OBSH thirrje vendeve anëtare të forcojnë kontrollin e koronavirusit në Evropë

20.12.2020 20:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
OBSH thirrje vendeve anëtare të forcojnë kontrollin e koronavirusit në Evropë

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) u ka bërë thirrje anëtarëve të saj në Evropë të “forcojnë kontrollin” për shkak të shfaqjes së një lloji të ri të koronavirusit në Britaninë e Madhe, njoftoi sonte dega evropiane e kësaj organizate.

Lloji i ri i virusit është regjistruar në Britaninë e Madhe, por edhe në disa vende të tjera – nëntë raste në Danimarkë, dhe nga një rast infeksioni në Holandë dhe Australi, deklaroi OBSH.

Disa vende evropiane vendosën sot të ndërpresin lidhjet ajrore me Britaninë e Madhe pas zbulimit të një lloji të ri të virusit korona.

OBSH-ja deklaroi se sipas informacionit të parë, varianti i virusit korona mund të jetë më ngjitës dhe mund të rrezikojë efikasitetin e disa metodave diagnostikuese.

Organizata shtoi se nuk kishte asnjë provë që lloji i ri i koronavirusit ishte një formë më serioze sesa COVID-19. Thuhet se informacioni do të jetë i disponueshëm sa më shpejt që të merret një “pamje më e qartë e karakteristikave” të variantit të ri të virusit korona.

“Në të gjithë Evropën, ku transmetimi i koronavirusit është i përhapur, vendet duhet të rritin procedurat e tyre të kontrollit dhe parandalimit,” tha OBSH.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


OBSH thirrje vendeve anëtare të forcojnë kontrollin e koronavirusit në Evropë

OBSH thirrje vendeve anëtare të forcojnë kontrollin e koronavirusit në Evropë

Fluks i madh i bashkatdhetarëve drejt Kosovës

Fluks i madh i bashkatdhetarëve drejt Kosovës

Rukiqi tregon a do të ketë mbyllje për fundvit

Rukiqi tregon a do të ketë mbyllje për fundvit

Arrestohen dy persona të kërkuar në Podujevë

Arrestohen dy persona të kërkuar në Podujevë

Cakaj: Për Tribunale Ndërkombëtare e Gjykata Speciale ka nevojë Serbia, jo Kosova

Cakaj: Për Tribunale Ndërkombëtare e Gjykata Speciale ka nevojë Serbia, jo Kosova

E jashtëzakonshme: BE diskuton llojin e ri të virusit nga Britania e Madhe

E jashtëzakonshme: BE diskuton llojin e ri të virusit nga Britania e Madhe

​Kaos në bordin e avionit, pasagjeri me COVID-19 ndërron jetë (Foto)

​Kaos në bordin e avionit, pasagjeri me COVID-19 ndërron jetë (Foto)

PDK: Qeveria Hoti dështoi me sigurinë në vend, situata në duart e gangsterëve

PDK: Qeveria Hoti dështoi me sigurinë në vend, situata në duart e gangsterëve

Opozita parlamentare në Shqipëri kërkon rezolutë që dënon gjenocidin e kryer në Kosovë

Opozita parlamentare në Shqipëri kërkon rezolutë që dënon gjenocidin e kryer në Kosovë

​8 të vdekur dhe 223 raste të reja me Covid-19

​8 të vdekur dhe 223 raste të reja me Covid-19

​Arrestohet pasi dyshohet për vjedhje të tri veturave

​Arrestohet pasi dyshohet për vjedhje të tri veturave

Shmangia e krizës politike, partitë kërkojnë që presidenti të zgjidhet nga populli

Shmangia e krizës politike, partitë kërkojnë që presidenti të zgjidhet nga populli

Hoti për sulmin në Prizren: Sulmet ndaj heronjve të kohës janë të turpshme dhe të pa pranueshme

Hoti për sulmin në Prizren: Sulmet ndaj heronjve të kohës janë të turpshme dhe të pa pranueshme

Krasniqi: Vit i vështirë për ekonominë dhe bizneset, por nuk humbën vendet e punës 30 mijë qytetarë

Krasniqi: Vit i vështirë për ekonominë dhe bizneset, por nuk humbën vendet e punës 30 mijë qytetarë

1.248 të vdekur që nga paraqitja e pandemisë Covid-19 në Kosovë

1.248 të vdekur që nga paraqitja e pandemisë Covid-19 në Kosovë

Ministri i Drejtësisë gjobitet nga Policia për mosrespektim të masave për pandeminë

Ministri i Drejtësisë gjobitet nga Policia për mosrespektim të masave për pandeminë