OBSH në Kosovë: Fare nuk është dashur masat të ndërpriten

17.06.2020 20:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
OBSH në Kosovë: Fare nuk është dashur masat të ndërpriten

Isme Humolli, drejtoreshë e Zyrës së Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Kosovë, në KTV ka thënë se masat nuk është dashur të largohen fare.

“Masat nuk është dashur të ndërpriten fare. Kushti i parë për t’u kthyer në vendin e punës ka qenë organizimi i vendit të punës, që të ketë së paku 8 metra për një person. E pastaj edhe stafi të ketë rotacion nëse nuk ka hapësirë”, ka thënë Humolli.

Megjithatë, ajo ka thënë se tani qytetarët duhet të bartin maska.

“Me lirimin e kërkuar domosdoshmërisht duhet të vendosen maska të fabrikuara, apo jo kirurgjike. Nëse popullata i respekton këto masa, t’i quaja të buta, do të kishim kaluar këtë situatë që u krijua, e cila ishte e panevojshme”, ka thënë ajo.

Sipas saj rritja e numrit të të prekurve në Prishtinë është diçka e pritur.

“Disa banorë punojnë në komunat e afërta të Prishtinës. Jodomosdoshmërisht burimin e infektimit e kanë në Prishtinë, e cila është më e rrezikuar. 281 raste që ka Prishtina, atëherë del një numër relativisht i ulët në proporcion me numrin e banorëve. Është një komponent që është bërë edhe gjatë kohës kur u shpall pandemia, e cila masë duhet të shfrytëzohet sepse duhet të mësohemi t’i adaptohemi realitetit me COVID-19. Por, ata që punojnë nga shtëpia s’duhet të dalin në kafiteri, kjo është një brengë e imja”, ka thënë Humolli.

Ajo thotë se duhet të kemi kujdes me ligjet, porse OBSH-ja e ka shpallur Covid-19 si emergjencë globale, dhe Kosova e ka të detajuar atë ligj.

“Duhet të kemi pak kujdes në çështjen e ligjeve. Ligji është obligativ dhe i rregullon veprimtaritë, e rregullat. Kosova ka ligje po nuk po zbatohen ato. Nëse COVID-19 është shpallë nga OBSH-ja si emergjencë globale e shëndetit publik, kjo është edhe për Kosovë. Kosova ka ligjin për emergjenca, e cila në detaje e shpjegon veprimtarinë e secilit institucion. Nëse një punëtor është obliguar nga menaxheri të punojë prej shtëpisë dhe shihet në kafiteri, apo jashtë, pa nevojë atëherë duhet të merren masa”, ka thënë ajo.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haziri: Rasti i vdekjes së qytetarëve, alarm për kujdes maksimal

Haziri: Rasti i vdekjes së qytetarëve, alarm për kujdes maksimal

Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Parashikimi i motit për javën e ardhshme

​Trump: Flamuri i Konfederatës është një krenari për ata që e duan Jugun

​Trump: Flamuri i Konfederatës është një krenari për ata që e duan Jugun

Shpend Ahmeti propozon të shqyrtohet trajtimi me plazmën e të shëruarve nga Covid-19

Shpend Ahmeti propozon të shqyrtohet trajtimi me plazmën e të shëruarve nga Covid-19

Kina e gatshme për misionin e parë në Mars

Kina e gatshme për misionin e parë në Mars

Drejtuesit e BE-së përpiqen të arrijnë marrëveshje në ditën e tretë të samitit

Drejtuesit e BE-së përpiqen të arrijnë marrëveshje në ditën e tretë të samitit

Mbi 30 deputetë shqiptarë në Kuvendin e ri të Maqedonisë së Veriut

Mbi 30 deputetë shqiptarë në Kuvendin e ri të Maqedonisë së Veriut

​Thaçi lajmërohet nga Malet e Sharrit

​Thaçi lajmërohet nga Malet e Sharrit

Konfirmohen 11 raste të reja dhe 43 persona të shëruar nga koronavirusi në Ferizaj

Konfirmohen 11 raste të reja dhe 43 persona të shëruar nga koronavirusi në Ferizaj

​Ibrahimi: Situata me Covid në komuna është e menaxhueshme, kërkohet shtim i stafit shëndetësor

​Ibrahimi: Situata me Covid në komuna është e menaxhueshme, kërkohet shtim i stafit shëndetësor

Në Shqipëri regjistrohen edhe 82 raste të reja dhe një viktimë nga COVID-19

Në Shqipëri regjistrohen edhe 82 raste të reja dhe një viktimë nga COVID-19

Papa i shqetësuar për konfliktin armeno-azerbajxhanas

Papa i shqetësuar për konfliktin armeno-azerbajxhanas

Nga e hëna në “Qendrën e Studentëve” fillojnë testimet serologjike

Nga e hëna në “Qendrën e Studentëve” fillojnë testimet serologjike

​Të gjitha testet nga Malisheva edhe sot kanë rezultuar negative

​Të gjitha testet nga Malisheva edhe sot kanë rezultuar negative

3885 raste aktive me koronavirus në Maqedoni, gjithsej 419 të hospitalizuar

3885 raste aktive me koronavirus në Maqedoni, gjithsej 419 të hospitalizuar

118 raste të reja me COVID-19, 157 të shëruar dhe 5 të vdekur

118 raste të reja me COVID-19, 157 të shëruar dhe 5 të vdekur