O’Connell: Vendimi i KSHC-së i vështirë, universitetet duhet të përmbushin kriteret e cilësisë

19.07.2019 15:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
O’Connell: Vendimi i KSHC-së i vështirë, universitetet duhet të përmbushin kriteret e cilësisë

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruari O’Connell është shprehur se e ardhmja e Kosovës varet nga dy parime.

Sipas tij, të rinjtë e Kosovës meritojnë edukim të mirë që njihet ndërkombëtarisht dhe institucionet e pavarura duhet të lejohen të veprojë në mënyrë të pavarur, shkruan lajmi.net.

Ai këto komente i ka bërë duke iu referuar vendimeve të Këshillit Shtetëror të Cilësisë për tërheqjen e akreditimit.

O’Connell tha se ky është vendim i vështirë por se edhe universitetet duhet të plotësojnë kriteret, veçanërisht nëse duan që t’u njihen diplomat në vende të tjera.

Ambasadori britanez tha se qeveria britanike dhe Këshilli Britanik i Akreditimit janë përpjekur të ndihmojnë universitetet publike dhe private për të përmbushur kriteret e cilësisë.

“Tani kjo çështje është një provë e vërtetë për Kosovën. Rezultati do të tregojë nëse sistemi arsimor i Kosovës është ndërtuar për t’u shërbyer qytetarëve të saj dhe interesit kombëtar, ose për t’i shërbyer një grupi të ngushtë njerëzish dhe interesash private”, ka shkruar O’Connell.

Ky është postimi i tij i plotë:

Dy parime janë jetike për të ardhmen e Kosovës. Të rinjtë e Kosovës meritojnë një edukim të mirë që njihet ndërkombëtarisht. Institucionet e pavarura duhet të lejohen të veprojnë në mënyrë të pavarur pa ndërhyrje politike.

Vendimi i Këshillit Shtetëror të Cilësisë për tërheqjen e akreditimit është një vendim i vështirë. Por universitetet duhet të plotësojnë disa kritere, veçanërisht nëse duan që vendet e tjera evropiane të njohin diplomat e tyre. Nëse universitetet kanë dështuar, pavarësisht paralajmërimeve, për të përmbushur kërkesat minimale të cilësisë, është faji i tyre, jo faji i Këshillit.

Qeveria britanike dhe Këshilli Britanik i Akreditimit janë përpjekur të ndihmojnë universitetet publike dhe private për të përmbushur kërkesat e cilësisë. Tani kjo çështje është një provë e vërtetë për Kosovën. Rezultati do të tregojë nëse sistemi arsimor i Kosovës është ndërtuar për t’u shërbyer qytetarëve të saj dhe interesit kombëtar, ose për t’i shërbyer një grupi të ngushtë njerëzish dhe interesash private.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bushati: Albini “vdes” nëse tash nuk kundërshton oligarkët dhe ndërkombëtarët

Bushati: Albini “vdes” nëse tash nuk kundërshton oligarkët dhe ndërkombëtarët

Kelmendi thotë se ia humbi LDK’së 10 mijë vota

Kelmendi thotë se ia humbi LDK’së 10 mijë vota

Hoti: Me VV-në jemi dakorduar veç për postin e kryeministrit, të gjitha tjerat janë në tavolinë

Hoti: Me VV-në jemi dakorduar veç për postin e kryeministrit, të gjitha tjerat janë në tavolinë

VV-ja dhe LDK-ja bëjnë hapin parë drejt arritjes së koalicionit

VV-ja dhe LDK-ja bëjnë hapin parë drejt arritjes së koalicionit

Nesër mbahet seanca e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Kosovën

Nesër mbahet seanca e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Kosovën

KPK dënon ashpër sulmin ndaj prokurorit Atnor Skoro

KPK dënon ashpër sulmin ndaj prokurorit Atnor Skoro

Komisioni Evropian dhe Kosova me marrëveshje mbi luftën kundër terrorizmit

Komisioni Evropian dhe Kosova me marrëveshje mbi luftën kundër terrorizmit

“Më burgosën e më lanë pa buk” avokati Halilaj reagon pasi iu ngrit aktakuzë në rastin “Drenasi”

“Më burgosën e më lanë pa buk” avokati Halilaj reagon pasi iu ngrit aktakuzë në rastin “Drenasi”

Jetimat e Ballkanit dhe Komuna e Malishevës përurojnë dy shtëpi për familjet në nevojë

Jetimat e Ballkanit dhe Komuna e Malishevës përurojnë dy shtëpi për familjet në nevojë

Ngritet aktakuzë kundër gjashtë personave për rastin “Drenasi”

Ngritet aktakuzë kundër gjashtë personave për rastin “Drenasi”

Cakaj: Merret vendimi për hapjen e misionit të posaçëm të Republikës së Shqipërisë në Kiev

Cakaj: Merret vendimi për hapjen e misionit të posaçëm të Republikës së Shqipërisë në Kiev

Takohen Kurti me Osmanin, bisedojnë për qeverisjen e re

Takohen Kurti me Osmanin, bisedojnë për qeverisjen e re

Shërimi nga traumat i të kthyerve nga Siria

Shërimi nga traumat i të kthyerve nga Siria

Të pagjeturit, këtë vit pritet gërmimi edhe i 5 lokacioneve të tjera

Të pagjeturit, këtë vit pritet gërmimi edhe i 5 lokacioneve të tjera

152 aktakuza për 24 orë

152 aktakuza për 24 orë

Meta takon Plenkovic: Linjë direkte ajrore Tiranë-Zagreb

Meta takon Plenkovic: Linjë direkte ajrore Tiranë-Zagreb