OBSH nuk ndan fonde në bazë të numrit të vdekjeve nga Covid-19

18.07.2020 23:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
OBSH nuk ndan fonde në bazë të numrit të vdekjeve nga Covid-19

Për ta ndihmuar situatën në vend, Kosova ka përfituar ndihma nga europianët. Pajisje dhe mjete mbrojtëse për vendin tonë kanë ardhur edhe nga OBSH-ja.

Nga kjo organizatë mund të fitohen fondet vetëm nga marrëveshjet me qeveritë e jo se cili shtet ka numër më të madh të vdekjeve.

Nuk mund të ofrojnë asnjë shërbim pa pajisjet mbrojtëse. Mjekët që po trajtojnë të prekurit me Covid 19 e që kanë nevojë për hospitalizim obligohen të bartin mjetet mbrojtëse në mënyrë që të mos bartin virusin.

E në ofrimin e pajisjeve shëndetësore dhe aparaturave për shërbimin shëndetësor në vend, Kosovën e kanë ndihmuar partnerët ndërkombëtar.

Pos Bashkimit Evropian, në ndihmë qeverisë së vendit e Ministrisë i ka dalur edhe Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Hoti mohon deklaratat kryesisht të qytetarëve nëpër rrjete sociale ku thuhet se shteti përfiton më shumë fonde nëse shifrat e të vdekurve janë më të larta.

Një gjë të tillë e konfirmon edhe Skënder Syla, drejtori i Zyrës së Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Ai thotë se shpërndarja e fondeve varet nga vlerësimi I ekspertëve të OBSH-së.

Syla sqaron se Organizata Botërore e Shëndetësisë përmes qendrave nëpër shtete bën marrëveshje bashkëpunimi në afat 2 vjeçar.

E në vend deri të shtunën, si pasojë e Covid 19 kanë vdekur 130 persona, 6 prej tyre vetëm në 24 orët e fundit. /T7/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: Zajednica e shkëmbimi territorial, përpjekje e njëjtë për ndarjen e Kosovës

Kurti: Zajednica e shkëmbimi territorial, përpjekje e njëjtë për ndarjen e Kosovës

A mund të veprojë koronavirusi drejtpërdrejt në tru?

A mund të veprojë koronavirusi drejtpërdrejt në tru?

Selimi: Qasja e Serbisë ndaj shqiptarëve të Luginës, pengesë për vazhdimin e dialogut

Selimi: Qasja e Serbisë ndaj shqiptarëve të Luginës, pengesë për vazhdimin e dialogut

​Haradinaj-Stublla: Marrëveshja me Serbinë të bëhet në koordinim të plotë me SHBA

​Haradinaj-Stublla: Marrëveshja me Serbinë të bëhet në koordinim të plotë me SHBA

KEDS njofton për ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve

KEDS njofton për ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve

​Osmani tregon nëse do ta nënshkruajë mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë Hoti

​Osmani tregon nëse do ta nënshkruajë mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë Hoti

Shërohet polici Artur Mrasori, takohet me mjekun që ia shpëtoi syrin

Shërohet polici Artur Mrasori, takohet me mjekun që ia shpëtoi syrin

950 zyrtarë të lartë publike do t’i nënshtrohen kontrollit të plotë të pasurisë

950 zyrtarë të lartë publike do t’i nënshtrohen kontrollit të plotë të pasurisë

Maqedoni e V.: Shtrenjtohen çmimet, varfërohet shporta e konsumatorëve

Maqedoni e V.: Shtrenjtohen çmimet, varfërohet shporta e konsumatorëve

​Hotin e pret një seancë ‘e nxehtë’ për marrëveshjen e Uashingtonit

​Hotin e pret një seancë ‘e nxehtë’ për marrëveshjen e Uashingtonit

Qeveria nuk heq dorë nga ndërtimi i termocentralit ‘Kosova e re’

Qeveria nuk heq dorë nga ndërtimi i termocentralit ‘Kosova e re’

FSSHK kërkon nga AAK e Nisma presion te Hoti për shtesat në paga

FSSHK kërkon nga AAK e Nisma presion te Hoti për shtesat në paga

​Hoti thotë se dialogu do të përfundojë me njohje reciproke

​Hoti thotë se dialogu do të përfundojë me njohje reciproke

Qalaj: Policia ka shqiptuar mbi 18 mijë gjoba që nga miratimi i Ligjit për pandeminë, kryesisht për mos-mbajtje të maskës

Qalaj: Policia ka shqiptuar mbi 18 mijë gjoba që nga miratimi i Ligjit për pandeminë, kryesisht për mos-mbajtje të maskës

Rama takon Erdoganin: Biseduam për ecurinë e bashkëpunimit dypalësh dhe për situatën në Ballkan

Rama takon Erdoganin: Biseduam për ecurinë e bashkëpunimit dypalësh dhe për situatën në Ballkan

Cakaj: Në Konferencën kundër Terrorizmit nënvizuam tre elemente

Cakaj: Në Konferencën kundër Terrorizmit nënvizuam tre elemente