Nvidia zbulon platformën Studio për laptopët që konkurrojnë me MacBook Pro

28.05.2019 10:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nvidia zbulon platformën Studio për laptopët që konkurrojnë me MacBook Pro

Gjatë një konference për shtyp në Tajpei ku po organizohet edhe aktiviteti Computex, Nvidia prezantoi një linjë të re laptopësh të cilët vinë me karta grafike RTX dhe një platformë të re softueri me emërtimin Studio.

Kjo platformë vjen me SDK dhe drivera të cilat duhet ti bëjnë kryerjen e detyrave nga kartat grafike më shpejtë. Njësi u dedikohen profesionistëve kreativë si editorët, fotografët, dizajnerët grafikë dhe do të konkurrojnë me MacBook Pro 15-inç.

Këto seri përfshijnë laptopë prodhuar nga partnerët e Nvidia si Acer, ASUS, Dell, Gigabyte, HP, MSI dhe Razer. Laptopët kanë çmime që fillojnë nga 1,599 dollarë dhe dalin në shitje në Qershor.

17 laptopët në fjalë janë pajisur me karta grafike Quadro RTX 5000, 4000, ose 3000 si dhe GeForce RTX 2080, 2070 dhe 2060. Nvidia thotë se këta laptopë performojnë shtatë herë më shpejtë sesa MacBook Pro.

Laptopët Studio me Quadro RTX 5000 kanë 16GB memorie grafike dhe disa prej tyre kanë ekrane 4K dhe teknologjinë Nvidia Max-Q ndërtuar për laptopët e hollë dhe të lehtë.

Suita Nvidia Studio gjithashtu përfshin platformën CUDA-X AI për detyra të automatizuara si kombinimi i ngjyrave të videove ose etiketimi i fotove. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Era Istrefi sjell në versionin e saj këngën e artistit të preferuar

Era Istrefi sjell në versionin e saj këngën e artistit të preferuar

Negative pas 75 ditësh! Modelja italiane shërohet nga Covid-19

Negative pas 75 ditësh! Modelja italiane shërohet nga Covid-19

Parashikimi i Ricciardos: Starti i Botërorit, me emocione dhe gabime

Parashikimi i Ricciardos: Starti i Botërorit, me emocione dhe gabime

Uber, Airbnb, Lyft largojnë mijëra të punësuar pasi Silicon Valley është në krizë nga virusi

Uber, Airbnb, Lyft largojnë mijëra të punësuar pasi Silicon Valley është në krizë nga virusi

Mayweather e thotë troç: Luftoj nëse argëtohem dhe fitoj 600 milionë

Mayweather e thotë troç: Luftoj nëse argëtohem dhe fitoj 600 milionë

Jehona Lumi publikon me videoklip këngën “Lotët”

Jehona Lumi publikon me videoklip këngën “Lotët”

Milani del i pastër, asnjë tampon nuk nxori të infektuar me COVID-19

Milani del i pastër, asnjë tampon nuk nxori të infektuar me COVID-19

Çka jeni hallakatë?

Çka jeni hallakatë?

Trajneri personal i Adele shpjegon transformimin e këngëtares, pasi e akuzuan se kishte bërë operacion për humbje në peshë

Trajneri personal i Adele shpjegon transformimin e këngëtares, pasi e akuzuan se kishte bërë operacion për humbje në peshë

Rihanna së shpejti sjell koleksionin e ri të syzeve

Rihanna së shpejti sjell koleksionin e ri të syzeve

Loredana dhe Capital Bra, të parët në Gjermani

Loredana dhe Capital Bra, të parët në Gjermani

Kida jep lajmin e mirë për fansat

Kida jep lajmin e mirë për fansat

Leonora Jakupi kalon ditën në shoqërinë më të mirë

Leonora Jakupi kalon ditën në shoqërinë më të mirë

Interi mendon për pasuesin e Handanovic, preferohet portierin e Udineses

Interi mendon për pasuesin e Handanovic, preferohet portierin e Udineses

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’