O’Conell kërkon nga Qeveria e ardhshme të japë pensionet për të dhunuarat në luftë

19.06.2017 13:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
O’Conell kërkon nga Qeveria e ardhshme të japë pensionet për të dhunuarat në luftë

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell, tha se Qeveria e ardhshme duhet ta formojë Fondin për pensione për të mbijetuarat e dhunës seksuale gjatë luftës.
Ai kërkoi që këto pensione të jenë dinjitoze sepse shumat e vogla do të ishin diskriminuese për këto viktima. Ambasadori O’Conell tha se të mbijetuarat dhe fëmijët e tyre nuk duhet të fajësohen për atë që u ka ndodhur.

Sipas tij, këto viktima nuk duhet të ndihen të larguara nga shoqëria dhe të rritet niveli i llogaridhënies ndaj këtyre viktimave. O’Conell këtë deklaratë e ka thënë gjatë një tryeze që u organizuar sot nga Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Apostolova: Investoni në arsim, jo në zv.ministra

Apostolova: Investoni në arsim, jo në zv.ministra

Ura në Mitrovicë pritet të hapet për qarkullim brenda një muaji

Ura në Mitrovicë pritet të hapet për qarkullim brenda një muaji

Gjykata e Apelit Shqyrton Rastin e Enver Hasanit për Liberalizim të Vizave

Gjykata e Apelit Shqyrton Rastin e Enver Hasanit për Liberalizim të Vizave

Haradinaj: Kompanitë e Kosovës t’i mbështesin më shumë prodhimet vendore

Haradinaj: Kompanitë e Kosovës t’i mbështesin më shumë prodhimet vendore

Ndalet uji në dy hidrocentrale për kërkimin e dy policëve të zhdukur

Ndalet uji në dy hidrocentrale për kërkimin e dy policëve të zhdukur

Treshja e monopolit për homologim për një fjalë të vetme (Dokumente)

Treshja e monopolit për homologim për një fjalë të vetme (Dokumente)

Ekspertët: Maqedonia mbetet në zonën e ndikimit amerikan

Ekspertët: Maqedonia mbetet në zonën e ndikimit amerikan

Gjykata ia ndërpret paraburgimin të arrestuarit për mishin e importuar nga Belgjika

Gjykata ia ndërpret paraburgimin të arrestuarit për mishin e importuar nga Belgjika

Rrëfen  njëri nga pasagjerët e autobusit që u rrokullis në Serbi: Dëgjova shumë britma

Rrëfen njëri nga pasagjerët e autobusit që u rrokullis në Serbi: Dëgjova shumë britma

Ndërkombëtarët frikësoheshin se refugjatët kosovarë të 1999 mund të bëheshin sikur palestinezët

Ndërkombëtarët frikësoheshin se refugjatët kosovarë të 1999 mund të bëheshin sikur palestinezët

Haradinaj: Një pakt i paqes me Serbinë është krejt çka Kosova mund të japë

Haradinaj: Një pakt i paqes me Serbinë është krejt çka Kosova mund të japë

Mjeku serb: Tre pasagjerë kosovarë në gjendje të rëndë

Mjeku serb: Tre pasagjerë kosovarë në gjendje të rëndë

Keqpërdorime në ndërtimin e kompleksit në Mejë, Haradinaj kërkon nisjen e hetimeve nga Lumezi

Keqpërdorime në ndërtimin e kompleksit në Mejë, Haradinaj kërkon nisjen e hetimeve nga Lumezi

Aksident në Kurshumli të Serbisë, lëndohen nëntë kosovarë (Foto)

Aksident në Kurshumli të Serbisë, lëndohen nëntë kosovarë (Foto)

Armenia në krizë, protestuesit bllokojnë rrugët

Armenia në krizë, protestuesit bllokojnë rrugët

Daka: Ta fillojmë reformën zgjedhore

Daka: Ta fillojmë reformën zgjedhore