndihmat humanitare në Siri

Franca bashkëpunon me Rusinë për ndihmat humanitare në Siri

Aborti selektiv vret 100 milionë femra çdo vit

Aborti selektiv vret 100 milionë femra çdo vit

Ugljanin, Pacollit: Keqardhje që regjimi nacionalist serb pengoi vizitën tuaj

Ugljanin, Pacollit: Keqardhje që regjimi nacionalist serb pengoi vizitën tuaj

Peru, Kongresi shkarkon Këshillin Kombëtar Juridik për shkak të korrupsionit

Peru, Kongresi shkarkon Këshillin Kombëtar Juridik për shkak të korrupsionit

Njeriu më i pasur në Shqipëri është afër blerjes të Ferronikelit

Njeriu më i pasur në Shqipëri është afër blerjes të Ferronikelit

Hajna të armatosur vjedhin në Grashticë

Hajna të armatosur vjedhin në Grashticë

Austria, shteti më mikpritës në botë

Austria, shteti më mikpritës në botë

KFOR’i vendos kufirin Kosovë-Serbi në Karaçevë

KFOR’i vendos kufirin Kosovë-Serbi në Karaçevë

Kosova e Shqipëria me protokoll bashkëpunimi për sezonin turistik

Kosova e Shqipëria me protokoll bashkëpunimi për sezonin turistik

Kryeministrja e Serbisë kritikon kryetarin e boshnjakëve për ftesën që i bëri Pacollit

Kryeministrja e Serbisë kritikon kryetarin e boshnjakëve për ftesën që i bëri Pacollit

Vazhdon tmerri rrugëve të Kosovës, një grua mbetet e vdekur në Pejë

Vazhdon tmerri rrugëve të Kosovës, një grua mbetet e vdekur në Pejë

Arifi: Me Serbinë nuk diskutohet tash për të pagjeturit

Arifi: Me Serbinë nuk diskutohet tash për të pagjeturit

A mund të ketë normalizim të marrëdhënieve me nxënësit e Sheshelit dhe Millosheviqit?

A mund të ketë normalizim të marrëdhënieve me nxënësit e Sheshelit dhe Millosheviqit?

Ish- Kryetari i BIK-ut në Kaçanik arrestohet në Turqi

Ish- Kryetari i BIK-ut në Kaçanik arrestohet në Turqi

Hamasi thotë se ka marrëveshje me Izraelin

Hamasi thotë se ka marrëveshje me Izraelin

Jakup Krasniqi dikujt po i referohet si gomar kur po flet për delegacionin e burrave të Kosovës

Jakup Krasniqi dikujt po i referohet si gomar kur po flet për delegacionin e burrave të Kosovës