O’Connell flet për korrigjimin e kufijve: Qëndrimi i Britanisë është i njëjtë me atë të vitit 2005

08.11.2018 12:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
O’Connell flet për korrigjimin e kufijve: Qëndrimi i Britanisë është i njëjtë me atë të vitit 2005

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell ka nisur bashkëbisedimin e tij me qytetarë përmes Facebook-ut.
Në pyetjen e parashtruar nga Telegrafi rreth çështjes së korrigjimit të kufijve, ambasadori O’Connell ka thënë se qëndrimi i Britanisë është i njëjtë me atë të vitit 2005.

“Pse po pyetni kur ju e dini qëndrimin e Britanisë. Pozita jonë nuk ka ndryshuar që nga vitit 2005”, është përgjigjur ambasadori britanik.
Kujtojmë se kundër korrigjimit të kufijve përpos Britanisë ka dal edhe Gjermania, të cilët kanë thënë se thirrjet për ndryshimin e kufijve të Ballkanit mund të sjellin destabilizim.

Ndryshe, sot në Bruksel pritet të mbahet takimi i radhës ndërmjet dy presidentëve, atij të Kosovës, Hashim Thaçi dhe të Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Thaçi ditë më parë ka thënë se duhet një marrëveshje gjithëpërfshirëse ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e raporteve.

Presidenti i vendit ka prezantuar edhe idenë e korrigjimit të kufirit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, por që po kundërshtohet ashpër edhe nga partitë politike në vend. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


O’Connell flet për korrigjimin e kufijve: Qëndrimi i Britanisë është i njëjtë me atë të vitit 2005

O’Connell flet për korrigjimin e kufijve: Qëndrimi i Britanisë është i njëjtë me atë të vitit 2005

Lluka: Investimi në kapitalin njerëzor dhe në krijimin e rezervuarve natyrorë të ujit, jetik për të ardhmen

Lluka: Investimi në kapitalin njerëzor dhe në krijimin e rezervuarve natyrorë të ujit, jetik për të ardhmen

Zyrtarët e BE-së i bëjnë thirrje Greqisë për stabilitet financiar

Zyrtarët e BE-së i bëjnë thirrje Greqisë për stabilitet financiar

Hoxhaj fton qytetarët për bojkotimin e prodhimeve të Serbisë

Hoxhaj fton qytetarët për bojkotimin e prodhimeve të Serbisë

BE-ja beson se tani vërtet nis faza vendimtare e dialogut

BE-ja beson se tani vërtet nis faza vendimtare e dialogut

MTI-ja, ‘e palëkundur’ për taksën ndaj produkteve serbe

MTI-ja, ‘e palëkundur’ për taksën ndaj produkteve serbe

Qeveria e Kosovës dorëzohet para presionit të Listës Serbe

Qeveria e Kosovës dorëzohet para presionit të Listës Serbe

Qeveria zotohet se nuk do ta revokojë vendimin për taksë ndaj prodhimeve të Serbisë

Qeveria zotohet se nuk do ta revokojë vendimin për taksë ndaj prodhimeve të Serbisë

Ministri serb: Zor të ndalohet anëtarësimi i Kosovës në Interpol

Ministri serb: Zor të ndalohet anëtarësimi i Kosovës në Interpol

Këshilltari i Presidentit tregon se për çfarë do të diskutojë Thaçi me Vuçiqin të enjten

Këshilltari i Presidentit tregon se për çfarë do të diskutojë Thaçi me Vuçiqin të enjten

Deda: Kosova duhet t’i vendosë embargo Serbisë

Deda: Kosova duhet t’i vendosë embargo Serbisë

Veseli radikalizon komentet rreth vizave (VIDEO)

Veseli radikalizon komentet rreth vizave (VIDEO)

Ahmeti vendos t’i shkarkojë dy prej tre drejtorëve të Vetëvendosjes

Ahmeti vendos t’i shkarkojë dy prej tre drejtorëve të Vetëvendosjes

Petrit Selimi zbulon pa dashje se ia menaxhon llogarinë Thaçit në Twitter

Petrit Selimi zbulon pa dashje se ia menaxhon llogarinë Thaçit në Twitter

Artikulli i “The Sun”: Bandat e ish ushtarakët shqiptarë po mbushin në gjak rrugët e Spanjës

Artikulli i “The Sun”: Bandat e ish ushtarakët shqiptarë po mbushin në gjak rrugët e Spanjës

Tregu kosovar, plot produkte serbe

Tregu kosovar, plot produkte serbe